Piranha Balığı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. GamZe Moderator

Etcil Piranha (Pygocentrus Nattereri) Balığı

Ortak İsim: Piranha
    Bilimsel Adı: Pygocentrus Nattereri
    Dağıtım: Güney Amerika
    Beslenme: Etobur
    Mizaç: Aşırı Agresif-Yırtıcı
    PH: 5.5-7.5
    Sıcaklık: 23C - 28C
    Ana renkler: Kırmızı, Gümüş

Bakım: Dünyanın en saldırgan tatlı su balıklarındandır. Sadece et ile beslenir. Yaprak yemleri nadiren kabul eder. Toprak kurdu ve dana yüreği ile beslenebilir. Geniş bir akvaryumda tutulmalıdır. Diğer balık türleri ile önerilmez. Beslerken el sudan uzak tutulmalıdır. Türkiye'de genellikle itahalatı yapılmamaktadır. Akvaryumcularda piranha adıyla satılan balıkların bir çoğu, otçul beslenen PACU'dur.

Üretim: Çiftleşme döneminde, erkek piranha kumu kazarak bir çuku hazırlar. Yumurtalar dişi tarafından bu çukura bırakıldıktan sonra erkek tarafından döllenir. 5000 adet yumurta alınabilir. Erkek ve dişi yumurtaları korur.

Genel bilgi: Piranha balıklarının ilk bakışta en belirgin özellikleri çeneleridir, etçil piranhaların alt çeneleri ileriye doğrudur pacuların ise düzdür. Genel görüntüleri de dikkatli gözler için ayırt edici olabilir. Pacuların dişleri insanlar gibi düzdür sadece kesmeye yararlar tam olarak parçalayamazlar. Yavru piranhaların bir çok yerinde ısırıklar görebilirsiniz kuyruklar yüzgeçlerde yada vücutlarında, pacular da bunu görmek pek mümkün değildir. O şekil piranhaları almanızda bir sakınca yoktur.

Ayrıca akvaryumcularda satılan bir çok piranhanın havuz üretimi olduğunu unutmamak lazım. Piyasada doğadan direkt olarak yakalanmış balık bulma şansınız çok azdır. Bunların hiç birini uygulayamasanız natteri almadan önce akvaryumculara etçil piranha, amazon piranha, yada nattereri almak istiyorum şeklinde kendinizden emin tavırlarla konuşun buda bir nebze korunma yöntemi sağlayabilir.

Piranhaların bakımı oldukça kolay aslında. Normal balık yemleriyle de beslenebilir, isterseniz et verebilirsiniz. Suyunu değiştirmeye karar verirseniz balığı çıkartmadan su seviyesinin %50-60 civarına kadar boşaltıp üstüne dinlendirilmiş su ekleyin suyun sıcaklığının 25-27 derece civarında olmasına dikkat edin.

Sayfayı Paylaş