Sıradışı bir MINI

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 3 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Bu konsept çalışması, bir Mini Coupe'nin nasıl görünebileceği hakkında ipuçları veriyor.
    Peki ama seri üretim? Henüz verilmiş bir karar yok. Mini'nin 3 kapılı, station ve cabrio versiyonları var. Önümüzdeki yıl ise crossover seçeneği start alacak. Peki ya sonra? Bunları bir coupe veya bir roadster takip edebilir. Bununla ilgili ön çalışmayı Frankfurt Otomobil Fuarı'nda görebileceğiz. Tasarım Şefi Gert Hildebrand, asıl güzel olanın Mini'nin tarihinde akla gelebilecek her şeyin olması olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Yarış otomobili, Moke, pikaplar, hatta coupeler bile." Konsept otomobilin tasarımında mühendisler, geleneklerden de esinlenmişler. Örneğin tavandan yayılan altın parıltılarının Jack Brabham'i hatırlatması gerekiyor. 1959 yılında Formula 1 Dünya Şampiyonu olduğunda Brabham, kafasında altın renkli bir kask olduğu halde bir Cooper-Climax kullanıyordu.

Tavanın kendisi ise aslında çok modern bir yapıya sahip ve biraz beysbol şapkalarını hatırlatıyor. Safkan bir 2 koltuklu otomobil olması nedeniyle konseptin ön camı, standart Mini'ye göre daha eğimli tasarlanmış. Büyük bagaj kapağının altında 250 It'lik bir hacim gizli. Alt yapı ise omuz çizgisine kadar seri üretim versiyonlarla aynı. 211 HP'lik motor ve kullanılan parçaların en önemlileri John Cooper VVorks'ten alınmış. Kokpitte de önemli bir değişiklik yok. İtalyan Poltrona Frau tarafından tasarlanan deri kaplı koltuklar ise gerçekten çok çekici ve özel bir hava yaratıyor. Umarız bu koltuklar seri üretimde de kullanılır. Ancak amperin seri üretimine henüz yeşil ışık yanıtladığını da hatırlatmak gerekiyor.

SONUÇ
    Standart Minilerde olduğu gibi bu konseptte de bolca orijinal fikre yer verilmiş. Genel görünümünün ilgi çekici olduğu kesin. Özellikle de seri üretime çok yakın göründüğü düşünülürse. Konseptin ilginçliği ister istemez ro"adster versiyonu da heyecanla beklememize neden olacak.

01.09.2009, Salı

2. pult Well-Known Member

Her neyse şu mini'leri bir türlü sevemedim,şu konseptede ısınamadım,yok miniler bana göre değil anlaşılan.

3. OrKuN Well-Known Member

adı üstünde mini :) biz Türkler daha çok oturaklı arabaları tercih ediyoruz, ufak şeylere çok paralar vermeyi sevmiyoruz sanırım ama istanbulda tutulan bir araç, spor ve şık

4. pult Well-Known Member

Aslında bende küçük araç severim,ama her nedense bu aracı sevmedim,fiat 500 daha hoş geliyor bana.

5. ot-gu Genel Sorumlu

fiat 500 daha çok bayanlara hitap ediyor bana göre bu ikisi arasında mini yi tercih ederim ben ;)

6. pult Well-Known Member

Fiat 500'ün siyah rengi tam benlik vallahi:)en azından renkten biraz sertleştirmiş oluruz:).

Bu konudaki mini konsept aşamasındaymış daha,seri üretimde bu araç tamamen böyle çıkmaz gibi.

Bu arad renge aldanmayalım yılların ve yolların sert aracı Hummer ne kadar yumuşamış:D

7. OrKuN Well-Known Member

İki modelden kırmızı renkte iki resim ekleyeyim ozaman bende :)

[​IMG][​IMG]

8. pult Well-Known Member

Orkun
    Şimdi oldu bu daha dengeli bir karşılaştırma olmuş.

Benim tercihim hala 500:)

9. ot-gu Genel Sorumlu

o hummer kesin br bayanındır, öyle hummerım olcağına hiç olmasın daha iyi :D

orkun o iki resim arasında mini nin resmi orjinal olmamış, birde ben ekleyeyim ;)

10. pult Well-Known Member

Birde bu mininin SUV konsepti vardı çıktımı acaba seri olarak,yoksa rafamı kalktı.

11. ot-gu Genel Sorumlu

miniden suv mu olur, rafa kalktıysa iyi olmuş bence, resimdende olmayacagı belli oluyor zaten :D

12. pult Well-Known Member

Konsept mini SUV 2008 paris oto fuarında sergilenmiş,bu arada konseptte bir hayli değişiklik yapılmış.

13. ot-gu Genel Sorumlu

mininin suvunu tutmadım benimki suvsuz olsun :)

14. pult Well-Known Member

Eski model derin dondurucular vardi onlara benzemis :)

Sayfayı Paylaş