Şükür İle İlgili Sözler

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 27 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. hakan788 Well-Known Member

Şükretmek üzerine söylenmiş özlü sözler

Basit insanlar, sahip oldukları nimetin kıymetini elden çıkmadan bilmezler. Sophokles

Bazı nimetler vardır ki, onlara sahip olamamak büyük bir nimettir. Hz. Ali (r.a.)

Ben Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı?

Büyük nimetler isteyince, unutma ki onları elde etmek için şöyle böyle çalışmak yetmeyecek ve varlığından başka şeylerin bir parçasından tamamıyla vazgeçmen, bir parçasını başka bir zamana bırakman lazım gelecektir. Epictetos

Elhamdülillah, şükrün başıdır.

Elimizdeki nimetleri sayalım; ufak tefek çabalarla ortadan kalkabilecek sıkıntıları değil. Dale Carnegie

Gördüğü iyiliğe karşı, insanlara teşekkür etmeyen; Allah’a da şükretmez.

Karşınıza bir soğukluk çıktı mı, şikâyet etmeyin, bilakis Allah’a şükredin. Çünkü size zekânızı işletmek, güç ve kuvvetinizi göstermek fırsatını vermiştir.

Mihnete şükretmeyen, nimete şükretmez.

Nasıl bir at, üzerindeki zengin koşumların farkına varmazsa, insan da içinde yaşadığı nimetlerin öyle farkına varmaz. William Shakespeare

Nimet, şükrettiğin zaman baki kalır. Hz. Ömer (r.a.)

Şükretmek surat ekşitmekse, sirkeden çok şükreden yok.

Şükretmek, kendini bu nimete ehil ve lâyık görmemektir.

Şükrün esası, nimetin sahibini bilmek, bunu kalp ile itiraf etmek ve dil ile söylemektir.

Şükrünü ödediğim afiyet, benim için sabrettiğin beladan daha sevimlidir.

Şükür ile sabır, birer binek hayvanı olsalardı, hangisine önce bineceğimi kestiremezdim.

Şükür nimeti artırır.

Şükür, nimetlerin süsüdür.

Şükür; gönlünün, nimeti veren Allah’u Teala’ya tam bağlı olmasıdır.

Şükür; Hakk’ın verdiğini, O’nun yolunda kullanmaktır.

Ya Rabbi; örneklerle, beni insanları uyandırman için vesile kıldıysan, onlara teşekkür ederim. Sana şükretmeme vesile oldukları için.

Sayfayı Paylaş