Ricoh GXR

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve pult tarafından 14 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. pult Well-Known Member

Ricoh yılların fotoğraf devi,fotoğrafçılık sektörü dijitale adım attı atalı Ricoh bir türlü üzerindeki ölü toprağını atamadı,oysaki analog dönemlerde ne şaşalı günler yaşıyordu.

Ricoh son 6-7 aydır geç kaldığı dijital dünyaya farklı girişler yapma peşinde diğer büyük ve kendini ispatlamış firmaların cesaret edemeyeceği ve birazda ilginç işler yapıyor,bu ürünlerinin biride Ricoh GXR,çok farklı bir iş olmuş bu GXR,bakalım nasıl bir şeymiş şu GXR.

Ricoh GXR dijital SLR fotoğraf makinesi gövdesine monte edilip çıkarılabilen objektif yuvası kısmı ile lens değişimine olanak tanıyan bir model. Lens, görüntü sensörü ve görüntü işlemci motoru fotoğraf makinesine monte edilen bu ısım üzerinde toparlanmış. Böylece cihazın kendi gövde yapısı içerisinde görüntü sensörüne yer verilmediği görülüyor. Dünyanın en küçük ve en hafif yapısına sahip olan Ricoh GXR dijital SLR fotoğraf makinesi son derece sağlam ve dayanıklı magnezyum alaşımlı bir gövdeye ve çekim yapılacak koşullara en uygununun kullanılabildiği farklı kamera birimlerine sahip.

Kullanıcılar Ricoh GRX fotoğraf makinesinin hem lensini ve hem de görüntü kalitesini değiştirerek esnek çekim olanakları elde edebiliyor. Bu şekilde, küçük ölçülerdeki gövdesinde sonsuz olanaklar içeren Ricoh GRX fotoğrafçılığa yeni boyutlar getiren yapısı ile devrimsel nitelikte bir dijital fotoğraf makinesi.

Benim şahsi görüşüm ise bu makine evet devrimsel nitelikte ve ileriye yönelik olarak müthiş bir tasarım,ama ileriye yönelik şimdilik tutmayacağı görüşündeyim.

Ricoh GXR dijital fotoğraf makinesi özellikleri
    • Lens, görüntü sensörü ve görüntü işlemci motorunun bir arada yer aldığı değiştirilebilir birim ile duruma en uygun fotoğraf ayarlarını elde etme esnekliği
    • Dünyanın en küçük ve en hafif değiştirilebilir lens özellikli fotoğraf makinesi
    • Değiştirilebilir birim sayesinde esnek sistem olanakları
    • Kameranın gövdesinde basınçlı magnezyum malzeme kullanılmış. Bunun üzerine uygulanan aşınmaya dayanıklı özel kaplama ile sonuçta dayanıklı, hafif ve ele sağlam oturan bir tasarım elde edilmiş.
    • GR ve GX serisinin operasyon yapısı üzerine yapılandırılan Ricoh GXR fotoğraf makinesinde çeşitli özelleştirilebilir tuşlara yer verilmiş.
    • Ricoh GRX fotoğraf makinesinin direk padi, üç tane My Settings ayar kayıt seçeneği ve ADJ kolu ile fonksiyon tuşları esnek çeki olanakları sunuyor.
    • Ricoh GRX fotoğraf makinesinin grip bölümü boyutları küçük olmasına rağmen cihazın kullanıcının eline rahat biçimde oturmasını sağlarken kullanılan malzemenin yapısı sayesinde fotoğraf makinesinin kullanıcının elinin bir uzantısı gibi olmasını sağlıyor.
    • Lens, görüntü sensörü ve görüntü işlemcinin tek bir ayrı ünitede bir arada değiştirilebilir olması sayesinde Ricoh GRX fotoğraf makinesi çok daha küçük boyutlarda tasarlanabilmiş.
    • Bu yeni sistemin adaptasyonu cebe sığan küçük boyutlarla duruma uygun en yüksek görüntü kalitesini elde etme imkanını sağlıyor.
    • Lens değişimi esnasında görüntü sensörü işlem yapmadığından kameranı yapısı toz ve diğer kir taneciklerinin bulaşmasını da minimum seviyeye indiriyor.
    • Kameranın otomatik çekim modları arasında Program, Çekim Hızı ve Diyafram öncelikli mod seçenekleri
    • Esnek kayıt ve seçenekler sunan 9 farklı görüntü ayarı
    • ISO 3200 ile loş ışıklı koşullarda rahat çekim
    • Üç kılavuz çizgisi ile ekranda kompozisyonu kolaylıkla oluşturma
    • 20 fotoğrafa kadar görüntü işaretleme ile sonrasında bu resimleri kolayca bulabilme
    • Yeni DIRECT ekranı ile mevcut ayarların seri şekilde izlenebilmesi ve değiştirilebilmesi

2. ot-gu Genel Sorumlu

sadece değiştirilebiliir olma özelliğinden bahsetmişim emre diğer donanım özelliklerinden bahsedilmemesinin sebebi hemen hemen tamamımın değiştirilebilir olmasındanmı ;)

3. pult Well-Known Member

Evet haklısın oğuz:).
    Evet en can alıcı noktası ise makinenin değişen lens ile megapiksel sensör ve zoom yeteneğininde değişiyor olması,yani 1 lens takıyorsunuz 10 mega piksel bir diğer lensiniz ise 12 megapiksel,hali hazırda makine ile beraber çıkacak ve ayrıyeten satılacak olan lenslerden ikisi.

Ricoh GR Lens A12 50mm F2.5 Macro kamera birimi
    Yaklaşık 12.3 megapiksel çözünrülük sunan 23.6 mm x 15.7 mm (APS-C) CMOS sensör
    GR Engine III görüntü işlemci motoru
    8 grup halinde 9 elemandan oluşan yeni geliştirilmiş GR lens
    Fotoğraf çekimlerini olabildiğince hassaslaştıran manuel netleme halkası

Ricoh GXR Lens S10 24-72mm F2.5-4.4 VC kamera birimi
    10 megapiksel çözünürlüklü 1/1.7-inch CCD görüntü sensörü
    24 mm to 72 mm yüksek performanslı 3x geniş açı zum objektif
    Görüntü sensörü kaydırmalı görüntü sabitleme sistemi

4. GamZe Moderator

değişik bi tarz yaratmak istemişler ama sevgili ricoh enerjisini eskiden olduğu gibi tekrar marka olmaya harcasa daha iyi olur bence, nede olsa eski fotoğrafçıların gönlünde hala bi yerleri var bunu kullanmalılar.

5. pult Well-Known Member

Evet değişik bir şeyler deniyor Ricoh,iyimi kötümü diye sorsak şu yaptığı ricoh'un kesinlikle harika bir şey,ama eksik olan arge çalışmalarının hemencecik sonuçlandırılıp piyasaya üzerinde tam çalışılmamış bir ürün çıkarmış olması,bu fikir sony,nikon ve canon gibi bir firmanın elinde efsane olabilirdi.

6. GamZe Moderator

profosyonel fotoğrafçılar ve bunu meslek edinip ticari faaliyette bulunanlar için düşünce güzel olabilir ama bu işi hobi olarak yapan insanlara pek bişey ifade edeceğini düşünmüyorum kim uğraşır lens değiştir, kart değiştir bizleri sarmaz , bizim tek amacımız görüntü rahatsız edecek seviyede bulanık olmadan anı yakalamak :)

7. pult Well-Known Member

Ben fotoğraf çekmeye çıkınca çantamda en az 3 adet kocaman lens oluyor,ve bu lensler'in her biri dünyanın parası,tabi ben bu işte para kazanmıyorum sadece hobi,hiç bir zaman kompakt bir makine elime alıp ben fotoğraf çekmeye gidiyorum demedim kendimi kandırmış olurum tatmin etmez her açıdan,yani ATA bu işin içine girdikçe anı yakalamaktan ziyade (tabi buda önemli) fotoğrafın tekniğine boğuyorsun kendini,ve kompakt makinelerin yapamayacağı işlere bulaşıyorsun:),dediğin bir yerde doğru cep tel kamerasıylada fotoğraf çekmeye çıkan ve fazla kurcalamadan memnun olan insanlarda var,sadece ben kendi adıma konuştum.

Sayfayı Paylaş