Toyota Corolla 1.6'da hangi tip motor yağı kullanmalıyım?

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Kalite, fiyat, teknoloji dengesinin optimum bileşkesine sahip olduğuna inandığım Toyota Corolla marka, VVT-i teknolojisine sahip, 1.6 Terra A/C, 2001 model (38 bin km'de) araç satın aldım. Motor yağını henüz değiştirmedim. Ancak niyetim bir önceki marka ve tipteki yağı kullanmak ve buna Motor Silk katığı ilave etmek. Bu katık, motor yağının ömrünü uzatıyor mu? Normal değişim periyodu 10 bin km ya da 1 yıl. Motor Silk sayesinde bu periyot değişir mi? Aracı daha çok şehir içi kullanacağımdan motor yağının tam sentetik olanını kullanmam yakıt tasarrufu konusunda ne sağlar? Motor Silk yerine tam sentetik yağ kullanmak daha mı mantıklı? Türkiye'deki yakıt oktanı, bu motorlara uzun vadede ne gibi zararlar verebilir? Yakıt oktan yükselticilerini hiç test ettiniz mi? Tavsiyeniz nedir?

2. OrKuN Well-Known Member

38 bin km'de satın aldığınız Toyota Corolla 1.6 Terra aracın yağını hemen değiştirmeniz gerekirdi. Ben her aldığım arabanın ilk olarak yağını değiştiririm, kimileri ucuza kaçtığı için arabanın kitapçığında yazan yağ kullanmıyor...

Aracın yağına eklemeyi düşündüğünüz katkı maddesinin ana özelliği motorun içini sıvaması ve korumasıdır. Ancak günümüzde üretilen tüm yağların kimyasal karışımlarında zaten benzer kimyevi maddeler var. Ancak tedbir ve gönül rahatlığı açısından eklemekte bir zarar olmadığını düşünüyorum.

1.6 litre atmosferik olan motora kullanmayı düşündüğünüz tam sentetik yağ muhakkak ki uzun ömürlü ve kalitelidir. Ancak sentetik yağların üretim özelliği nedeniyle belirli kilometrelerde eksilme özellikleri vardır ve gerek yağın maliyeti gerek eksilen yağı tamamlama sonucu oluşan bütçe açısından gerek olmadığı düşüncesindeyim.

Türkiye'deki yakıt oktanı bu motorlara zarar vermeyecek özelliktedir. Çünkü, zaten bu motorların işletim sistem programları Türkiye'ye göre yapılmıştır

3. OrKuN Well-Known Member

Yedek lastik hiç kullanılmamış olduğundan 1 adet aynı marka ve ölçüde lastik almayı ve kışın taktırmayı düşünüyorum. Ancak araç 2000 Eylül'de trafiğe çıkmış. Bu süre zarfında yedek lastik özelliklerinden bir şey kaybetmiş midir?

Bir oto Dergisinde 2 adet yeni lastiğin arka aksa takılması gerektiğine dair daha önceleri bir yazı okumuştum. Bu görüş hakkında bilgisi olan varmı acaba...?

4. OrKuN Well-Known Member

2000 yılından bu yana kullanılmayan yedek lastiğin herhangi bir zarar gördüğünü zannetmiyorum. Bu nedenle yenilemenize gerek yok Araçların yenilenmesi gereken lastiklerinin dördünün birden değişmesi gerektiği savunulur.

Ancak mecbur olunduğunda iki tane değiştirilmesi gerektiğinde genel olarak çekiş gücünün olduğu lastiklerin yenilenmesi düşüncesi mantıklıdır.

Fakat son yıllarda lastik firmaları, özellikle kaygan zeminlerde, önden çekişli araçların arka aksının hafif olduğunu, kayma anında ön tekerleklerin direksiyonla kontrol edilmesine rağmen arka aksın boş kalıp kontrolsüz kayabileceğini ve kesinlikle arka lastiklerin öncelikle yenilenmesini savunuyor.

5. OrKuN Well-Known Member

teşekkurler orkun görüşlerin için çok yardımcı oldu

6. BaRıŞ Well-Known Member

ben 10000 km lik yağ koyduruyorum 8000 de değiştiriyorum genel olarak

Sayfayı Paylaş