Peygamber Efendimiz Teravih Namazını Nasıl Kılardı

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 3 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

Peygamberimiz (s.a.v) teravih namazını nasıl kılardı?

Teravih namazı sünnet-i müekkededir. Azı iki çoğu yirmi rek`attır. Ancak Medine halkının Ömer b. Adülazız`in zamanında otuz altı rek`at teravih namazı kıldığı rivayet ediliyor.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Ramazan'da birkaç gece teravih namazı kıldırmış; daha sonra, teravihte cemaat farz kılınır da müslümanlar onu edaya güç yetiremezler endişesiyle yalnız kılmayı tercih etmiş; fakat, "Kim Ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah'tan umarak kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır." diyerek ashabını bu namaza teşvik etmiştir.

Rasûl-ü Ekrem (s.a.v) bir başka hadis-i şeriflerinde teravih namazı kılmanın önemini ve sünnet olduğunu şöyle ifade buyurmuştur; "Allah Ramazan ayında oruç tutmanızı farz kıldı. Ben de Ramazan gecelerinde kıyam etmenizi (teravih namazı kılmanızı) sünnetim olarak teşvik ettim. Kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek ihlas ile oruç tutar ve kıyam ederse (teravih namazı kılarsa) günahlarından arınır, annesinden doğduğu günkü gibi tertemiz olur."

Hülasa Peygamber (s.a.v) yalnız sekizrek`at teravih namazı kılmıştır. Fazlasını da emretmemiştir. Ancak Hz. Ömer`in zamanında yirmi rek`at kılınmış ve ondan sonra böyle devam etmiştir. Ömer`in yolu Peygamber`in yoludur. O peygamberin yoluna ters düşen bir şeyi bilerek yapmazdı. Peygamber (s.a.v): "Benim sünnetime ve benden sonra gelen Hulefa-i Raşidin sünnetine yapışınız" buyurmuştur.

Teravih namazını kılacak kimsenin, teravih namazına veya vaktin sünnetine veya gece ibadetine niyet etmesi ihtiyat bakımından daha uygundur. Kayıtsız olarak "namaza" veya "nafile namazına" niyet edilmesi de birçok fıkıh alimlerine göre caizdir.

Teravih namazını, her iki rekatta bir selam vererek on selam ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rekatta bir selam da verilebilir. Sekizde, onda veya yirmi rekatta bir selam vererek bitirmek de caizdir. Fakat böyle kılmak mekruh sayılmaktadır.

Teravih namazı, iki rekatta bir selam verilince, tam akşam namazının iki rekat sünneti gibi kılınır. Dört rekatta bir selam verilince, tam yatsı namazının dört rekat sünneti gibi kılınır. Cemaatla kılındığı zaman, cemaat hem teravihe, hem de imama uymaya niyet eder. İmam da tekbirleri, tesmi'leri ve kıraati aşikare yapar.

Sayfayı Paylaş