Power Supply Anakarta Bağlama Hakkında Yardım Lütfen

Konusu 'Donanım' forumundadır ve CAN tarafından 13 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Arkadaşlar yeni bir güç kaynağı aldım bross atx-600 model 600 watt. Yalnız anakartta 24'lü giriş var arkasında 4'lü giriş var ve o psu'da 4 girişlik bir soket yok 6'lı var sadece. Nasıl bağlayacağım hakkında yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar.

2. EmRe Well-Known Member

4 pinlik kısım çıkıyor olması lazım 20 liğin yanından dikkatli bak 4 pinli giriş anakartın tam ortasında ekran kartı ile işlemcinin ortası. Yeni tip soketler bölünebilir olaraktan imal ediliyor yani eski anakartlarada uyumlu olsun diye. Aşağıdaki resimde 2 grup halinde duran 4'lü gibi.

3. muratcan25 New Member

ana kartın modeli asus p5ld2-se marka
    everest eps-1660 a marka 400 w bugün power supply aldım
    4+4 pin şeklinde girişleri birbirlerine bağlamışlar zor olsada buldum ve bunu ayirdim önce birini sonra diğerini bağladim ancak yinede çalışmadı sorun nedir acaba ?
    tüm anakart ile bağlantili kabloları söktüm anlayamadiğim yan ise 4+4 lü 8 pinli girişin birinde L diğerinde R harfi var ama benim ana kartim tek 4 girişli olanin eski cpuda bir şey yazmiyor.
    Önce L sonra R yazanida taktim yok abi çalışmadı.
    Resim 1
    Resim 2

4. ot-gu Genel Sorumlu

Tam olarak anlayamadım demek istediğinizi ama anakartın eski olduğu için görmek lazım burdan birşey demesi zor. Ölçü aleti ile voltajları takip ederek bulabilirsin ama biraz elektronik bilgisi ve ölçü aleti gerek. Bilmeden çokda uğraşmak iyi değildir anakart veya başka birşeyi yakabilirsiniz. En iyisi powerı aldığınız yere götürün veya bir bilgisayarcıya götürün taksınlar.

5. muratcan25 New Member

Anakarta bağlanan çalıştırma kısmı genelde 4 tane oluyormuş nette sabahtan beri araştiriyorum bunun 8 girişli olanlarıda en son üretilen anakartlara uyumlularıymış

4 girişi 8 girişe çeviren kablolalar satılıyor ancak benim anakarta yeni aldiğim kablo girişi

buda eski giriş şekli

bunu inşallah bağlayabilirim

6. ot-gu Genel Sorumlu

Anakartınız bu; güç girişleri

24-pin ATX Power connector
    4-pin ATX 12V Power connector

bu iki girişide taktınızmı?

7. muratcan25 New Member

Sonuç 4 + 4 pinlinin zaten hepsi girmiyor L olanin zaten girişleri belli birinin içerisi yuvarlak ve kare diğer 4 pinli girişi uymuyordu.
    Ben doğru takmışım ancak şansıma Psu bozuk çıktı vatan bilgisayardan almiştim direk değişim yaptılar şu anda kusursuz ve sessiz canavar gibi çalışıyor.

8. ot-gu Genel Sorumlu

Sıfır cihazların arızalı çıkması en talihsiz anlardan biri ve çok sinir bozucu, insanı bildiğinden şaşırtıyor. Bu cihazları pakete girmeden son kontrollerinin iyi yapılması gerek. Neyse arızalı cihaz yüzünden boşuna uğraşıp sinir yaptınız ama sonuçta tatlıya bağlanması güzel.

Sayfayı Paylaş