Türkiye elektrikli otomobil üssü olacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Elektrikli otomobilde üs olabilir miyiz?

Türkiye elektrikli otomobil üssü olacak
    İbrahim Aybar, hükümetin geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobillere ilişkin aldığı ÖTV kararına değinirken, şu şu görüşleri dile getirdi:
    “Elektrikli otomobilde sıfır ÖTV beklentimiz bir psikolojik ifadeydi. Elektrikli otomobildeki ÖTV vergi oranlarıyla hükümetimiz, Türkiye'deki böylesine çevreye duyarlı, yenilikçi ve yüksek katma değer katabilecek yatırımlara olan desteğini ortaya koydu. Son derece etkili bir sonuç çıktı. Hükümetimiz 85 kilowat altı motor gücüne sahip elektrik motorlu araçların ÖTV'sini yüzde 3 olarak açıkladı. Biz bunu gerçekten saygıyla karşılıyoruz ve takdir ediyoruz. Bu hem yüksek katma değer getirecek hem Türkiye'yi uluslararası arenada çok daha rekabetçi kılacak hem Türkiye'ye yeni yeni know-how ve yatırımlar, yeni istihdamlar kazandırabilecek hem de çevreye son derece duyarlı bu tür yatırımların Türkiye'de bir üretim imkanı bulması dolayısıyla Türkiye'nin stratejik bir üretim üssü olması yönünde çok önemli bir adım olacak. Hakikaten şükranlarımızı sunmamız lazım.

(Açıklanan elektrikli otomobillere yönelik ÖTV oranları) Bu yönde yatırımı düşünen birçok markanın Türkiye ile ilgili bakış açısı çok daha olumlu olacak. İnanıyorum ki bu durum yeni yatırımlar çekecektir. Biz Renault olarak buna öncülük yapmaktan hakikaten çok mutluyuz. İnşallah önümüzdeki aylarda bu kararın olumlu etkilerini Türkiye'deki otomotiv sektörü yatırımlarında göreceğiz, buna inanıyorum.”

Aybar, Türkiye'de petrol türevi benzin ve mazot tüketen araçların yakıt ihtiyacı için enerji ithalatıyla ilgili yoğun bir finansman ihtiyacı olduğunu dile getirerek, elektrik motorlu araçların bu ihtiyacı azalttığını, bunun özellikle dış ekonomik dengeler açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.
    Kaynak: AA

Sayfayı Paylaş