Türk Tarih Kurumu Nedir, Neden Kurulmuştur

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 12 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Türk Tarih Kurumu Nedir ve Kurum Neden Kurulmuştur?

Türk Tarih Kurumu, Türk tarihinin ilk kaynaklardan araştırılması amacıyla Atatürk’ün direktifiyle 1931 yılında kurulan araştırma kurumudur.

Osmanlı devletinde yazılmış olan tarih kitapları İslam Tarihi özelliklerini taşımakta ve İslamiyet’in kabulünden önceki Türk devletlerinden bahsetmemekteydi. Bu yönüyle Osmanlı devletinde “ümmetçi tarih anlayışı” vardı.

Atatürk Türk tarihinin İslamiyet’in kabulünden sonraki dönemle sınırlandırılamayacağını ve daha önceki dönemlerde Türklerin binlerce yıllık bir geçmişi olduğunu ortaya koyarak Türk tarihinin dini motiflere bağlı kalmaksızın bir bütün olarak incelenmesi gerektiğini belirtmiştir. Bu amaçla 15 Nisan 1931’de Türk Tarih Kurumu kurulmuştur.

2. dooriron New Member

1931 hım vayyyyy vayyy

3. Misafir Guest

Ben öncelikle sizden Türk Tarih Kurumu'nun neden kurulduğunu cevaplamanızı istiyorum.

4. HarryStyles1D New Member

Sağol bana çok yardımcı oldun. alkış02

5. Misafir Guest

Teşekürler teşekürlerrrr

6. Misafir Guest

Bu bana çok yardımcı oldu sağol.

7. Misafir Guest

Yardımınız için teşekkürler.

8. ebesiken Guest

Sagol kanka :)

9. Misafir Guest

Sagol kanka

10. Misafir Guest

Eyvalllah...

11. Misafir Guest

Teşekkürler çok güzel olmuş.

12. megawater Guest

Bi bilgi veremediniz gitti ya

13. Misafir Guest

Bunların hepsi işime yaradı thank you :)

14. Misafir Guest

Bence birazcık daha uzun olabilirdi hem daha çok sayfa tutar daha çok bilgili olurduk ama olsun böylede güzel olmuş çok teşekürler bana çok yardımcı oldu.

15. :)) Guest

Sağolun, çok yardımcı oldunuz Sosyal ödevim içinn :D Ve bişey farkettim lise ödevleri yazıyo fakat ben ortaokulum. Ödevlerimiz mi ağır ne :/

16. Watsonhead Guest

Hem kısa, hem öz... Size ne desem, ne kadar teşekkür etsem az!.. Gerçekten çok teşekkür ederim :)

17. ENES ÇAKMAK Guest

Çok teşekkür ederiz...

18. Misafir Guest

teşekkürler çok yardımcı oldunuzzz

19. hgkgg Guest

bencede Türk tarih kurumunun cevabınıda yazın. Daha iyi olur. Hem siteye biraz daha cevap ekleyin.

20. Misafir Guest

odevime yardimci oldunus çok tesekkurler

Sayfayı Paylaş