Türkiye'de ki üniversiteler yüksek lise düzeyinde eğitim mi veriyorlar?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SİYASET tarafından 25 Kasım 2007 başlatılmıştır.

1. SİYASET New Member

Sorunlarımız eğitimsizlikten kaynaklanıyor yüksek lise mi ? Üniversite mi?

Yıllardır süregelen bir tartışmadır Türkiye'deki üniversiteler yüksek lise düzeyinde eğitim veriyor. Öğretim görevlileri tarafından üniversitelerin bu durumda olması hep öğrencilere yüklendi. Öğrenciler araştırma yapmıyor. Bizim anlattıklarımızla yetiniyor denildi durdu. Üniversitelerde baskı gündeme geldi. Fakat gündemin yoğunluğu arasında basit bir olay olarak algılandı ve pas geçildi. Esasında özgür düşünce, haklarını bilen bireyler yetiştirmek yetişen bireylerinde öğrencilerine doğruyu aktarmak adına çok büyük önemi vardı. Sonuçta onlar bu günün üniversite öğrencisi yarının öğretmenleriydiler. Bozuk bir sistemden eğitim alan kişiler, aldıkları bu eğitimi aktarırken bozuk olarak aktaracaklar ve sistemdeki çarpıklık bu şekilde yeni nesillere iletilecek ve sistem bozuk olarak işlemeye devam edecek.

Olayı bir örnekle somutlaştırmak istiyorum. Üniversitelerde yapılan bir çok baskıya karşı basit bir örnek teşkil etse de....

Ahmet, Selçuk üniversitesinde eğitim görmektedir. Ders saati 17.30'da başlayacaktır. Genelde geç kalır derslere fakat, o dersin hocası geç kalanları derse almadığı için erken gelmiştir. Saat tam 17.30 Ahmet derstedir fakat hoca ortalıkta yoktur. Ahmet bir işte çalışmakta ailesine elinden geldiğince yük olmamaya gayret etmektedir. Ne olduysa hoca 20 dakika geçmesine rağmen gelmemiştir. Ahmet öğlen yemeği yemediği için acıkmış ve yemek yemeye gitmiştir. Arkadaşlarını da uyarmıştır ola ki hoca gelirse beni çaldırın diye. 10 dakika sonra hoca gelir arkadaşları Ahmet'e haber verir. Koşarak sınıfa girer fakat 5 dakika geçmiştir.

Ahmet: Hocam derse girebilir miyim?
    Hoca sorar: Neredesin?
    Ahmet: Siz gelmeyince ben de acıktım yemek yemeye indim
    Hoca: Saat kaç oldu dersimiz 17.30'da başlıyor
    Ahmet: Ben o saatte buradaydım fakat siz yoktunuz bende gelmeyince aşağıya yemek yemeye gittim 5 dakika oldu sizde derse başlayalı
    Hoca: Beni alakadar etmez benden sonra derse giremezsin
    Ahmet: Ben zamanında geldim siz yoktunuz ben geç kaldıysam sizde geç kaldınız......bu sözden sonra hoca bağırmaya başlar

TERBİYESİZ ÇIK, DIŞARI ÇIK DEDİM SANA

Ahmet daha da bir şey söylemez çıkar. Tabi hoca arkadan konuşmaya başlar. Terbiyesiz herif hem geç kalıyor hem de konuşuyor. Ukala böylelerine yüz vermeye gelmez değil mi çocuklar? Diğer öğrencilerde ne yapsın ne de olsa orası yüksek lise evet hocam doğru söylüyorsunuz.

Sıkıysa birisi aksi bir şey söylesin yada o çocuğu savunmaya kalksın. Diploma alamaz o öğrenci, her yıl bütünleme sınavlarına girer fakat geçemez nedeni, Ahmet'inde tabiriyle hoca takmıştır. Olay nedir hoca daima haklıdır. Üniversitelerin yüksek lise denmesinin nedeni budur Not baskısı, aşağılama vb. olaylar yüzünden

saygılarla

2. mecay Well-Known Member

bence sadece eğitimsizlik deil de öğrencilerin elinde hocalara karsı hiç br yaptirim olmayışıdır.

Sayfayı Paylaş