Samsung Galaxy Spica/Lite/Portal i5700 Kullanıcıları Ana konu

Konusu 'Samsung' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Samsung Galaxy i5700 Kullanıcılarının Buluşma Noktası
    A'dan Z'ye Komple Galaxy i5700 Teknik Rehber
    Teknik destek, sorunlar, çözümler, kullanıcı yorumları, oyun ve program tavsiyeleri...

Not: Konu içerisindeki bilgiler çeşitli internet sitelerinden derlenerek hazırlanmıştır. Tüm emeği geçenlere teşekkürler.

Samsung Galaxy i5700 için Samsung’un farklı adlandırmaları (Galaxy Spica – Galaxy Lite – Galaxy Portal) olduğu gibi telefonu kullananlarında pek çok yorum var. Telefonun teknik özeliklerinden çok fazla bahsetmeye gerek yok.

Telefon Andorid 1.5 sürümü ile geliyor. Telefonu açtığınızda Samsun’un telefona işletim sistemi dışında hiçbir şey yüklemediğini görüyorsunuz. Haliyle bu insanın moralini biraz bozuyor. Birde Samsung Türkiye sitesinde telefonla ilgili bir şey bulamadığınız için nasıl bir telefon aldım ben diye düşünüyorsunuz. İnternetteki olumsuz kullanıcı yorumlarının çoğu bu nedenle. Samsung İngiltere sitesine girdiğinizde ise telefon en popüler telefonlardan biri olarak görünüyor ve buradan bilgi edinebiliyorsunuz.
    Telefonun resmi olarak Android 2.1 desteği var. Şu anda 2.2 Froyo güncellenmesi için yurtdışı forumlarda çalışmalar var. Firmware samsung tarafından yayımlanıyor ve teorik olarak garantiyi bozmaması gerek.

Bence telefon kullanılmaya başlamadan önce ilk yapılması gereken işlem yazılımı android 2.1’e yükseltmek ve root erişimi yapabilmek. “Root olmak” Windows ifadesi ile administrator olmak gibi. Cihaz özelliklerine tam erişim sahibi oluyorsunuz. Aşağıda anlatacaklarımı yabancı forumlardan derledim. Kendi yaptığım gibi anlatıyorum. Anlatılanlara uyarsanız makinenizde her hangi bir sorun oluşmayacağını düşünüyorum. Yinede garanti veremem. Kendinize güveniyorsanız yapın. Sonuç itibariyle ben kolayca yaptım. Bir sorun yaşamadım.

İşletim sistemim Windows 7 Ultimate. Diğer Windows versiyonlarında nasıl olur bilmiyorum. Telefonunuzun şarjın tam olmasına dikkat edin. Linklerdeki programları önceden indirerek bilgisayarınıza kopyalayarak işlemleri yaptığınızda toplamda 15-20 dakikada yazılımı 2.1 versiyonuna yükseltmiş ve telefonunuzda root olmuş olacaksınız. Root olunca uygulamaları sd kartınıza yükleyebilecek ve sd kartınızdan çalıştırabileceksiniz. Böylece telefonunuz yavaşlamayacak ve dahili bellek sıkıntısı yaşamayacaksınız.

1. Adım
    Telefonu Bilgisayara Tanıtmak
    Bu işlemleri yaparken bilgisayarda arka planda kies, pc studio gibi samsungun kendi programların çalışmadığına dikkat edin. Kontrol etmek için görev yöneticisini açarak çalışan programlara bakın. Telefonu download modunda (telefonu ses kısma + kamera + kapatma tuşlarına basarak açın) bilgisayarınıza taktığınızda USB bağlantısından tanıması gerek. (Telefonu önce download moda açıp, sonra bilgisayara takıyoruz) Bağlantı Aygıt yöneticisinde aşağıdaki gibi görünmeli. Görünüyor ise sorun yok.

Eğer görülmüyor ise;
    Bunun için linkteki driverın kurulması gerek. http://www.mega...upload.com/?d=AAD0HFDJ (arasındaki noktayı kaldırın)
    1. Siteden dosyayı indirin.
    2. Bilgisayarınızda dosyayı kaydedin ve klasör içerisinde zipten çıkartın.
    3. Aygıt yöneticisini açın. Eylem menüsünden eski donanım ekleye tıklayın.
    4. İleriye tıklayarak “Listeden seçeceğim donanımı yükle (Gelişmiş)” seçeneğini işaretleyin. İleriye tıklayın.
    5. Tüm aygıtları göster seçeneği aktif olarak seçin ve ileriye tıklayın.
    6. “Disketi Var…” seçin ve Göz at’tan zipi çıkardığınız klasörü gösterin ve “Android_Usb” aç diyin. Tamamı işaretleyin.
    7. Gelen menüden “ABD Testing Interface” seçerek ileriyi tıklayın. Tekrar ileriyi tıklayın ve tamam diyin.
    8. Telefonu tekrar “download modunda” açarak bilgisayarınıza takın tanıması gerek.

2. Adım
    Cihaza Android 2.1 Eclair Yükleme
    Telefonu bilgisayara tanıttıktan sonra Yazılım güncellemesine başlaya biliriz. İhitiyacımız olan programları öncelikle bilgisayara kaydedin ve bir klasör içerisine çıkartın.
    1. Odin
    http://net...load.in/datei2ebGQ4kipn/Odin_v4.03_spica_jc3_ops.zip.htm (arasındaki üç noktayı kaldırın)
    2. Samsung Firmware I570EXXJG2 (Not: Telefona ilk defa firmware yükleyenlerG2 ile uğraşmadan AŞAMA 2.5 daki adımları izleyerek "I5700EXXJH6" dosyasını indirip Android 2.1 versiyonuna geçebilirler.)
    Netload Serious Filehosting - Netload
    3. Root olmak için
    http://www.mega...upload.com/?d=KKGERKTI
    Hepsini aynı klasör içerisine çıkartın.

Odin Multi Downloader’ı farenin sağ tuşuna tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra telefonunuzu “download modunda” açarak bilgisayarına usbden bağlayın. Download modu için ses kısma + kamera ve kapama tuşlarına aynı anda basın. Telefonun aşağıdaki gibi görünmesi gerek.

Odin programında Mesaj kısmında “added!!!” ve “Dedected!!!” yazdığını görüyorsanız telefonunuz başarılı olarak bağlanmış demektir. Programda aşağıda yazdığım bölümlere dosyaları tanıtın. Sakın dosyaları yanlış tanıtmayın.

OPS kısmıda “spica_jc3.ops”
    BOOT kısmına “I570EXXJF1_CL324368_Bootloader”
    Phone kısmına “I570EXXJD1_Phone”
    PDA kısmına “I570EXXJG2_CL449301_PDA”
    CSC kısmına “I570EOXEJF1-CSC-MULTI-CL403683”

Option kısmındaki “One Packege” seçeneğindeki işareti kaldırın ve Reset Time (Sec) bölümündeki 300 yazısını silerek 30 yapın. Programın görüntüsü aşağıdaki gibi olmalı.

Sarı renk ile belirttiğim kısımlar dikkat etmeniz gereken yerler. Şimdi hazırsanız “Start” tuşuna basın ve bekleyin. Yaklaşık 6-7 dakika içerisinde telefonunuza yeni yazılım yüklenmiş olacak. Bu süre içerisinde telefonunuz bir iki defa açılacak. Sol üst köşedeki kutuda mavi içerisinde “PASS” yazısını gördüğünüzde işlem tamamlanmıştır.
    Artık Telefonun yazılımı Android 2.1’e yükselmiş oldu. Değişiklikleri merak ediyorsanız biraz kurcalayabilirsiniz. Yeni yazılımla arayüz ve market erişimi gelmiş oldu. Bence vakit kaybetmeden root olmak için gereken işlemleri yapın. Sonuçta yeni hali ile kurcalamak için çok vakit olacak.

Son Versiyon Firmware Yükleme
    Pekçok donanımda olduğu gibi i5700 içinde sürekli olarak yazılım güncelleniyor. (Yeni firmware çıktıkça buradaki dosyayı güncellemeyi planlıyorum.)

Öncelikli olarak aşağıdaki linkten telefon için çıkartılan son firmware dosyasını indirelim.
    Linkhttp://www.megaupload.com/?d=CFSBC7ML (rar şifresi: samsung-firmwares.com)

1. İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınızda uygun bir yere çıkartın.
    2. Daha sonra telefonu yine download modda açarak bilgisayara bağlıyoruz.
    3. Odin programını çalıştırıp, "Message" kısmında "Dedected"yazlı ise odin telefonunuzu görmüştür ve reset tuşuna basıyoruz. Bu seferki dosyamız tek dosya olduğu için yukarıdaki iştemden biraz daha farklı bir işlem yapacağız.
    4. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi önce "One Package" yi seçiyoruz. Sonra "Reset Time" seçeneğini 30'a düşürüyoruz. "Select OPS" Kısmında "spica_jc3.ops" yi tanıtıyoruz. Aradaki kısımları boş bırakarak "One Package" Kısmına indirdiğimiz rar dosyasının içindeki "I5700EXXJH6.tar" dosyasını gösteriyoruz.
    5. Start işlemini yaptıktan sonra telefona yeni firmware yüklenecektir. İşlem sonrasında telefonunuz yeniden başlayacak ve Odin ekranında "PASS" yazısını görüyorsanız işlem başarılı olmuştur.
    6. Telefon Almanca olacak. Menü tuşuna basın oradan sağ alt köşedeki "Einstellungen", çıkan menüden de "Gebietsschema und Text" seçin en üstteki Gebietsschema'dan Türkçeyi seçebilirsiniz.

Mesaj kısmında sırası ile aşağıdaki yazılar çıkacak.

Download Start...
    <0> Create File...
    <1> StartThread Detected : 1
    <2> StartThread Detected : 0
    <3> StartThread Detected : 0
    <4> StartThread Detected : 0
    <5> StartThread Detected : 0
    <6> StartThread Detected : 0
    <7> StartThread Detected : 0
    <8> StartThread Detected : 0
    <1> setup connection...
    <1> odin mode.. check plcatform verification.
    <1> START!!!
    <1> check download environment.
    <1> boot.bin download..
    <1> 1/8 Finished.
    <1> Sbl.bin download..
    <1> 2/8 Finished.
    <1> logo.png download..
    <1> 3/8 Finished.
    <1> zImage download..
    <1> 4/8 Finished.
    <1> datafs.rfs download..
    <1> 5/8 Finished.
    <1> factoryfs.rfs download..
    <1> 6/8 Finished.
    <1> cache.rfs download..
    <1> 7/8 Finished.
    <1> modem.bin download..
    <1> 8/8 Finished.
    <1> reset pda..
    <0> Started Timer
    <1> Close serial port and wait until rebooting.
    <1> PASS!!!
    <0> Destroy instant..
    <0> Killed timer

Sayfayı Paylaş