Rottweilerın kuyruğunu neden kestirirler?

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve EmRe tarafından 9 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Selam arkadaşlar, merak ettiğim bi sorum olcaktı,
    Rottweilerın kuyruğunu neden kestirirler.. Bi kuyruklu rottweiler görmedim. yasalar tarafından yasaklanmış olmasına rağmen neden kestirmeye devam ediyorlar..
    hayvana bizararı mı var doberman kuyruğu gibi.. dobermanların kuyruğu ince olduğu için sonrada kırılıyormuş galiba onun için kestiriyorlarmış böyle duydum.. rottlarda damı aynı şey gecerli yoksa sırf görüntü olsun diyemi kestiriyorlar.. eğer öyleyse bu zalimlikten başka bişey değil.. rott. alıyorum yavrular geliyor.. bazı arkadaşlar kestir kestir diyorlar ama; ben kestirmeme taraftarıyım.. sağlık problemi çıkarmı ilerde..
    bilen kişiler yorum yaparsa sevinirim.. şimdi den teşekkürler..

2. EmRe Well-Known Member

Yasalar tarafından estetiğe dayalı kulak-kuyruk kesimi yasaktır ama herkez kafasına göre..

Genellikle kulak kesimi pitbull-doberman-rott(kulak kesilmez) kuyruk ve kulak kesimi kavga ortamında kolay hedef olmasın diyedir çünkü köpekler ilk gırtlaga saldırır yakalayamazsa kulaga saldırır eger diğer köpek altına alır yada baska yerinden ısırırsa bu sefer tuta bileceği en uzun yerlere dalar ayak ve kuyruk gibi [​IMG] bu yüzden kuyruk kesimi olur.

Fakat bence doberman gibi bir ırkta kulak kesimi olmalı estetik acısından ama kuyruk kesimine biraz karsıyım köpek dengesini kuyrugundan alır ve sevgisini kuyrugundan gösterir.

ama yinede rott gibi bir köpeğin kuyrugu bence kesilmeli [​IMG]

3. kerkernez New Member

Kuyruk kesimi,vucudun kuyruk ile uyumuyla alakalı bildiğim kadarıyla. alman ırklarında kuyruk aşağıya sarkık,bizim kangal gibi ırklarda da yukarıya dönük durur. yani vucut uzerine yuk bindirirler..oysa bahsettiğimiz ırklarda düz olarak dururlar.bu da hayvanın kuyrugu için extra güç sarfetmesine neden olur. ve omurgaya yük bindirir.kuyruğun yuku omurga üzerindedir. ilerleyen zamanlarda omurga da bozulmaya sebep olur.(insanlarda skolyoz diyorlar) hızlı hayvanlardır köpekler. büyüdüğünde kuyrukları da büyüyr malum..tabii kuyruktaki damarlarda. dönüş esnasında uzun kuyrugunu biyere çarpıp kırdığında kesilmesi gerekir ki..geniş damar yapısı nedeniyle çok zordur kanamayı durdurmak. bu yüzden ufakken kuyrukları kesiliyor. ve bu ırkların kuyruk kesimi yasaldır. kulak kesimi tamamen estetik..ama yasalar buna izin vermez!

Sayfayı Paylaş