Sembolik Adresleme için Sembol Tablosunu Kullanmak

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

1. oguzturk Administrator Staff Member

Sembol tablosu kullanarak değişkenlere isim verebilirsiniz. Böylece programınızda değişkenlerin mutlak adresi değil, sembolik isimleri görülebilir. Birden çok sembol tablosu oluşturulabilir, ancak her bir tablo aynı adresleri içeremez. Aynı adres aynı tablo içinde iki kere de yer alamaz. Bunun dışında sembol tablosunda sistem tarafından tanıtılan sembollerle ilgili bir bölme de vardır. Sembol tablosu, global değişken tablosu olarak da isimlendirilir.

Komutlarda kullanılan operandları mutlak veya sembolik olarak adresleyebilirsiniz. Mutlak adres, hafıza alanı ve bit ve bayt adresini içerir (I0.0 gibi). Sembolik adres ise alfanümerik kombinasyonlardan oluşur (Start_Butonu gibi).

SIMATIC programları için bu adres atamaları sembol tablosunda, IEC programları için global değişken tablosunda yapılır.

Bir adrese sembol atamak için:
    1. Araştırma çubuğu üzerindeki sembol tablosu simgesini tıklatın.
    2. Sembol ismini (azami 23 karakter) Symbol Name sütünuna girin.
    3. Adresi (örneğin, I0.0) Address sütununa girin.
    4. IEC global değişken tablosu için, Data Type sütununa değer girin veya listeden seçin.

2. erim ergin New Member

Hocam plc ye yeni başlayan biri olarak 8 sensörlü bir sayıcı yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz 8 sensörden gelen bilgileri 1.2.3.4....
    Olarak toplam sonuç görmek istiyorum nasıl yaparım zormudur
    s7 200 micro/win
    teşekkürler

3. erim ergin New Member

4. oguzturk Administrator Staff Member

Plc nin 8 girişine ayrı ayrı sensör bağlayıp bu girişleri interrupt veya sürekli bir döngü (for-next döngüsü gibi) içerisinde kontrol edeceksin ve counter ekleyeceksin, girişlerdeki her hareket için counter saymaya başlayacak olayın ana mantığı bu şekilde.

Ladder diagramıyla bir kaç denemede basitçe programını yapabilir ve simülasyonda izleyebilirsin istediğin gibi çalışıp çalışmadığı ;)

Sayfayı Paylaş