Türkiye'de kurulacak Chery fabrikası

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Emekli olunca Türkiye'de kurulacak Chery fabrikasını gezmek istiyorum

Çinli otomobil üreticisi Chery'nin Başkan Yardımcısı Zhou Biren, şirketin Avrupa'ya açılma hedefinde Türkiye'nin kilit rol oynadığını belirterek, "Şimdiye kadar 5 kez ziyaret ettiğim bu ülkeyle ilgili rüyam bir Chery fabrikasının kurulması. Emekli olduktan sonra Türkiye'de kurduğumuz bu fabrikayı ziyaret etmek istiyorum" dedi..

Türkiye'nin Chery açısından önemine işaret eden Biren, "Hem ekonomik anlamda büyük bir pazar, hem de coğrafi açıdan stratejik bir bölgede yer alan Türkiye, Chery'nin Avrupa'ya açılma hedefinde kilit bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin aynı zamanda Gümrük Birliği'ne üye olması da bu avantajlar arasında yer alıyor" diye konuştu.

Hükümeti takdir ediyoruz

Türk hükümetinin yabancı yatırımcılara uyguladığı teşvik politikalarını takdir ettiklerini söyleyen Biren, "Chery olarak Türkiye'yi oldukça yakından izliyoruz. Yabancı yatırımcı olarak bize gösterilen ilgi için teşekkür ediyoruz" dedi. Şubat ayında Türkiye pazarına giren Chery'nin satış performansının kendilerini mutlu ettiğini belirten Biren, şöyle konuştu: "Türk tüketicisinin beğeni ve zevkine yönelik geniş model yelpazemizle Türkiye'de pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Yakın bir gelecekte Türkiye'de bir üretim tesisi kurulmasını planlıyoruz. Bu konuda fizibilite çalışmaları sürüyor. Ancak, fabrika yatırımı için belli satış rakamlarının yakalanması gerekiyor."

Taxim'le ticariye giriyoruz

Chery'nin iki modeli Alia ve Tiggo3'ün Şubat ayında Türk tüketicisiyle buluştuğuna işaret eden Biren, "Hafif ticari araç sınıfındaki Taxim modelimizin de tip onayı belgesinin alındığını sizlerle paylaşıyor olmaktan mutluyum. Taxim modeliyle beraber Chery olarak Türkiye'de hafif ticari araç pazarında girmiş olacağız" dedi. Müşterilerinin talepleri doğrultusunda bu yıl sonuna kadar yeni Chery modellerini de Türkiye pazarına sunacaklarını belirten Biren, Alia ve Tiggo3'ten sonra yeni model olan Boss, Kimo ve Taxim ile Chery'nin model sayısının beşe çıkmış olacağını kaydetti.

'Otomobil alamam' demeyin
    Chery'nin Türkiye Distribütörü Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer ise, herkese ve her keseye uygun Chery modelleriyle yola çıkmış olmanın kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Artık Türkiye'de hiç kimse 'sıfır otomobile gücüm yetmez' demeyecek" diye konuştu.

2010'da 1 milyon adede ulaşacak

Dünyada 60'tan fazla ülkeye ihraç edilen Chery'nin Rusya, Ukrayna, Mısır, Endonezya, İran ve Uruguay'da üretim tesisleri bulunduğunu söyleyen Zhou Biren, "Kısa zamanda dev otomobil markalarının yer aldığı Çin pazarında 4'üncü sıraya yerleştik. 2008'de 480 bin adetlik satış ve 2010'da 1 milyon adetlik üretim hedefimiz bu hayalin gerçeğe dönüşmesidir" diye konuştu..

30.06.2008, Pazartesi

Sayfayı Paylaş