Turist Vizeleri

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Haziran 2007 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

B-1 ve B-2 vize kategorileri tamamen iki ayrı vizeyi temsil etmektedir. Her biri Amerikaya kısa süreli fakat ayrı sebeplerle seyahat etmek isteyenler tarafından kullanılmaktadır. B-1 vizesi iş için kısa süreli seyahat edecek kişiler, B-2 vizesi de turist olarak veya gezi amaçlı seyahat edecek olanlar için tasarlanmıştır.

B-1 İş Amaçlı Turist Vizesi

B-2 Gezi Amaçlı Turist Vizesi

2. EjjeNNa Administrator

B-2 vizeleri Amerikaya turist olarak veya gezi amaçlı seyahat edecek olanlar için tasarlanmıştır. B-2 vizesi almaya hak kazananlara I-94 formu çıkarılır ve en fazla altı ay Amerika'da kalma izni verilir. Göçmen Bürosu (INS) başvuru sahibinin Amerika'da altı ay kalmasını zorunlu kılmaz. Başvuru sahibi Amerika'da kaldığı süre içerisinde maddi bakımdan yeterli desteğe sahip olmalıdır.

B-2 Vizesi İçin Gerekli Şartlar

B-2 vizesi alabilmek için kişinin Amerika'ya:

• Turist olarak;
    • Arkadaş veya akraba ziyareti için;
    • Tedavi için;
    • Herhangi bir konferansa katılmak için;
    • Amatör olarak spor karşılaşmasına veya müzik yarışmasına katılmak için;
    • Oturma izni bulunan bir kişiye bağımlı olarak ve onunla beraber;
    • Turist olarak ve kısa süreli eğitim almak için;
    • gitmesi gerekmektedir.

Turistik vize ile eğitim almak için seyahatin kısa süreli ve gezi ile bağlantılı olması gerekmektedir. Böyle bir durumda kişi eğitim almak istiyorsa bunu konsolosluk görevlisine bildirmelidir. Böylece kişinin vizesinin altına I-20 gerekmediğine ve eğitimin turistik gezi ile bağlantılı olduğuna dair bir not yazılır. Daha uzun bir süre kalıp eğitime devam etmek isteniyorsa vize F-1'e çevrilmelidir.

Sayfayı Paylaş