Sol Böbrek Küçülmesi Hakkında

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 14 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Misafir Guest

çocuğuma yapılan ultrason da sağ böbrek uzun aksta 80 mm ve parankim kalınlığı 9.1 mm., sol böbrek uzun aksta 50 mm ve parankim kalınlığı 6.6 mm olarak ölçülmüş olup her iki böbrek santral ve parankim ekolar normaldir. Sol böbrekte grade ıı pelvikaliektazi mevcuttur (u-p darlık? ) sol renal pelvis ap çapı 20 mm olarak ölçülmüş,
    diğer bir tetkik olan dmsa sonucu ise sağ böbrek normal olarak ölçülmüş, sol böbrek ise normalden belirgin küçük boyutta ve deforme görünümünde olup genel parankimal uptake fonksiyonu diffüz olarak azalmıştır orta dış kesimde kenar düzensizliği (skar?) izlenmiştir. Mevcut total böbrek fonksiyonlarına sağ böbreğin katkısı %93 sol böbreğin katkısı ise %7 olarak ölçülmüştür.
    Bu güne kadar yapılan tahlil ve tetkiklere göre hala kesin teşhis konulamamış ve tedavi yolu gösterilmemiştir. şu anda oğlum 2.5 yaşındadır. Bu durum yaşamını ne yönde etkiler ailesi olarak çocuğun bakım ve beslenmesinde dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Ayrıca sağ böbreği bu durumdan nasıl etkilenir,
    bizleri bilgilendirirseniz seviniriz teşekkür ederiz0

2. elif Moderator

öncelikle geçmiş olsun ama burdan bizim sizlere yardımcı olmamız mümkün değil, ayrıca çocuğu muayene etmeden size öneride bulunanlarada itimat etmeyiniz. size tavsiyem alanında uzman doktorlara götürmeniz bir doktorla karar vermemeniz. bazı rahatsızlıkları her doktor anlayamayabiliyor. o yüzden gerçek teşhis koyan bir doktor mutlaka çıkacaktır en iyi tedavi şeklini ve bundan sonraki yaşamını nasıl geçireceğini en iyi ve en doğru o söyleyecektir.

3. Misafir Guest

öncelikle hemen cevap verdiginiz için teşekkür ederim
    biz zaten şuan Gata da kontrollerimiz sürüyo şimdi bizden voidinğ isnenildi
    benim sizden ricam bu tahlilerden sonra daha başka tahliler istenecek mi nasıl bi yol izlenecek
    bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum oğlumun hastaneye gitmekten pisikolojisi çok etkileniyo
    tovalete gitmek bir promlem oldu kendini ellettirmiyo
    biz aşağı yukarı 3 -4 aydır gidip geliyoruz henuz bir netice yok benim çocuğumun rahatsızlığının teşhisi henüz konmadı ve bu gecen süre aleyhimizemi onu merak ediyorum ne yapabilirim bana yol yösterin bu konuda uzmanlaşmış yerler varmı adres istiyorumbende araştırıyorum ama henüz bulamadım...

4. elif Moderator

inş. bu testten sonra bir sonuç alırsınız. Voiding testinden sonra genelde bir teşhis konulabiliyor. umarım ciddi bişey çıkmaz, basit bir tedavi ile geçer gider.

Voiding Testi hakkında bilgilere burdan bakabilirsiniz

5. 3,5 yaşında bir oğlum var...bundan bir ay kadar önce idrar kaçırması sorunu için doktora götürdüm..yapılan tedavilede sağ böbrek yüzde 96,3 sol böbrek ise yüzde 6,4 olarak çalıştığı ve sol böbreğin alınması gerektiğini söylediler..idrar kesesinden sol böbreğe kaçış var dediler..gerçekten böbreğin alınması gerekirmi..yoksa başka tedavisi varmı

6. ot-gu Genel Sorumlu

Öncelikle geçmiş olsun. Tek doktorla kalmamak lazım 1 veya 2 doktora daha göstermenizde fayda var.

Böbrek yetmezliğinin belirti ve bulguları
    Gece idrara kalkma, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, idrar miktarında azalma, hipertansiyon, el, ayaklar ve göz etrafında şişmedir. Böbrek yetmezliğinin erken dönemlerinde belirtiler çok silik olabilir, tek belirti sık gece idrara kalkma olabilir. Gece idrara kalkma akşam çok sıvı (çay, su, karpuz...) alanlarda veya prostat hastalığı olanlarda da görülebilir. Gece idrara kalkan bir hastada başka bir neden yoksa bunun nedeni böbrek yetmezliği olabilir. Bu nedenle sık sık gece idrara kalkanların mutlaka böbrek yetmezliği yönünden araştırılmaları gereklidir. Bu amaçla kan ve idrar incelemeleri yapılmalıdır.

Tanı
    Böbrek yetmezliğinin tanısı kanda üre veya kreatinin isimli maddelerin ölçülmesi ile mümkündür. İdrar incelemesi, radyolojik yöntemler, kanın biyokimyasal incelemesi ve diğer laboratuvar incelemeleri böbrek yetmezliğinin nedenini anlamaya yöneliktir.

Tedavi
    Akut ve kronik böbrek yetmezliklerinde tedavi farklıdır. Böbrek yetmezliği tedavisi hastanın özelliğine ve böbrek yetmezliğine yol açan hastalığa göre değişir. Tedavi kesinlikle bir doktor denetiminde olmalıdır. Tedavide en önemli nokta eğer var ise kan basıncı düşüklüğü veya yüksekliğinin kontrol altına alınmasıdır. Beslenme, sıvı ve tuz dengesinin sağlanması ve ilaçlar diğer tedavi yöntemleridir.
    Akut böbrek yetmezliği olan hastaların böbrekleri iyi ve yeterli tedavi ile genellikle düzelir. Böbrek yetmezliği ilerler ve kalıcı hale gelirse başka tedavi yöntemleri gerekir:

1. Diyaliz
    2. Böbrek nakli

Sayfayı Paylaş