Sensörde ölü piksel testi nasıl yapılır?

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Selam arkadaşlar,

Sensörde ölü pixel testi nasıl yapılır? Siyah bir fotoğraf çekip baktım bir problem göremedim, bu yeterli midir?

Daha başka hangi yöntemler vardır.

2. pult Well-Known Member

Sensor'deki olu piksel bu islem genelde servislerde yapilir,ama kabaca test etmk icin lensin kapaini kapatip br fotograf cekmek ve bu fotografi bilgisayara atip detayli bir sekilde incelemektir ama bu islemde pek oyle ise yarayan bir islem degildir,tavsiyem servise gotormendir

3. EmRe Well-Known Member

teşekkurler pult hocam, cihazı sıfır alırken basitce kontrol etme gibi bi şansımız yok anlaşılan, peki sensördeki ölü piksel lcd ekranda görme şansımız yokmu, veya lcd ekrandaki ölü pikselin sensördenmi yoksa ekrandanmı olduğunu anlayabilirmiyiz. biraz karışık oldu kusurabakma :)

4. pult Well-Known Member

Zorro
    Cihaz yeni olursa garantili demektir çektiğin fotoğrafta ölü piksel tespit ettiğin zaman garanti yoluyla halledersin,öbür türlü dediğim yöntemi uygulayıp detaylı şekilde incelemek veya servise götürmek serviste bu işlemi çok ucuz bir şekilde ölü piksel olup olmadığına bakıyorlar,LCD ekranda veya vizörde sensördeki ölü piksel gürünmez.

Örnek:makinenin lensini elimle veya ışık geçirmez bir şeyle kapatıp bir fotoğraf çektim bakalım ölü piksel varmı.

Ölü piksel yok bir foto edit programıyla büyütüp fotoğrafın her santimini inceledim

Şimdide çektiğim fotoğrafa ölü pikselin neye benzediğini anlamak için ölü piksel ekledim,yaklaşık olarak böyle görünür sarı renkli bir küçük pırıltı şeklinde olur.

1 kişi bunu beğendi.
  5. EmRe Well-Known Member

saol pult hocam sizede zahmet veriyoz.

6. pult Well-Known Member

Hiç önemli değil,sende sağol,merak ettiğin ne varsa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

Sayfayı Paylaş