Türkiye Kaynaklı Burslar

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 12 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

Türkiye Kaynaklı Burslar
    Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)
    Milli Eğitim Bakanlığı, üniversitelerin öğrenim elemanı ihtiyacını karşılamak amacıyla yurtdışına resmi-burslu statüde yüksek lisans öğrenimi yapmak üzere öğrenci göndermektedir.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)
    Yüksek Öğretim Kurumu'nun üniversite öğrencileri için sağladığı bursları öğrenmek için YÖK'ün sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Türk Eğitim Vakfı (TEV)
    TEV, maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere her öğretim yılı başından itibaren 9 ay süreyle belirli bir miktarda "karşılıklı" burs vermektedir. Bursun karşılıklı olması, öğretim hayatının sonunda TEV'e geri ödenmesi anlamına gelmektedir. Öğretim hayatını tamamlayan öğrenciler, mezun olup iş bulduktan sonra, aldıkları burs miktarını aylık kazançlarının %10'unu geçmeyecek taksitler halinde TEV'e geri ödemekle yükümlüdürler. TEV bursundan üniversite öğrencileri ve yüksek lisans ve doktora programlarına devam eden öğrenciler yararlanabilmektedirler.

Fulbright (The Turkish Fulbright Commission)
    Fulbright Komisyonu Amerika'da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere yaşam ve seyahat masraflarını karşılayacak şekilde maddi destek sağlamaktadır. Bu burs programından master öğrencileri 2 sene, doktora öğrencileri 1 sene boyunca yararlanabilmektedir.

Sayfayı Paylaş