Teksas-Cichlasoma carpinte

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Teksas-Cichlasoma carpinte
    Teksas Çiklit sert karakterli, düz yüzeylere veya kovuklara yumurta dizerek üreyen bir Amerikan çiklitidir. Kahverengi ve mavi-yeşil renklerin hakim olduğu iki ayrı ırk olsa da ülkemizde genelde mavi-yeşil ağırlıklı olanlar bulunuyor.

Özel su koşulları istemezler. İyi mekanik filtrasyon önem taşır. Erkek dişi ayrımı yüzgeçlerin uzunluğu, iri yapı ve çıkık alına (erişkin erkeklerde) bakılarak yapılabilir. Üreme tüpleri açısından bakıldığında diğer düz yumurta türlerine oranla daha uzun olan erkek tüpü yanılmalara neden olabilir.

Bulundukları akvaryumda çok sayıda saklanma bölgesi yaratılmalıdır. Kavgalarda yara alan balıklar bir kovuğa sığınıp birkaç gün içerisinde toparlanırlar.

Yem seçmezler ancak arada bir vereceğiniz toprak solucanlarıyla teksasları tabak gibi yapabilirsiniz.

Bu balıkların en dikkat çekici özellikleri inanılmaz derecede dayanıklı oluşlarıdır. Birbirini öldürme dışında başlarına birşey gelme ihtimali çok düşüktür.

Bir sabah su değişimi yaparken işe ara vermek zorunda kalmıştım. Hemen döneceğimi düşünerek zaten alçak olan akvaryumdan çok yavaş olarak gerçekleşen sifonlama işlemine ara vermemiştim. Daha sonra da unutup gitmişim... Akşam döndüğümde akvaryumun dibinde bir parmak su vardı. Isıtıcı patlamıştı ve açık ucu suya değiyordu. İç filtrenin kafa motoru ısınarak plastik kaplamasını eritmişti. Sigorta atmamıştı!!! Hemen fişleri çektim. Teksaslar haliyle dipte hareketsiz yatıyorlardı. Bazılarının dışarıda kalan yerleri kurumuş, gözleri bembeyaz olmuştu ancak yaşıyorlardı. Balıkları umutsuzca başka bir akvaryuma attım. Dibe yattılar... yarım saat sonra dipte oturmaya, bir saat sonra yüzmeye başladılar.turkeyarena.com Gece yarısı olduğunda akvaryumda alan kapma kavgaları başlamıştı, iki gün sonra da yumurta döktüler. Sadece birkaç tanesinin gözlerinde uzun süre kuru kalmaya bağlı beyaz perde kaldı.

Yaşanmış bu tecrübe sadece bu balıkların ne kadar dayanıklı olduğunu değil, elektrikli aletlerin ne gibi tehlikeler yaratabileceğini de bizlere hatırlatmalı. Akvaryumla uğraşırken ısıtıcıyı fişten çekmeli ve mümkün olduğunca devre kesici özelliğe sahip ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz.

Sayfayı Paylaş