sazan avcılığı

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve mecay tarafından 18 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. mecay Well-Known Member

balık avlarından en zevkli lanısdır en azından ben zevk aliyorum bu sazan avından neden ise denizde olduğu gibi olta elne yapışmış gibi başında beklememendir. arkadaşların ile gidince oltaları askıya alın yanına çay aateş veya bi nevi başka içecek şeyler alabilirsiniz güzelbir kamp havasında geçtiği için zevkl,i oluyor. (fazla içipte saroş olmayım sabah hiç iyi olmuyor )

sazan tarifine gelicede kızıl kanat aynalı gibi çeşitleri var bunları pişirirken en önemli etken yağı yanmış kıvanıma kadar kızdırılması lazım yoksa çok kılçıklı olduğu için yenmiyor balık işkence halne geliyor denemek için buğlama yapan benim gibi undar edersiiz balıkları ama kim ne derse desin deniz balığının etinden iyi balık eti hamsinin üzerinde balık tanımam.

sazanlar genelde tatlı su balıklarıdır. bunlar göllerde dere ağızlarıda dere ağızı dedisek akarsılarda değil durgun suyu sever sazan. googleye girsen saza avı desen 1000 çeşit formül sölerler sana ama ben kendim denedim denenmiş yöntem diğerlerinde denenmiş olabilir ama ben onların tuttuğu yöntemler ile hiç birşey tutamadım benim sazanlar o yöntemlerden haberdar değillerdi yada yöntemler bir işe yaramiyor. son ihtimal düşünmek istemediğim ben kazmayım.

şimdi işin can alıcı taraına geldik işte

malzemeler
    -olta olması lazım kamışlı olta el oltası ile de atiyorlar ama ben hiç yakalayamadım el oltası ile
    -fosfor (bu rambo filmlerinde kırınca işik veren zımbırtı gece avlandıın için gerekli)
    -zil
    -gezer kurşun
    -stoper
    -sazan iğneleri (veya sazan iğnelerinin boyutundan daha ufak iğnede kullanıla blir ufak iğne daha iyidir balığın kurtulma ihtimali yok ama yutunca içinden çıkarması zor olabilir)
    -yem olarakta konserve mısır (tatlı oluyor konserve mısır kendinizede bir kuu lın isterseniz ) :D

malzemeleri hazırlayalım ilk olarak misinaya gezer kurşun geçirilir iğneyi bağlayacağınız yerdenyaklaşık 1-1.5 mt yukarıda stoper ile sabiteyin misinanın en ucunada iğneyi bağlayın (sazan için yayda kullanıla bilir ama ben en iyi gezer kurşun stoper tek iğne le yakaladım )

-malzeme hazırlandıktan sonra kamışı açın ve aldığını yeşil renkteki fosforları ontanın en ycyna bant ile sabitletyin (yeşil olsa iyi olur diğerleri görünmüyor pek gece) bunun nedeni balık iğnenizi yokladığı zaman olta elinizde olmadığı için balığın vurduğunu anlamak ve karanlıkta oltayı bulmasını kolaylaştırıyor

-şimde sıra taş bulmaya geldi bunun nedeni ise oltayı bir yere sabitlemek. olta dik vaziyette taşların arasına sıkıştırılacak ama şimdilik sabitlemeyim taşları bulun önceden sizde gece gece taş aramayın sonra.

klablık ve fazla olta ile gtti iseniz hep birlikte kim em iyi ne yaparsa onu yapıp malzemeleri hazırlayım ben şahse bu aşamada iğne bağlar ve stoperleri hallederdim.

malzemeler hazır ve oltalar atılmayı bekliyorlarsa oltaları bir birine karışmayacak biçmde sallayın gitsin uzağa taşlara yerleştirmedn önce zilleride un ucuna takın siz arkanız dönük olabilir muhabbete dalarda oltalara bakmaz iseniz ziller sizi uyaracaktır bu konuda ben balık yakaladım diye.

oltaları suya attıktan sonra şimdi sırabeklemeye geldi işte işin keyifli tarafı bu ben giderken 3 kişi gidrdik bende çadırda ardı ve her pazar günü balığa gider çocukluk arkadaşlarım ie iyi bir gün geçirirdim sabaha kadar muhabbet falan

olta sallanıyor zil çaliyor işte balık geldi demektir. şimdi heycan yapmadan oltayı elize alıp bir kere misinayı yarım dönme hariketi yaparak balığı kastırın ki iğne tam otursun ağzına sonra yavaş yavaş çekin kıyıya alabiliyorsanız sudan çıkarmadan balığı kepçe ile alın kepçe yoksi kıyıda balığı almaya çalışmayın direk sudan uzağa çıkarın yoksa çırpınırken düşüp geri kaçabilir.

benden bukadar bu benim kendi tecrübelerimdir ben MECAY kopya yapıştır değil kendim yazmış bulunmaktayım haydi bakalım tüm balıkçılara rasgele unutmayınki kimi gün bereketli av olur kimi gü hiç birşey gelmez onun için üzmeyin kendinizi balık yakalayamz sanız....

rasgele tekrara sizlere balıkçılar benim avlağım iznik gölüne giderim belki karşılaşmış bile olabiliriz

1 kişi bunu beğendi.

2. ot-gu Genel Sorumlu

teşekkurler mecay kendi tecrübelerini paylaşmışsın tpx yalnız birazda imla kurallarına dikkat etsen okumakta zorlanıyoruz :) ++++++rep benden

Sayfayı Paylaş