Traktörcü de hurda indirimi istiyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 28 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Traktör sanayicisi, Tarım ve Köyişleri, Sanayi ve Ticaret ile Maliye Bakanlığı olmak üzere üç bakanlığa bir rapor sunarak verimlilik kaybı yaratan 35 yaş üstü traktörlerin yenilenmesini istedi. Türk Tarım Alet ve Makinacıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ediz Ulusoy traktör başına 7 bin TL hurda teşviki verilmesi gerektiğini belirterek Türkiye'nin 35 yaş üzerindeki traktör parkı nedeniyle yıllık 6 milyar TL ekonomik kaybı olduğunu vurguladı. Ulusoy, "Çiftçinin sırtındaki bu yük kaldırılmalı" diyerek eski teknolojiyle üretilen traktörlerin ithal edilmesinin de önlenmesi için bir düzenleme yapılmasını istedi.

Traktör sanayicilerinin hazırlayıp bakanlara gönderdiği rapora göre Türkiye'de trafiğe kayıtlı yaklaşık 1 milyon 350 bin adet traktör bulunuyor. Mevcut traktörlerin 610 bin adedi 35 yaşın üzerinde. Bu traktörler gerek enerji kullanımı gerekse de verimlilik açısından çiftçiye çok büyük yükler getiriyor. 35 yaşın üzerindeki traktörler yıllık 700 litre daha fazla yakıt tüketirken 1500 TL civarında da yıllık bakım ücreti gerektiriyor. Rapora göre bu ürünlerin hurdaya çıkması sonucunda yerini alacak yeni teknoloji traktörler enerjide yüzde 40, verimlilikte ise yüzde 20'nin üzerinde tasarruf sağlayacak.
    Ulusoy, bakanlıklara sundukları raporda ilk etapta 20 bin traktörün yenilenmesini istediklerini kaydederek mevcut 600 bin traktörün yenilenmesini talep etmediklerini söyledi. Buna ne üretim kapasitesi ne de bütçenin yeteceğine işaret eden Ulusoy, "Yerli üreticinin toplam üretim kapasitesi 110 bin adet. Bu nedenle biz sıkıntının adım adım çözülmesini istiyoruz. İstediğimiz, her traktör için 7 bin TL teşvik. Ayrıca hurdaya çıkan traktörler için de ortalama 2 bin TL gibi bir destek verilmesi" dedi. 9 bin TL destek onaylandığı andan itibaren en az 40 bin kişinin traktörünü yenilemek için harekete geçeceğini söyleyen Ulusoy, "Benim kaygım proje onaylanırsa 20 bin sayısının yetersiz bulunması" dedi.​

İspanya'nın hurdası Türkiye'de
    Sektörün ithalat konusunda da ciddi sıkıntılar yaşadığını söyleyen Ulusoy, 40 yıl öncesine ait teknolojiye sahip traktörlerin ithalatının hem servis hem de verimlilik açısından ekonomik kayıp olduğunu belirtti. İthal traktörler içinde AB ve ABD orijinli traktörlerin payının yüzde 10 dolayında seyrettiğini dile getiren Ulusoy, Hindistan, İran, Çin, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkelerin payının giderek arttığına dikkat çekti. 2004'te bu ülkeler yüzde 2,2 pay sahibi iken bu oranın bugün yüzde 25'i zorladığına işaret eden Ulusoy, "Bu ürünler AB'nin kapısından giremezken Türkiye'ye neden giriyor. İspanya traktör parkını yeniliyor. Hurdaya çıkan traktörleri Türkiye'ye giriyor. Türkiye artık aptal alıcı olmasın" dedi.
    Ulusoy, Türkiye'de traktör ithalatı yapmak için gerekli kriterlerinden birinin 20 adet servis ağına sahip olmak olduğunu hatırlatarak "Servis sayısının 50'ye çıkarılması için çalışmalar var ancak biz servis sayısının artırılmasından çok, gelen araçların teknolojisi ile ilgileniyoruz" diye konuştu.

GÜMRÜK VERGİSİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ
    TARMAKBİR Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ediz Ulusoy, sorunun Gümrük Vergisi'nde yaşandığını dile getirdi. Ulusoy, Türkiye'nin traktör ithalatında Gümrük Vergisi uygulanmadığına dikkat çekerek "Ama Türk traktörleri ihraç edilirken çeşitli oranlarda gümrük vergisi alınıyor" dedi. Avrupa Birliği ile Gümrük Vergisi konusunda sorun yaşanmamasına karşın belgeler konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu belirten Ulusoy, "AB ile karşılıklı Gümrük Vergisi uygulamıyoruz. Ama AB bizden ürün alırken TİP onay belgesi gibi sanayiciyi zora sokan birçok belge istiyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bu sorunu da taşıdık" dedi. ​
    27.10.2009, Salı

Sayfayı Paylaş