Toyota: 2001 krizinde bile işçi çıkarmadık, şimdi de dokunmayız

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Tofaş ve Toyota'nın bayram tatilini uzatması kafalarda soru işaretleri uyandırırken, bu konuda rahatlatıcı mesaj Paris Motor Show'da Toyota Motor Avrupa Başkan Yardımcısı Thierry Dombreval'den geldi. Dombreval, "Avrupa krizle boğuşuyor. Üretimi azaltsak da Türkiye'deki ekibimizi koruruz. 2001 krizinde bile işçi çıkarmamıştık, şimdi de dokunmayız" dedi.

ABD'de yaşanan finansal krizin Avrupa'ya geçiş yaptığını söyleyen Toyota Motor Avrupa Başkan Yardımcısı Thierry Dombreval, "Avrupa'nın krizle boğuştuğunu söyleyebiliriz. Sadece Türkiye'de değil, Batı Avrupa'da Fransa ve İngiltere dahil geçici işlerde bir düzenleme yapıyoruz" dedi. Paris Fuarı'nda Toyota'nın Avrupa'daki satışların düşmesine paralel İngiltere ve Türkiye'de üretimi azaltma ve işçi çıkarma haberlerine açıklık getiren Dombreval, "Türkiye'deki ekibimizi, takımımızı koruruz. 2001'de yaşanan krizde de böyle olmuştu. O zaman üretim 2 bin 500 adetlere gerilemişti. Ama kimseyi işten çıkarmadık. Fabrikayı boyadık. Yeniden yapılandırdık" diye konuştu.

Yeni model sözü

1 yıl içinde Toyota'nın 13 modeli piyasaya süreceğini belirten Dombreval, bunların 6'sının yeni model lansmanı olacağını kaydetti. Türkiye'de bir yıl içinde yepyeni bir model üretimine başlayacağını belirten Dombreval, üretimin 2009'da başlayacağını, kapasite artışı ve üretimin rakamlara tam yansımasının 2010'da gerçekleşeceğini ifade etti. Yeni modelin Japon ve Avrupalı tasarımcıların ortak ürünü olacağını açıklayan Dombreval, kafaları karıştırdı. Çünkü, yenilenen Verso'nun Türkiye'de üretileceği biliniyor. Dombreval'in yepyeni olarak anlattığı modelin ne olduğu, ne kadar üretileceği, yatırım tutarı ve kapasitesi dolan Toyota Adapazarı tesislerinin bu üretimi kaldırıp kaldırılmayacağı bilinmiyor.

Yeni Verso'yu denedim

Toyota Motor Avrupa Ar-Ge'den Sorumlu Başkan Yardımcısı Kazuhiko Miyadere, yenilenen Corollo Verso'nun deneme üretimlerine başlandığını söyledi. Miyadere, "Hatta kendim de kullandım. Tıpkı bir sedan gibi. Yerden yüksek değil. Yeni Verso'nun Türkiye'den başka bir yerde üretileceğini zannetmiyorum" dedi.

Toyotasa 30 hibrit Prius getiriyor 880 kişi test edecek

Toyotasa Türkiye'de gecikmeli de olsa hibrit atağına kalkıyor. Prius'un üçüncü neslini Türkiye'de yıl sonunda satışa sunmaya hazırlanan Toyotasa, 30 Prius'u yıl sonuna kadar 880 kişiye test ettirecek. Toyotasa daha sonra 2009 Haziran-Ağustos gibi yenilenen Prius'u Türkiye'de satışa sunacak. Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, Türkiye'de hibrit teknolojisi için bir dizi tanıtım yapacaklarını belirterek, "İlk etapta 30 adet Prius Türkiye'de 880 kişi tarafından test edilecek ve bu aşamada bayilerde ön talep toplayacağız. Türkiye'de hibrid fırtınası estireceğiz. Öncelikli amaç hibrit teknolojisini Türkiye'de tanıtmak. Ardından 2009'da yenilenen Prius'u Türkiye'de gelecek yıl ortasında satışa sunacağız. İstanbul Auto Show'da tanıtımını yapacağız Lexus'un hibrit modellerini de 2009 yılı sonunda piyasaya süreceğiz" dedi. Lexus'un distribütörlük anlaşmasının gelecek yıl başında sonuçlanacağını, bayilik teşkilatının kurulmasının ise yaklaşık 1 yıl süreceğini ifade eden Orhon, ayrı bir bayi teşkilatlanmasına gideceklerini belirtti. Orhon, 4x4 modeli RX ve LS hibrit modellerinin ağırlıklı olarak Türkiye'de tanıtmayı hedeflediklerini kaydetti..
    06.10.2008, Pazartesi

Sayfayı Paylaş