Türkiye, Audi de sınıf atladı en büyük ülkeler arasına girdi

Konusu 'Audi' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

TÜRKİYE, lüks sınıfta yer alan köklü rakiplerine rağmen Audi satışlarında büyüyünce sınıf atladı. Doğuş Otomotiv-Audi Müdürü Genel Gino Bottaro, Türkiye’nin bu yıl itibariyle Audi'nin büyük pazarlar bölgesine girdiğini, araçları artık Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile aynı zamanda alabileceklerini söyledi. Bottaro, eskiden Güney Avrupa bölgesinde yer aldıkları için araçların yurtdışında tanıtımından neredeyse bir yıl sonra Türkiye’de satılabildiğini hatırlatarak, “Bu durum bizi rekabette geride bırakıyordu. Araçlar tanıtıldıktan 7-8 ay sonra satışa sunulduğunda, modellerin grey marketten satılması da kaçınılmaz oluyordu. 2009'da sadece bu yüzden en az yüzde 10'luk bir satış kaybımız var” dedi.

3 model erken gelecek
    Türkiye'nin büyük ülkeler bölgesine girmesinin ilk örneğini bu yıl net olarak göreceklerini kaydeden Bottaro, "Bu yıl hem A8 hem A1 hem de A7 modelimiz en az 6 ay önce Türkiye'de satışa sunulacak" diye konuştu. Audi'nin küçük sınıftaki yeni premium modeli A1'in bölgelerinin değişmesiyle Kasım yerine Haziran'da Türkiye'ye geleceğini kaydeden Bottaro, bu sayede 2010'da 50-60 tane A1 satmak yerine 500 adetlik bir satışa ulaşacaklarını söyledi.

Daha lüks oldu
    Audi'nin amiral gemisi A8, yeni nesliyle nisan ayından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak. Yeni A8’i hem teknoloji hem de prestij ikonu olarak gördüklerini söyleyen Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, "Bu sebeple de yeni A8’i ‘ilericiliğin sanatı’ olarak tanımlıyoruz" dedi. Bottaro, Audi’nin A8’i yenilemeden önce Avrupa, Amerika ve Çin’de bir tüketici araştırması yaptırdığını belirterek, "Avrupalıların daha sportif, Amerikalıların statü ve konforlu bir araç, Çin’in ise lüks donanımlı araç istediği ortaya çıktı. Yeni A8 hepsinin karışımı oldu" diye konuştu. Yeni A8, pazara sunulduğu 2003'ten bu yana Türkiye'de 420 adet satıldı. Yeni A8, eski versiyona göre 7 santim uzadı. Nisan ayında ilk olarak 4.2 litrelik benzinli versiyon satışa sunulacak. Dizel versiyonlar ise mayıs sonunda gelecek. Benzinli versiyonu 185 bin, dizel versiyonu ise 150 bin Euro'dan başlayacak. Doğuş Otomotiv, bu yıl 70 adet A8 satışı hedefliyor.

Bir tane Arnage'yi 2.5 yılda sattım
    AUDI'nin dışında Lamborghini ve Bentley'in de Türkiye Genel Müdürü olan Gino Bottaro, süper lüks otomobil sınıfında satışların çok farklı olduğunu belirterek, "Haftanın iki günü Lamborghini ve Bentley satışlarıyla birebir ilgileniyorum. Zaten bu araçların müşterileri direkt muhatap olarak beni görmek istiyor. Fiyatları 600-700 bin Euro'yu bulan araçları satmak için karşı tarafa fazla baskı yapmamalısınız. Ben sırf bu yüzden 2.5 yılda bir tane Bentley Arnage sattım" diye konuştu.
    Diğer taraftan hiç beklenmedik bir şekilde bu tip araçlara müşteri çıktığını da kaydeden Bottara, bu konuda başından geçen bir anıyı şöyle anlattı: "Bir gün Ortaköy'deki showroom'da otururken içeriye genç bir çift girmek istedi. Normalde güvenlik almazdı ama çok fazla yoğun olmadığımız için girmelerini istedim. Bir iki saat, gezdiler incelediler, baktılar ve sonra gittiler. Hiç alıcı gözüyle bakmadık. Çünkü araçların markasını bile ilk kez duyuyorlardı. Ama 2 gün sonra showroom'dan arayıp, 'Geçen günkü çift ellerinde nakit parayla geldiler ve aracı almak istiyorlar' dediklerinde şok geçirdim."
    01.03.2010, Pazartesi

Sayfayı Paylaş