Tofaş, yeni fabrika sinyali verdi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

TOFAŞ CEO'su Ali Pandır, İtalyan Fiat'ın dünyadaki en kaliteli ve verimli üretimi yapan en kârlı ortağı olduklarını belirterek, "Bundan sonra artık gecekondu gibi mevcut fabrikaya yamayarak 30-40 binli adetlerde yeni bir model üretmeyiz" dedi. 'Ya hep ya hiç' stratejisini uyguladıklarını kaydeden Pandır, yenilikçi bir model geliştirmeleri halinde bunu yeni bir fabrikada üretecekleri sinyalini verdi. KÂRLILIKTA, verimlilikte ve kalitede İtalyan Fiat'ın dünyadaki en başarılı fabrikası ve ortağı olan Tofaş, çıtayı daha da yükseltti. Minicargo ve yeni Doblo'yla atağa kalkan, bu iki modelle 2018 yılına kadar Bursa fabrikasını garanti altına alan Tofaş, Fiat dünyasındaki başarısını yenilikçi bir model ve yeni bir fabrikayla taçlandırmak istiyor. Tofaş CEO'su Ali Pandır, Fiat dünyasında rüştlerini ispatladıklarını ve her yıl kendi rekorlarını egale ettiklerini belirterek, bundan sonrası için de 'Ya hep ya hiç' stratejisini uygulayacaklarını söyledi.

Yamayarak üretim yapmayız
    "Biz artık mevcut fabrikaya yamayarak 30-40 bin adetlerde yeni model getirmek istemiyoruz" diye konuşan Pandır, "Gecekondu tarzı üretim yapmayacağız. Minicargo gibi yenilikçi bir modeli yüksek rakamlarda üretmek istiyoruz. Bunun için hem İtalya'yla görüşüyor hem de kendi Ar-Ge merkezimizde gelecekte tüketicilerin beklentisini karşılayacak bir model üzerinde çalışıyoruz. Bu modeli bulursak yepyeni bir fabrikada üretim gündeme gelebilir" dedi.

Günde 1100 adedin altına düşmeyiz
    2010 yılında Tofaş'ın Bursa fabrikasının günlük 1100 adetlik üretimin altına düşmeyeceğini kaydeden Pandır, yıl sonu üretim hedeflerinin 300 bini aşmak olduğunu söyledi. Pandır, "2010 yılında ihracat için 220 bin, iç pazar için 70 bin, Rusya için ise 10 bin adetlik üretim yapacağız" dedi. 220 bin adetlik ihracat rakamının İtalya'da beklenen yeni bir teşvikle 250 binli adetleri aşacağını kaydeden Pandır şunları söyledi: "Bizim 2018 yılına kadar 400 bin adetlik kapasitemiz dolu. Bu yıl 2 vardiyada cumartesi de dahil üretim yaparak 300 bin adedi aşacağız. 3 vardiyayla birlikte önümüzdeki yıldan itibaren 400 bin adede ulaşacağız. Bunun da 160 bini Minicargo, 140 bini Doblo, 60 bini Linea'dan oluşuyor. Bu rakamlar artacağı için 400 bin adetlik kapasiteyi doldurmakta bir sorun yok. Bu bakımdan rahatız."

İtalya'yla pazarlığa başladık
    400 bin adetlik üretimin garanti olmasının verdiği rahatlıkla yeni model pazarlığı yaptıklarını söyleyen Pandır, "Tofaş'ın Fiat dünyasındaki başarısı önünün açık olduğunu ve daha da büyüyeceğini gösteriyor. Biz Fiat'in İtalyan hükümetiyle ters düşmeden yenilikçi bir modeli Türkiye'ye getirmek için pazarlıklara başladık" dedi. Minicargo gibi yeni bir sınıf yaratıp, başarı elde edecek bir model için Tofaş bünyesindeki Ar-Ge merkezinde de çalışmalara başladıklarını söyleyen Pandır, yeni modelin henüz binek mi hafif ticari mi olacağına karar vermediklerini aktardı. Pandır, "Biz tüketicilerin gelecekte beklentisini karşılayacak yeni bir model üretmek istiyoruz" dedi.

155 milyon Euro yatırıyor 5.5 milyar TL ciroya koşuyor
    Krizen rağmen 2009 yılında net kârını yüzde 105 artışla 360 milyon TL'ye çıkaran Tofaş, 2010 yılına da hızlı girdi. Tofaş CEO'su Ali Pandır, "Geçtiğimiz yılın ilk 3 ayına göre kârımız yüzde 106 artarak 87 milyon TL olarak gerçekleşti. Kârın toplam ciro içinde oranı yüzde 5.7'ye yükseldi. Bu bir otomotiv şirketi için dünya çapında büyük bir kârlılık oranı" dedi. İlk çeyrekte cirolarının ise yüzde 78'lik artışla 1.5 milyon TL'yi aştığını kaydeden Pandır yıl sonu ciro hedeflerinin ise 5.5 milyar TL'yi aşacağını söyledi.

Kârda yeni Doblo etkisi
    İlk çeyrekte kârlılıklarının artmasında ihracat ve iç pazarda artan talebin dışında yeni Doblo'nun da büyük etkisi olduğunu söyleyen Pandır şöyle konuştu: "Eski Doblo için yatırımı ve finansmanı Fiat yapmış, kârın büyük bölümünü de İtalya almıştı. Yeni Doblo'da ise tüm yatırımı, finansmanı ve araç geliştirmeyi biz yaptık. Bu yüzden yeni Doblo bizim için çok daha kârlı bir araç." Pandır ayrıca 2010 yılının ilk çeyreğinde kapasite artışı ve diğer unsurlara paralel Linea, Minicargo ve yeni Doblo projelerini kapsayacak biçimde 50 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını belirterek, yıl sonuna kadar toplam yatırımın 155 milyon Euro’ya ulaşacağını söyledi.

Chrysler bu yıl bize bağlanıyor
    Krizde iflasın eşiğine gelen Amerikan Chrysler'in yüzde 20 hissesini ve yönetimini hiç para vermeden alan Fiat, yeni ortağıyla Avrupa'da yeniden yapılanıyor. Avrupa'da Chrysler operasyonları bu yıldan itibaren Fiat'ın bünyesine girerken, Tofaş'ta da tüm hazırlıklar sürüyor. Tofaş CEO'su Ali Pandır, "Fiat CEO'su Sergio Marchionne Chrysler'in Avrupa'da Fiat'ın Yerel Satış Şirketlerini'nin (NSC) bünyesine gireceğini açıkladı. Tofaş, Fiat'ın yerli ortağı olduğu için Chrysler bu yıl içinde bizim bünyemize girecek" dedi. Fiat Marka Direktörü Okan Baş ise Fiat'ın Chrysler markalarından Dodge'nin Journey modelinin yer aldığı platformda SUV geliştireceğini de söyledi. Baş, "Bu araç Fiat'ın ilk SUV'isi olacak" dedi.

Geniş Aile etkiledi hedef 90 bine çıktı
    Kanal D'nin sevilen dizisi Geniş Aile ekibiyle çektikleri yeni Doblo reklam filminin büyük beğeni topladığını söyleyen Fiat Marka Direktörü Okan Baş, "Bugüne kadar Tofaş'ın en başarılı reklam filmi oldu. Tüm Türkiye'ye hitap ettiği için hem satışları, hem de marka bilinirliğini ve hatırlanılmasını sağladı" dedi. Eski Doblo'nun 25 bin TL yeni Doblo'nun ise 35 bin TL ortalama fiyatla satıldığını hatırlatan Baş, "Aradaki 10 bin TL'lik fiyat farkına rağmen yeni Doblo çok etkili oldu. İlk 4 ayda 4 bin yeni Doblo sattık" diye konuştu. Baş, yıl başında satış hedeflerinin 60 bin adet olduğunu, ilk 4 aydaki performansla bunu 85-90 bin adede revize ettiklerini de söyledi.
    10.05.2010, Pazartesi

2. matador Member

hayırlı uğurlu olsun ülkemiz uçak kendi casus uçağını yapabildiğine göre tofaş artık bu alanda öncülüğüne hızla devam etmelidir :mad:

3. pult Well-Known Member

Nedense ben sevmedim bu haberi,italyanin fiatini yuceltmekten baska bir sey degil bu.
    Gonul isterki kendi markamizla bu basarilari yapalim nerdeeeee.....

Sayfayı Paylaş