Şirketlerin Maliyeti Ve Kur Riski Yönetimi

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve BilgiHazinesi tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. BilgiHazinesi Member

Ateşan Aybars ile şirketlerin girdi maliyetleri ve kur riskinin yönetimi eğitimi

Eğitimin Amacı

Son yıllarda emtia fiyatlarında gözlenen aşırı oynaklık şirketlerin girdi maliyetlerini etkilemekte ve bu durum ciddi fırsatlar oluşturmakla birlikte çaresizliğe de yol açmaktadır. Türkiye’de profesyonel bir şekilde yapılan risk yönetimi etkin rekabet sağlar.

Amaç,şirketlerin değişen fiyatlarla sörf yapmaları yerine kazancı sabitlemektir.
    İlk 500 şirketten kobilere kadar uzanan her şirket gerek döviz gerek hammadde fiyat riskini (girdi maliyetini) kontrol etmelidir.

Eğitim Konuları

Bu eğitim şirketlerin kendi elemanları ile kendi bünyesinde girdi maliyetlerinin kontrol edilmesini öğretir ve şu soruların cevabı verilir;

• Firmanızın parite riski var mı?
    • Firmanızın bilançosu hammadde fiyatlarından etkileniyor mu?
    • Yüksek maliyetleri müşterinize taşıyabilir misiniz?
    • Uzun dönem için fiyat garantisi veren kaynaklarınız var mı?
    • Fiyat oynaklığının bilançoya olumsuz etkisi nasıl yönetilir?
    • Fiyat oynaklığına karşı tedbir almak ya da almamak sorunu, maliyetler
    • Girdi maliyetlerinin yönetimi şirket içinde nasıl yapılır?
    • Türev piyasalarda satın alma ve maliyet düşürme teknikleri nasıl yapılır?
    • Risk yönetim enstrümanlarının seçimi ne olmalıdır?

Eğitmen Hakkında

Ateşan Aybars, 1973 yılında İTܒden Elektronik Yüksek Mühendisi olarak mezun olduktan sonra akademik çalışmalarına Kanada’da devam eden Aybars,
    1975 yılından itibaren Kanada Atom Enerjisi komisyonu ve Ontario Hydro Nükleer santrallarında Teknik Süpervisor olarak Nükleer İnstrumentation & Control Mühendisliği yapmıştır. 1981 yılında finans dünyasına geçerek geliştirdiği Teknik Analiz Modeli ile Ontario Securities Commission’dan CTM (Commodity Trading Manager) lisansı almış ve Friedberg Co. adına Toronto Futures Exchange’de çalıştıktan sonra iki aracı kurumun (Nesbitt Thomson-Walvyn Stodgell Securities) türev piyasalarda fon yöneticiliğini yapmıştır. 1985-1989 yılları arasında TFMI (Toronto Futures Management İnc.) President ve Director sorumlulukları ile görev alan Aybars, 1993 yılında Türkiyeye dönerek, Teknik Analiz, Türev piyasalar ve Risk Yönetimi Seminerleri vermiş ve çeşitli finansal kuruluş ve bankalara yatırım danışmanlığı yapmıştır.

1999 den bu yana CNBC-e NTV’de BloombergHT’de günlük risk yönetimi yorumları yanısıra eğitim ve reel sektöre (Enerji, Ambalaj, Tarım) risk yönetim danışmanlığı yapmaktadır.

Aybars’ın, Türkiyede elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Kanada’da güncellenmemiş Association of Professional Engineers (APEO), Canadian Medical & Biological Eng. Society (CMBES) ve Securities Commission (CTA) üyelikleri vardır.

Noor Capital Market Menkul Değerler A.Ş., NoorCM

Kuveyt merkezli yatırım ve finansal hizmetler şirketi Noor Capital Markets’in Türkiye’deki iştirakidir. NoorCM Kuveyt,
    Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar başta olmak üzere GCC (Körfez) ülkelerinde ve MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi)’nde uluslararası para ve emtia piyasaları ve diğer tezgâh üstü (OTC) ürünleri için bireysel ve kurumsal yatırımcılarına piyasa yapıcılık, brokerlik ve finansal çözüm ve iş geliştirme hizmetleri vermektedir. Kuveyt Merkez Bankası ve Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu A tipi lisanslı, bölgesel destek ve hizmet konularında ödüllü ve öncü bir OTC ticareti uzmanıdır.

Kendi alanındaki Türkiye’deki Körfez menşeili ilk ve tek yabancı sermaye yatırımıdır ve 5 yılı aşkın süredir.
    Türkiye ile bölge arasında ekonomik işbirliği köprüsü görevi görmektedir.

Bu doğrultuda yatırımcılara sağladığı finansal hizmet ve çözümlerin yanı sıra; yerel, bölgesel ve yabancı medya kuruluşlarına OTC piyasa analizleri sunmakta, bölge ekonomik entegrasyonu için uluslararası organizasyonlara sponsorluk sağlamakta, tüm Türkiye çapında iş çevreleri ile koordineli olarak eğitim ve bölgesel işbirliği faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

Sayfayı Paylaş