Renault Espace 2.2 dCi 16V Privilege BVA genel izlenim

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 20 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

turkeyarena.com

Renault Espace 2.2 dCi 16V Privilege BVA (2006) Genel izlenim

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Otomotiv tarihinde ilk olarak 1984 yılında Chrysler'ın Voyager'la açtığı tek hacimli binek van sınıfı, Avrupa'ya aynı yıl Renault markasını taşıyan Espace'la girdi. İlk üç kuşağı Matra'nın fabrikasında üretilen Espace'ın yeni nesli Renault'nun Laguna ve Vel Satis'i ürettiği Sandouville tesislerinde bantlardan çıkıyor.

Karoser, iç mekan

Laguna ve Vel Satis ile aynı platform üzerine yükselen Espace'ın uzun aks mesafeli versiyonları Avrupa pazarında Grand Espace adıyla satılıyor. Kabin seri üretim otomobilden çok konsepte ait gibi. Yalın hatların dikkat çektiği ferah kabinde kumanda sayısı oldukça az. Havalandırma kumandaları büyük kabinin etkili hava sirkülasyonu için gelişmiş bir yapıya sahip. Farklı bölge iklimlendirmeleri için kabine 14 farklı noktadan, 7 motorla aktarılan havanın ısı ve şiddeti her bir kapıdaki kumandalarla belirleniyor. Espace'ın en büyük sihri tabandaki raylar üzerinde ihtiyaca göre düzenlenebilen koltukları. Koltukların her birini bağımsız olarak yatırmak, katlamak, raylar üzerinde istenen yere monte edebilmek ve gerekirse çıkarmak mümkün.

Motor, performans

Common rail direkt enjeksiyonla beslenen intercoolerlı 2.2 litre hacimli motor Laguna ve Vel Satis'e de güç veriyor. 5 kademeli Proactive otomatik şanzıman da yine bu modellerde de kullanılıyor. Hacim büyüdükçe sürüş konforu artıyor. Benzinli olsun dizel olsun motorlarda sürüş karakterini belirleyen temel unsurlardan olan motor hacmi bu amaca uygun bir otomatik şanzımanla birleştirildiğinde yolculuklar km kat etmekten keyif seanslarına dönüşüveriyor. Espace tüm kabin avantajlarına ek olarak tanımını yaptığımız motor/şanzıman uyumuyla konuklarına uzun yolculuk isteği uyandırıyor. Çekiş güçlü, 2.0 tonluk cüssenin etkisiyle ilk hızlanmalardaki ağırbaşlılık dışında akıcılık rahatı kaçırmayacak kadar canlı, genel sürüş karakteri pürüzsüz, vites değişimleri sarsıntısız, başarılı yalıtım sayesinde de kabinde sessizlik hakim. Bütün bunlar Espace'la yolculuğu keyifli hale getiriyor. Yüksek hızlardaki sessizlikte kabinin yalıtım özellikleri kadar motorun sessiz çalışma karakteri de etkili oluyor.

Kullanım, konfor

Espace'ta hangi kapıyı açarsanız açın evin en büyük odasına ulaşmış gibi oluyorsunuz. Geniş boşluklar, uzun diz/baş/omuz mesafeleri… kabinde rahatlık için neredeyse hiçbir eksik bırakılmamış. Kabindeki tümü birbirinden bağımsız yapılabilen koltuk yerleşimlerini ihtiyaca göre düzenleyip aranılan ortam yaratıldıktan sonra geriye sadece Espace'ın keyfini sürmek kalıyor. Sadece yoldaki sert bombelerde otobüsleri hatırlatan konforlu salınıma giren otomobil bunun dışında tok bir görüntü çiziyor. Alışılmamış boyutları nedeniyle temkinli girdiğimiz virajlarda yanlara yığılma ya da kayma eğilimi göstermeyen otomobil, köprü üstü ya da viyadük geçişlerinde de rüzgardan fazla etkilenmiyor. Kaygan yüzeylerde özellikle kalkış ve tam gazlı viraj geçişlerinde ESP ve çekiş kontrol sisteminden destek alan Espace genel olarak güvenli hissettiriyor.

Sonuç

Aile boyu yolculukları kolaylaştırdıkları için son yıllarda popüler olan vanların temelini tam 21 yıl önce Chrysler Voyager'la birlikte atan Renault Espace, dördüncü neslinde yine fonksiyonelliği konfor ve elitlikle birleştiriyor.

Baz donanım

ABS, EBV, ESP, CSV, ASR, fren destek sistemi, ön, yan ve perde havayastıkları, xenon farlar, far yıkama sistemi, hıza duyarlı merkezi kilit, immobilizer, ani duruşlarda otomatik yanan flaşörler, dört bölgeli otomatik klima, park, far, yağmur sensörleri, otomatik park freni, yol bilgisayarı, hız sabitleme ve sınırlama sistemi, Hi-Fi radyo ve 6'lı CD değiştirici, elektrik kumandalı camlar, follow-me-home sistemi, deri kaplı direksiyon simidi ve vites kolu topuzu, kızaklı, bağımsız modüler koltuk, elektro krom iç ayna.

2. OrKuN Well-Known Member

Renault Espace 2.2 dCi 16V Privilege BVA (2006) Teknik veriler
    • Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
    • Yerleşim Önde enlemesine
    • Supap/eksantrik sayısı 16/1
    • Motor hacmi 2188 cc
    • Maksimum güç 150 HP-4000 d/d
    • Maksimum tork 320 Nm-1750 d/d
    • Son hız 188 km/s
    • Şanzıman 5 ileri otomatik Proactive
    • Şanzıman oranları 1-4.69, 2-2.94, 3-1.92, 4-1.3, 5-1, geri: 3.78
    • Son dişli oranı 2.61:1
    • Aktarma Önden çekiş
    • Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
    • Lastikler 225/55 R17
    • Tüketim (fab. ver.) 7.5/9.4/12.7 lt/100 km
    • Depo kapasitesi 83 lt
    • Dönüş çapı 11.3 m
    • Boş ağırlık 1915 kg
    • Bagaj hacmi 456/3050 lt
    Hızlanma
    • 0-50 km/s 4.9 sn
    • 0-100 km/s 14.8 sn
    • 0-130 km/s 25.7 sn
    • 0-400 m 19.4 sn
    Ara hızlanma
    • 60-100 km/s (D'de) 7.4 sn
    • 80-120 km/s (D'de) 11.0 sn
    Tüketim
    • Tüketim (lt/100 km) / Menzil (km) 10.1/821
    İç gürültü (dB(A))
    • 50 km/s 61
    • 100 km/s 65
    • 130 km/s 68
    • Fren mesafesi 36 m
    Ölçüler
    • Uzunluk 4861
    • Genişlik 1860
    • Yükseklik 1798
    • Aks mesafesi 2870
    Artı Özellikler
    • + Geniş kullanım alanları, konfor, fren mesafesi, büyük bagaj, makul tüketim
    Eksi Özellikler
    • - Yüksek fiyat, ön koltuklar elektrikli değil

Sayfayı Paylaş