Sitti Zeynep Türbesi

Konusu 'Alanya' forumundadır ve GamZe tarafından 11 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. GamZe Moderator

Sitti Zeynep Türbesi

Damlataş mağarası yolundan kaleye gidilen yol üzerinde bulunan bu Türbenin ne zaman yapıldığı ve Sitti Zeynep hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Selçuklu döneminden kaldığı sanılmaktadır. Kanuni döneminden kalma vakıf kayıtlarında adı geçmektedir. Ankara’da Kuyud-u Kadime Arşivinde 172 nolu kayıtlı Kanuni Devrine ait İlyazı defterinde ve İstanbul Başbakanlık Arşivi 166 nolu vakıf İcmal Defterinde Vakf-ı Sitti Zeynep bin’t Zeynülabidin olarak geçmektedir. Bir Eren olduğu sanılan Sitti Zeynep’in Türbesi Alanya ve çevreden gelen kişiler tarafından ziyaret edilmektedir.

2. Misafir Guest

Zeyne Aba, Zenobia, Zeynep...
    Sitti Zeynep onun adını taşıyor.
    Bkz:
    Sanatsal Haber... Trkiye'nin Sanat ve Kltr Portal.

270 yılında Roma'da öldürüldü, esir götürülmüştü...
    Palmira Suriye'nin antik başşehridir.
    Gazze'yi işgal eden Venedikli Yahudi korsanlardan temizleyen kraliçe Zeynep, kocasının intikamını aldı ve kendi parasını bastırdı, 12 yıl Alanya'dan Nısır'a kadar bölgeyi yönetti, sahillerimizden ergen çocukların kaçırılıümasını önledi, korsanlar çocuklarımızı kaçırıp Roma şatolarına köle olarak satıyorlardı. İlk Yahudi tüccarlar bunlardı, onlar kendilerine korsan demez, bize derler, onları yağmalattırmadığımız zaman bize öyle derler.
    Tarkan di Mete, Kastabala kralı, İskenderun'a onları 150 yıl sokmayan ailesi, 1.2.yy'da bölgeye huzur getirdi.
    SelevKos kralı ANATİ KOS hanedanı, Anası Oğuz, OĞUZ analılar yani... Bizim Türklerin bölgedeki antik adlarımızdan biri de budur.
    Maye Aba ilk SelevKos kurucu kraliçesi, benim de adımın kökenidir, MAHİYE/MAYE...
    Zeynep kraliçemizin parasında HİLAL ve BUĞDAY vardır. Ona bu sıfat ULU ANA olduğu için, Ulu-ana-Alan olduğu için verildi. İşte ALANYA'nın adı burda çıkıyor. ALİYE, deriz, ULU AY ile eştir, yani ALAİYE...

Gelelim SİTTİ ZEYNEP'e. SİT; SİTE; yüksek duvarlı kale şehir...
    SİT-İ ZEYNEP, yani ZEYNEP KALESİ.
    Zeynep 270 yılında esir götürüldüğü Roma'da öldürüldü, ona bekçilik eden gardiyan VELENTİN ona aşık oldu, kraliçemizin öldürüldüğü gün 14 Şubat günü odasında "seni seviyorum "yazan yazı bulundu, onun için Romanın paraya tapan Yahudi tayfası o günü hala para harcattırırlar bize... Kraliçemizi ise bize ve dünyaya unutturmayı başardılar.

Suriye halkı onu anıyor, parasının üzerinde onun resmini taşıyor.
    Artık ona ALANYA KRALİÇESi de demek yerinde olacaktır.
    Ancak bir sorun var, Alnya Müzesi tadilattadır, 2 yıl sonra açıldığında içindeki pek çok şeyi yok olmuş bulacaksınız, çünkü Kültür bakanlığı satışa hazırlıyor buraları, kendisi de kapanacak zaten, artık gider Londra veya Nevyork müzesinde görürsünüz içindekileri.

Sitti ZEYNEP'te anıt müzesi yani türbesi yapılan ZENOBİA, bizim Ulu Ay Anamızdır, Alanya'nın ad anasıdır.

Alanya ile bağını henüz bilmiyordum, Alanya'da kısa bir tatil yaparken tarihiyle ilgilendim, bu durumu yazılarıma bundan sonra ekleyeceğim.
    7.8.2011

sevgiyle
    Mahiye Morgül

Sayfayı Paylaş