Safer Ayında Hangi Dualar Okunur

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 30 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

Safer Ayı İçin Hangi Dualar Okunur?

Safer ayına has özel bir dua veya ibadet şekli de yoktur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır.

Her ne kadar güvenilir kaynaklarla teyit edilmese de, burada, Safer ayında yapılması uygun bulunan şu duayı zikredebilir ve hemen altta anlatılan namazı kılabilirsiniz:

"Bismillâhirrahmânirrahîm: Allah’ım; hamd ve şükür Sana mahsustur! Minnetim Sana’dır! Ben Senin kulunum; ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi, dînimi, dünyamı, âhiretimi, işlerimin sonunu ve amelimi Sana emânet ediyorum. Bütün Muhammed (s.a.v.) ümmetini Senin gücünün, havlinin, kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden, Sana emânet ediyorum! Muhakkak Sen, emâneti koruyansın; hükmü nâfiz olansın; kazâsı gâlib olansın!"

"Yâ Ahkeme’l-Hâkimîn ve yâ Esrae’l-Hâsibîn ve yâ Ekrame me’mûlin ve ecvede mes’ûlin yâ Hayyu yâ Kayyûmu yâ Kadîmü yâ Ferdu yâ Vitru yâ Ehadu yâ Samedu yâ men lem yelid ve lem yûled ve lem yekun lehû küfüven ehad! Yâ Azîzu Yâ Vehhâbu Salla’llâhu alâ hayr-i halkıhî Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecma’în! Âmin!"

Bu hayırlı ayın son çarşamba gecesi veya günü, âfât-ı semâviye ve âfât-ı arâziyeden muhâfaza olmak için 2 rek'at namaz kılınır.

Her rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 11 İhlâs-ı şerîf okunur.

Namazdan sonra en az 11 İstiğfâr-ı şerîf (Estağfirullâh el-azîm) denir ve 11 Salât-ı Münciye okunup sonunda; "İnneke ala külli şeyin kadir" denecek.

Duada: "Yâ Rabbi! Beni, ailemi ve bütün müminleri, affet ve muhafaza eyle" denir.

Sayfayı Paylaş