Tavşanımı Doğal Ortama Bıraktım Bir GÜn İçinde Öldü :(

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 5 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Misafir Guest

Benim çok güzel bir tavşanım vardı.Evde yalnız kalıyor doğal ortamda yaşamıyor diye üzülüyordum ,doğal ortamda tavşan bakan biriyle tanıştım iki tavşanı vardı,kümes şeklinde güzel bir yerde bakıyordu tavşanlarına ,benim tavşanım orda daha mutlu olur arkadaş edinir düşüncesiyle tavşanımı oraya bıraktım bir gün sonra öldü.çok üzüldüm acaba yeri değiştiği için mi öldü üzüntüden mi bilgi edinmek istiyorum.

2. BaRıŞ Well-Known Member

kötü bir tesadüf olmasın.

3. Misafir Guest

slm ben tekırdagdan yazıyorum bır tavsanım kulak uyuzundan dolayı oldu sımdı ıkıncısıde de kulak uyuzu basaldı nasıl gececgını bılmıyorum veterınere gıttım damla verdı ama gecmedı orıdermyl dıye bı ılac varmıs ama onuda nerde bulacagımı bılmıyorum bana yardımcı olurmusunuz tesekkurler bayram0_3@hotmail.com

4. ot-gu Genel Sorumlu

Kulak Uyuzu
    Tavşanlarda sık görülen rahatsızlıklardan biri de kulak uyuzudur. Etkeni "psoroptes cunucıli" dir. Bu etken tavşana özel bir etkendir ve sadece tavşanların kulaklarında uyuz hastalığına sebep olmaktadır. Kulaklarda kahverengi kabuklanmalar tarzında bir belirti gösterir. Bu kabuklanmalar müdahale edilmez ise zamanla çoğalır.

Kulak uyuzunun olmaması için dış parazit mücadelesinin yapılması gerekmektedir. Koruyucu amaç ile tavşanınızı kliniklerde 3 ayda bir dış parazit mücadelesini yaptırmanız gerekmektedir.

Tedavi
    Topikal tedavi en az 3 hafta sürer.Kulak kanalı temizlenip ilaç uygulanır.Ayrıca deri altı enjeksiyon uygulnarak uyuz etkenleri vücuttan temizlenir.

Kulak kanalına ve özellikle de kulak zarına zarar vermemek için bu uygulamalar mutlaka veteriner hekim tarafından yapılmalıdır.

Sayfayı Paylaş