Ştrudel Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 21 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Elmalı Ştrudel
    Malzemeler:
    • 250 gr un
    • 1 tutam tuz
    • 1 yemek kaşığı tereyağı
    • 1 adet yumurta
    • 5 yemek kaşığı sıcak su
    iç malzemesi:
    • 5 adet orta büyüklükte elma(küp küp doğranmış)
    • 1/2 su bardağı sarı üzüm(ılık suda az beklettim)
    • 1 tatlı kaşığı tarçın
    • 1 çay kaşığı zencefil
    • 2 çorba kaşığı şeker
    • 1/2 su bardağı ceviz
    Hazırlanması:
    tüm hamur malzemesini iyice yoğurdum
    orta büyüklükte bir tencerede su kaynattım sonra suyu döktüm
    hazırladığım hamuru tencereye koydum - kapağını kapattım hamuru yarım saat tencerede dinlendirdim
    küp küp doğranmış elmalar - şeker - üzüm - tarçın - ceviz ve zencefili büyük bir tavada 10 dakika pişirdim
    dinlenmiş hamuru elimle dikdörtgen açtım
    iç malzemesini kenarlarda birkaç santim boşluk bırakarak hamurun üzerine yaydım
    uzun kenardan başlayarak rulo şeklinde sardım - ek yerlerini iyice yapıştırdım(isterseniz yumurta akı sürerek yapıştırabilirsiniz)
    ek yerleri altta kalacak şekilde pişirme kağıdı ile kaplamış fırın tepsisine yerleştirdim
    önceden 180 derece ısıtılmış fırında 35 dakika pişirdim
    soğuduktan sonra üstüne pudra şekeri - vanilya karışımı serptim
    kaymaklı dondurma ile servis ettim

2. Pelin Super Moderator

Vişneli Ştrudel
    Malzemeler:
    • Ştrudel hamuru tarifi
    • Bir miktar un
    İç Malzemesi İçin:
    • 2 su bardağı vişne
    • 2 çorba kaşığı bal
    • 1 paket vanilya
    • 2 yumurta
    • 1 yumurta sarısı
    • 2 çorba kaşığı vişne suyu
    • 250 gr labne peyniri
    • Yarım paket vanilya aromalı puding
    • 3 çorba kaşığı süt
    • 3 çorba kaşığı erimiş margarin
    • 50 gr pudra şekeri
    • 2 çorba kaşığı rendelenmiş hindistancevizi
    Nasıl Hazırlanır:
    Ştrudel hamurunu tarife göre hazırlayın. Vişneleri yıkayıp suyunu süzün. Balı vanilyayla ısıtın. Henüz ılıkken vişnelerle karıştırın. Yumurta sarılarını aklarından ayırın. 2 yumurta sarısını 25 gr pudraşekeri, vişne suyu, labne peyniri ve vanilya aromalı pudingle karıştırın. Yumurta aklarını geri kalan pudraşekeri ile köpük haline gelinceye kadar çırpın ve diğer karışıma ilave edin.

Fırını 200 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt yayın. Ştrudel hamurunu ikiye bölün. Bir kısmını unlanmış bir bezin üzerinde açın ve incecik olması için dikkatlice gerin.(turkeyarena.com) Hamura 1 çorba kaşığı margarin sürün. Önce kremanın, sonra vişnelerin yarısını hamurun üzerine yayın. Vişnelere hindistancevizi serpin.

Hamuru sarın. Katlı kenarı altta kalacak şekilde tepsiye yerleştirin. İşlemi artan hamur, malzeme ve hindistanceviziyle tekrarlayın. Geriye kalan margarini üzerine sürün.

Ştrudeli 200 derece ısıtılmış fırında 35 - 40 dakika kadar pişirin. Artan yumurta sarısını sütle karıştırın. Karışımı ştrudelin pişme süresinin yarısından sonra hamurun üzerine sürün.

3. Pelin Super Moderator

Havuçlu Ştrudel
    Malzemeler:
    • Ştrudel hamuru tarifi
    • Bir miktar un
    İç Malzemesi İçin:
    • 100 gr file badem
    • 1 kutu konserve ananas
    • 400 gr havuç
    • 5 portakal
    • 2 çorba kaşığı portakal reçeli
    • 1 tutam zencefil
    • 2 yumurta
    • 100 gr tozşeker
    • 250 gr labne peyniri
    • 3 çorba kaşığı erimiş margarin
    • 1 paket vanilya
    • Süslemek için pudraşekeri
    Nasıl Hazırlanır:
    Ştrudel hamurunu tarife göre hazırlayın. Bademleri teflon tavada yağsız kavurup soğumalarını bekleyin. Ananasın suyunu süzüp küçük küçük doğrayın. Havuçları soyup robotta suyunu sıkın. 1 portakalın suyunu sıkın, diğerlerini soyup dilim dilim ayırın. Reçeli, portakal suyu, zencefille karıştırıp kaynatın. Havuçlarla karıştırın.

Yumurta sarılarını aklarından ayırın. Sarıları 50 gr şeker ve labne peyniriyle krema haline gelene kadar karıştırın. Yumurta akını artan şekerle köpük haline gelinceye kadar çırpın. Önce havuç, portakal, badem, sonra yumurta akı köpüğünü labneli karışıma ilave edin.

Fırını 200 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt yayın. Ştrudel hamurunu ikiye bölün. Bir kısmını unlanmış bir bezin üzerinde açın ve incecik olması için dikkatlice gerin.

Hamura 1 çorba kaşığı margarin sürün. İç malzemenin yarısını üzerine yayın ve hamuru sarın.(turkeyarena.com) Katlı kenarı altta kalacak şekilde tepsiye yerleştirin. İşlemi artan hamur ve malzemeyle tekrarlayın. Artan margarini ştrudelin üzerine sürüp vanilya serpin. Fırına verin. Servis yapmadan önce ştrudelin üzerine pudraşekeri serpin.

4. Pelin Super Moderator

Erikli Ştrudel
    Malzemeler:
    • Ştrudel hamuru tarifi
    • Bir miktar un
    İç Malzemesi İçin:
    • 600 gr mürdümeriği​
    • 1 kutu konserve kayısı kompostosu ​
    • 80 gr tozşeker ​
    • 1 tatlı kaşığı vanilya​
    • 2 tutam tarçın ​
    • 2 çorba kaşığı erik suyu ​
    • 4 çorba kaşığı erimiş margarin ​
    • 200 gr beyaz çikolata​
    • 2 çorba kaşığı kıyılmış ceviz​
    • 2 çorba kaşığı galeta unu ​
    Çikolata Sosu İçin:
    • 100 ml süt
    • 100 gr krema
    • 1 çorba kaşığı pudraşekeri
    Nasıl Hazırlanır:
    Ştrudel hamurunu tarife göre hazırlayın. Erikleri yıkayın. Çekirdeklerini çıkartıp altıya bölün. Kayısıların suyunu süzüp 1.5 cm'lik parçalar halinde kesin. Meyveleri şeker, vanilya, tarçın, erik suyu ile karıştırın.

Fırını 200 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt yayın. Ştrudel hamurunu ikiye bölün. Bir kısmını unlanmış bir bezin üzerinde açın ve incecik olması için dikkatlice gerin.

Hamura 1 çorba kaşığı margarin sürün. Cevizleri galeta unuyla karıştırıp 2 çorba kaşığı hamurun üstüne serpin.(turkeyarena.com) Meyvelerin yarısını üzerine yayın ve hamuru sarın. Katlı kenarı altta kalacak şekilde tepsiye yerleştirin. Tüm işlemi artan hamur ve malzemeyle tekrarlayın.

Her iki ştrudele bir miktar margarin sürün. Fırında 200 derecede 35 - 40 dakika kadar pişirin. Ara ara tekrar margarin sürün.

Bu arada çikolatayı parça parça doğrayın. Sütü, krema ve pudraşekeriyle ısıtın. Çikolata parçalarını bu karışıma ilave edip eriyinceye kadar karıştırın. Sos biraz soğuduktan sonra ştrudel ile birlikte servis yapın.

Sayfayı Paylaş