Sistem üzerinden F-Disk atarak HDD yeni bölümlere Ayırmak

Konusu 'Resimli Program Anlatımları' forumundadır ve KaRaHaN tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

1. KaRaHaN Well-Known Member

XP çalisirken diskimizi bölümlere ayira bilecegimizi biliyorsunuz zaten ama bunu nasil yapiyoruz . her hangi bir programa gerek olmadan disk bölümleri ile oyuncak gibi oynuyoruz tabi...

linux un partition menageri gibi xp ninde hdd ile oyniya bilen bir programi mevcut oda "compmgmt" komutu
    baslat>çalistir> ve asagidaki gibi komutu yaziyoruz
    C:\WINDOWS\system32\compmgmt.msc
    disk yönetimi bölümünden

daha sonra önümüze bilgisayar yönetimi penceresi çikiyor...

bu pencerede isaretli bölümde disk bilgileri yer aliyor bende 80 gb bir hdd var ve görüldügü gibi xp 9,77 gb sini kullaniyor ve diger kisim ham olarak duruyor

resimdeki gibi ayrilmamis alana sag tikliyoruz ve "yeni bölüm" seçenegini isaretliyoruz

iste karsinizda yeni bölüm sihirbazi

ileri butonuna tikladiktan sonra bölüm türünü seçmemiz lazim biz birincil bölüm olarak seçtik (daha sonra xp ile beraber baska bir microsoft os kullanmak istersek bu sekilde daha kolay olur hiçbir ayar istemez.bir diskte ms tabanli 4 taneden fazla os kullanilamaz.)

simdi bölümün boyutunu secelim ben 2 adet 20 gb 1 adet 26 gb olarak 4 e böldüm hdd yi

sira geldi sürücü harfini degistirmeye xp kendisi otomatik olarak bu harfleri atiyor ama isterseniz siz degistirebilirsiniz.

sona yaklasirken diskimizi kullanabilmemiz için biçimlendiriyoruz ben bu diskte linux ve xp yi bir arada kullanacagim için fat32 sisteminde biçimlendiriyorum

sona geldik...... bu islemleri diger parçalar içinde uyguladiktan sonra bilgisayari yeniden baslatmaya gerek yok disklerimizi hemen kullanabiliriz

bilgisayar yönetimindede bu görülüyor..

2. serseri_aşık Well-Known Member

ellerine sağlık

Sayfayı Paylaş