Renault: Euro bölgesi dışındaki Türkiye daha avantajlı görünüyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Renault Başkanı Carlos Ghosn, global piyasalardaki finansal krizin Türkiye'nin Avrupa ile ilgili rekabet gücüne etkisi olacağını düşünmediğini söyledi. Ghosn, krizin henüz bitmediğine, şu an tam krizin ortasında bulunulduğuna dikkati çekti.

Ghosn, "Türkiye'nin rekabet gücü Türk Lirası'nın Euro'ya olan durumu tarafından belirlenecek. Türkiye'nin henüz AB'ye üye olmaması demek Türkiye'nin henüz kendi para birimi var demektir. Türkiye'den üretim ve ihracat yapan herkesin ortak paylaştığı düşünce bu. Bu krizin, Türkiye'nin Avrupa ile ilgili rekabet gücü konusunda etkisi olacağını sanmıyorum. Bağlantı yok arada. Türkiye'nin Euro bölgesi dışında olmasının bir avantajı var. Bu da Türkiye'nin ihracat için rekabet gücü yüksek bir para biriminin olduğu algılamasını sürdürüyor. Türkiye'den ihracat yapan şirketler Türkiye'nin henüz TL kullanıyor olmasından üzgün değil aslında. İhracat için TL'nin rekabet gücü yüksek bir para birimi olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Türkiye'de olmak daha iyi

Carlos Ghosn, bir gazetecinin, gelecek hafta Türkiye'de gerçekleştirilecek otomobil fuarına katılmayı düşünüp düşünmediği yönünde bir sorusu üzerine, "Türkiye'ye gitmeyi çok isterdim. Bugünlerde zaten Türkiye'de olmak Paris'te olmaktan daha iyi" dedi. Carlos Ghosn, Renault'un piyasa payının ilerlediğini söyledi. "Her yıl istediğimiz kadar artmıyor ama Avrupa ve Türkiye'yi de içeren geniş Avrupa'da pazarımızı genişlettik" diyen Ghosn, piyasa payının gelişiminde ilerleme olduğunu, ancak hacmi de artırmak istediklerini vurguladı.
    Rus, Çin ve Hindistan piyasasının yavaşladığını, Avrupa piyasasının neredeyse tümünün bir gerileme döneminde olduğunu hatırlatan Ghosn, "2008 yılı 2007'ye göre büyük ihtimalle daha düşük düzeyde seyredecek. Maalesef 2009 bir büyüme yılı gibi görünmüyor. 2009 yine zor bir yıl olabilir" dedi. Carlos Ghosn, Avrupa ve Akdeniz bölgesindeki yatırımlarda bir yavaşlamanın söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soruyu da "Bazı yatırımlar belki yavaşlatılabilir ama Fas'taki yatırımları yavaşlatacağımızı sanmıyorum. Çünkü bu yatırıma ihtiyacımız var. Dolayısıyla krizin yatırımlarımız üzerinde bir etkisi olmayacak" şeklinde yanıtladı.

Renault Minicargo'ya karşı 'Mini Kangoo' silahını çekti

Renault, Tofaş'ın Bursa fabrikasında üretilen ve Avrupa'da yılın ticari aracı seçilen Minicargo (Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroen Nemo) modeline karşı Paris'te 'Kangoo Be Bop' silahını çekti. İlk kez Paris'te sergilenen araç, mevcut Kangoo'ya oranla daha küçük ebatlara sahip. Be Bop'un 2009 yılı sonunda Türkiye'de satışa sunulması bekleniyor..

Sayfayı Paylaş