titresim onleyici sorunsalı

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve maksimroger tarafından 6 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. maksimroger New Member

merak ettigim sey; titresim onleyici mekanizmanin objektiflerde olmasi ne kadar onemli?
    fotografcilikta yeni sayılırım ve hiç tele objektif kullanmadım. nikon 70-300 serisinden almayı dusunuyorum fakat malumunuz vr olanı ve olmayanı arasında bariz fiyat farkı var. satıcılara sordugumda kesinlikle vr siz modeli aldıgımda yapamayacagımı soyluyorlar fakar fotografcı bir kac tanıdık tam tersine pratik yaparak bunu gelistirebilecegimi zamanla bu fiyat farkının anlamsızlıgını gorecegimi soyluyor. ustelik tripod kullanılırken vr modunu kapatmak gerekli olduguna dair seyler soylediler yani her zaman titresim onleyici modda kullanmak ta dogru degilmiş.
    1-2 gune almayı dusunuyorum ve yardımcı olursanız cok sevinirim. vr olanınımı almalıyım yoksa digerinimi? ayrıca sigma 70-300 ü de bu iki modelle karsılastırabilir misiniz?
    tesekkürler simdiden..

2. pult Well-Known Member

Selam maksimroger,hoş geldin.

Evet aslında önemli bir konuya parmak basmışsın,bu konu çok sorulan bir sorudur genelde,benim düşüncem,VR veya IS dediğimiz titreşim önleyici teknolojiler kullandığımız lenslerin çok önemli bir parçasıdır,helede telefoto bir lens kullanıyorsak ve bu lens ile hareketli nesne çekiyorsak(kuş otomobil sporcu kedi köpek vs) IS ve VR'ın önemi ikiye katlanır +makro çekimlerde'de çok önemlidir.

Ben her durumda VR,IS açık kullanırım lensleri,bazan tripod kullanırken kapattığım olmuştur.

Sigma 70-300/4-5.6 apo dg,bu lens bu sınıf lenslerin içinde en ucuz olanıdır çok tercih edilmesinin sebebi fiyat performansıdır,hiç bir zaman Nikkor AF-S 70-300 mm f/4.5-5.6 G VR'ın yerini tutmaz,nikkor 70-300 sigma 70-300'den iki kat daha pahalı bir lenstir,sırf fiyat farkından dolayı tercih edilen bir lenstir.

Ben sigma 70-300 dubaiden 350$ getirttim,hiç memnun kalmadım,fotoğraf çekim performansından tutunda çok sesli AF motorundan ve kalitesiz gövde yapısına kadar.

Gelelim tercih meselesine,paran varsa nikkor 70-300 lensten şaşma,alırsanda Mutlaka VR olsun,bu işede yeni başlamışsın VR olmayan bir lens ile kötü çekimler yapıpda hevesinde kırılmasın,VR veya IS ne kadar önemi olduğunu Canon'un üzerinde çalıştığı ve gelecek SLR makinelerinin üzerinde kullanmak istediği görüntü sabitleyiciden anlayabiliriz,http://www.turkeyarena.com/turkeyarena/fotografcilik/30260-canon-hibrit-goruntu-sabitleyici.html.

Sormak istediğin ve takıldığın ne varsa sorabilirsin.

3. maksimroger New Member

cok tesekkur ederim nikon vr siparis ettim yoldadır simdi =)
    iyi gunler diliyorum

4. pult Well-Known Member

maksimroger,hayirli olsun,gule gule kullan.

Sayfayı Paylaş