Peygamberimizin (s.a.v) Doğumu

Konusu 'Peygamber Efendimiz(SAV)' forumundadır ve abdulkadir tarafından 3 Nisan 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Peygamberimizin Doğumu

Peygamber (s.a.v.) fîl yılında, rabiulevvel ayının onunda pazartesi günü doğmuştur.
    Rabiulevvelin ikisinde ve onikisinde doğduğu da söylenmiştir. İbn Abbas: Fil yılında doğdu, demiştir.
    Filin gelişi ve sahiplerinin helak oluşu, Muharrem ayının çıkma­sına onüç gece kala, pazar günü olmuştu. O yıl Muharrem'in ilk günü cuma günüydü. Bu da Kisra Nuşirevan hükümdar olduktan kırk iki yıl sonra oldu.

Hz. Peygamberin Haccac'ın kardeşi Muhammed ibn Yusuf es-Sekafî'nin evi diye bilinen evde doğduğu söylenmiştir.

Yine Rasulullah'm (s.a.y.) o evi, Akil İbn Ebi Talib'e verdiği söy­lenmiştir. Ev, vefatına kadar Akil'de kaldı. Akil'in vefatından sonra oğlu, evi Muhammed ibn Yusuf a sattı. O da, ibn Yusuf konağı denen evi inşa etti. O evi kendi evine katmıştı. Sonunda Hayzuran hatun onu çıkarıp içinde namaz kılınan bir mescit haline getirdi.
    86) Ebu Katade «öyle der:

Bir adam, Rasulullaha \t>.a.\.) pazartesi günü oruç tutmak hak­kında sordu. Rasulullah (s.a.v.) şu cevabı verdi: "Bu, benim doğduğum ve bana Kur'an'ın indirildiği gündür." [95]
    87) İbn îshak şöyle demiştir:
    Rasulullah (s.a.v.), Fil yılında Rabiulevvel ayının onikisinde, pa­zartesi günü doğdu. [96]
    88) Ez-Zuhri'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: Filden on yıl sonra doğdu. Bu, doğru değildir.
    89) El-Bera şöyle demiştir:
    Rasulullah (s.a.v.), Rabiulevvelin sekizinde, nisanın onuncu gü­nünde, pazartesi günü doğdu.
    90) Hassan ibn Sabit şöyle demiştir:
    Ben, yedi sekiz yaşlarında duyduklarımı kavrayabilecek vücudu gelişkin bir çocuktum, bin gün, bir yahudinin:

- Ey yahudi topluluğu! diye bağırdığını duydum. Yahudiler topla­nınca:
    - Kahrolasıca! Neyin var? dediler. Yahudi:
    - Ahmed dünyaya geldiğinde doğacak olan yıldız bu gece doğdu, dedi. [97]
    Yahudi O'na (Rasulullah'a) yetişti ama iman etmedi.

91) Yine Hassan şöyle anlattı:
    Ben, sabah vakti, yüksek bir köşkteydim. O güne kadar daha et­kilisini duymadığım bir ses işittim. Medine köşklerinden birinde, ya­nında bir meşale tutan bir yahudinin sesiydi bu. Halk onun etrafına toplanıp:

- Kahrolasıca! Neyin var? dedi. O da:
    - Bu Ahmed'in yıldızıdır, doğdu. Bu sadece peygamberlik sebebiyle doğan yıldızdır. Peygamberlerden de sadece Ahmed kaldı, dedi.

Halk onunla alay etmeğe ve yaptıklarını tuhaf görmeğe başladılar. [98]

Sayfayı Paylaş