Şeftali Şurubu Tarifleri-Şeftali Şurubu Nasıl Yapılır

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 12 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Şeftali Şurubu
    Malzemeler:
    • 4 tane olgun şeftali,
    • 1 çorba kaşığı limon suyu,
    • 6 su bardağı toz şeker,
    • 10 bardak su.
    Hazırlanışı:
    Şeftalilerin kabukları soyulur, çekirdekleri çıkarılır.Su ile şeker karıştırılır. Kestirinceye kadar kaynatılır.Kaynarken şeftaliler ilave edilir.Reçel kıvamına geldikten sonra ateşten alınır. Tülbentten süzülür.Süzülen su 1-2 taşım daha kaynatılır. Ateşten alınmadan 1-2 dakika önce limon suyu konur. Soğuduktan sonra şişelere doldurulup saklanır.

2. Pelin Super Moderator

Şeftalili Milkshake
    Yaz sıcaklarında besleyici ve serinletici bir içecek.
    Malzemeler:
    • 1 adet şeftali
    • 1 Türk kahvesi fincanı süt
    • 1 Türk kahvesi fincanı yoğurt
    • 1 yemek kaşığı bal
    • 4 - 5 küp buz
    Hazırlanışı:
    Şeftalinin kabuğu soyulup çekirdeği çıkartılır.Diğer bütün malzemelerle beraber blenderdan geçirilip soğuk soğuk servis edilir.
    Not:Servis yaparken içine kaymaklı dondurma da koyabilirsiniz.

3. Pelin Super Moderator

Şeftalili Buzlu Çay
    Yaz günlerinin ferahlatıcı içeceği
    Malzemeler:
    • 2,5 litre su
    • 1 yemek kaşığı yeşil çay
    • 1 adet limon
    • 5 yemek kaşığı bal
    • 1 adet şeftali
    • 5-6 yaprak taze nane
    Hazırlanışı:
    Bir tencerede suyu kaynatıp altını kapattıktan sonra içine yeşil çayı, limon suyunu ve kabuklarını koyup 7-8 dakika demleyin. Demlenen çayı süzün.Çay ılıklaşınca içine balı ekleyip eriyinceye kadar karıştırın. Rendelenmiş şeftaliyi ve doğranmış naneyi ekleyip 1 saat dinlendirin. Dinlenen çayı şişelere süzüp soğuttuktan sonra bol buzla servis yapın.
    Notlar:

• Tarifi Ender Saraç televizyon kanallarından birisinde verirken almıştım. Çok lezzetli ama az şekerli oldu. Bardağıma şeker ilavesi yaptım.turkeyarena.com
    • Ben normal yeşil çay yerine 5 adet poşet çay kullandım. Kullandığım poşet çay naneli olduğu için tazesini kullanmadım. poşet çay kullandığım için ilk süzme işlemini yapmak çok daha pratik oldu.

Sayfayı Paylaş