Pterophyllum Scalare (Melek Balığı)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 19 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Melek Balığı (Angelfish)

Bilimsel Adı: Pterophyllum Scalare ​
    Dağıtım: Güney Amerika, Amozon Nehri
    Beslenme: Etobur
    Mizaç: Barışçıl-Kendi türüne agresif
    PH: 6.0-8.0
    Sıcaklık: 22C - 27C
    Maksimum Boy: 50 cm
    Ana renkler: Gümüşl, Siyah, Beyaz

Varyansları: Altın Melek, Altın Mermer Melek, Mermer Melek, Zebra Melek, Smokey Melek, Siyah Melek, Yarım siyah albino melek, gümüş melek.

Cinsiyet: Cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur. Sadece çiftleşme döneminde kesin kanıya varılabilir. turkeyarena

Bakım: Bakımı kolaydır. Canlı ve dondurulmuş gıdalarla beslenme yapılmalıdır. Su piresi ve toz yemler kullanılabilir. Sebze diyeti eksik edilmemelidir. Akvaryum dekorasyonunda geniş yapraklı bitkiler ve sazlar tercih edilmeli, akvaryum yükseksikliği maksimum seviyede olmalıdır. Melek balıklarının yüzme stilleri ve vücut yapıları, yüksek bir akvaryumda bakılmalarını gerektirir. En az 6'lı gruplar halinde bakılmalıdır. Yumuşak asitli suları seven bir balıktır. Su değişikliklerine çok hassastır.

Üretim: Alt Yumurtlayıcıdır. Üretimi kolay değildir. Çoğu akvaryumsever için aslında uygun bir çift yakalamak zor olmasada, şans işidir. 6-8 gruplu bir tank içinde, en uygun çifti üretim tankına almak yada diğer balıkları tanktan çıkarmak gerekir. İdeal bir üretim için PH 7.0, Sıcaklık 287 C olarak ayarlanmalıdır.
    Melek, yumurtaları geniş yapraklar üzerine adeta sıvar. 100'e yakın yumurta olabilir. Ancak en etkili yöntem, huni şeklinde bir saksıyı üretim tankına koyarak, meleklerin buraya yumurtalarını bırakabileceği ortamı yakalamaktır.

Sayfayı Paylaş