Türk Traktör ve Otokar da üretime kriz molası

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Türk Traktör ve Otokar'da üretime kriz molası
    Küresel kriz nedeniyle iç dış pazarlarda yaşanan durgunluğun otomotiv sektörüne etkisi artarak devam ediyor. Hisse senetleri borsada işlem gören Türk Traktör ve Otokar pazardaki daralmaya bağlı olarak üretime ara verecek.

Türk Traktör'den önceki gün yapılan açıklamada, otomotiv pazarındaki negatif gelişmeler nedeniyle 5 Ocak tarihinden itibaren 9 Ocak tarihi dahil olmak üzere toplam 5 iş günü üretimine ara verileceği kaydedildi. Üretim faaliyetlerinin 12 Ocak tarihinde tekrar başlayacağı bildirildi. 5-9 Ocak tarihleri arasında sadece çalışması zorunlu olan ve sayıları 94 olarak açıklanan mavi yakalı personelin çalışmaya devam edeceği, diğer mavi yakalı personele bu dönem için çıplak ücretinin yarısının ödeneceği kaydedildi. Bu süreye ait SSK priminin tam olarak yatırılacağı, ikramiye ve yakacak yardımında kesinti yapılmayacağı vurgulandı.

Otokar'da ücretli izin
    Otokar ise otomotiv pazarındaki daralmaya bağlı olarak 5-11 Ocak ve 26 Ocak-1 Şubat 2009 tarihleri arasında üretim faaliyetlerine ara vereceğini ve üretimde çalışanlara yıllık ücretli izinlerinin kullandırılacağını açıkladı. Bu arada Edip İplik tekstil üretim faaliyetini sona erdirdiğini bildirdi. Edip İplik'ten yapılan açıklamada, şirketin bundan sonraki esas faaliyetlerin gayrimenkul geliştirme ve inşaat alanında olacağı kaydedildi.
    02.01.2009, Cuma

Sayfayı Paylaş