TÜİK krizi yaşamadık, iç pazar raporlarında hata payı binde 1

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

OTOMOTİV Distribütörleri Derneği'nin (ODD) her ay yayınladığı iç pazara ilişkin satış raporları firmaların beyanlarına dayalı olarak hazırlanır. Yani ODD, her ay firmalardan sattığı araçları kalem kalem internet üzerinde girmelerini ister. Her firma kendisine ait şifreyle ODD'nin veri alanına girip, o ay hangi modeli ne kadar satmış tek tek beyan eder. Böylece iç pazarın aylık performansı, markaların satış adetleri kamuoyu ile paylaşılmış olur. Bizde bu veriler sayesinde bir çok haber hazırlarız.

Asıl lider benim
    Ancak beyana dayalı olduğu için uzun zamandır tartışılan bu sistem 2009 yılında yeni bir krizi de beraberinde getirdi. Kriz diyorum çünkü iki firma arasında basına da yansıyan önemli bir problem çıktı. ODD'nin raporlarına göre 2009 yılında Hyundai, Türkiye'de ilk kez en çok otomobil satan marka ünvanını alarak Renault'yu 11 yıllık liderliğinden indirdi.ODD raporuna göre kazanan Hyundai lider olurken, Renault bir anda geçtiğimiz ay basının karşısına Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) raporuyla çıkıp asıl lider benim duyurusunu yaptı.

Beyana dayalı mı olmalı
    ODD'ye göre, 60 bin 645 adetlik otomobil satışıyla 2009'da zirveye yerleşen Hyundai, TÜİK raporuna göre ise 2009 yılında ikinci sırada kaldı. TÜİK'in motorlu taşıtlar raporunda, 2009'da trafiğe kaydolan binek otomobil ve hafif ticari araç adetleri markalara göre de dağıtıldığında, binek otomobilde yüzde 14.1 pazar payı ve 50 bin 379 adet ile Renault en çok tercih edilen otomobil markası oldu. TÜİK'in trafiğe kaydolan otomobil sayısında Renault'un liderliğini sürdürmesi, ODD raporlarının artık beyana dayalı olmaktan çıkarılması gerektiğini de ortaya koydu.

Hiç bir problem yok
    İşte bu noktada sıkıntıyı ODD'nin yeni başkanı Mustafa Bayraktar'a sordum. Bayraktar, bu konunun dernek bünyesinde hiç bir problem yaratmadığını, yönetim kurulu toplantılarında hiç bir üyenin konuyu gündeme getirmediğini söyledi. Bayraktar'a 'Ortada Renault'un gönderdiği bülten ve basına yansıyan bir problem var. Bu problemi biz kendi kendimize mi çıkartıyoruz?' diye sorduğumda ise cevabı, "ODD'nin hazırladığı raporlar ile Maliye'nin kayıtları arasında en fazla binde 1 gibi bir fark oluşuyor. Bu da çok normal" diyerek tartışmaya gerek olmadığı mesajını verdi.

İç bünyede kriz çözüldü
    "Peki beyana dayalı sistemde bir değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz" soruma ise ise "Hayır. Sistem gayet iyi işliyor. Kimsenin bir sorunu yok" yanıtını aldım. Gerçekten ilginç... Ortada Hyundai ve Renault arasında yaşanan ve bize de yansıyan ciddi bir rapor krizi varken ODD Başkanının açıklamaları bunun tam tersini gösteriyor. Anladığım kadarıyla, bu konuda ODD kendi bünyesinde işi çözerek krizi kamuoyuna yansıtmama yolunu seçmiş. Aksi takdirde, herşey başkanın söylediği gibi güllük gülistanlık değil. Çünkü iki marka arasındaki tartışmalara bizzat tanık oldum.
    27.04.2010, Salı

Sayfayı Paylaş