Peugeot 308 den bir tüketim rekoru daha

Konusu 'Peugeot' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Peugeot’nun kompakt sınıftaki temsilcisi 308, yeni bir rekora imza attı. 1.6 litrelik HDi motor ile donatılan araç, Güney Afrika’da bir depo yakıtla bin 689,7 kilometre yol kat ederek yeni bir tüketim rekoru kırdı.

Güney Afrika’nın batı kıyısındaki Cape Town’ın kuzeyinde yer alan Kleinzee şehri ile doğu kıyısındaki Durban yakınında bulunan Umhlanga şehri arasındaki "Coast2Coast Challenge" maratonunu ortalama 100 kilometrede ortalama 3.4 litrelik tüketimle tamamladı. 2008 yılının Nisan ayında Türkiye’de yapılan tüketim testi dahilinde Peugeot’nun 5 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanına sahip iki 308 1.6 HDi 110 bg modeli ortalama 3.5 litre/100 km civarında tüketimle İstanbul’dan Antalya’ya gidip dönmüşlerdi. 1393 kilometrelik bu testte manuel şanzımanlı 308 1.6 HDi, 100 kilometrede ortalama 3.59 litre motorin tüketerek başarılı bir sonuç elde etmiş, 6 ileri vitesli otomatik şanzımana sahip 1.6 HDi Auto6R ise aynı yolda aynı koşullarda daha da düşük bir yakıt tüketimi elde ederek 100 kilometrede ortalama sadece 3.45 litre motorin tüketmişti. Böylece bu versiyon, otomatik vites değiştirme seçeneği sunmasına rağmen bir manuel şanzıman kadar ekonomik olabileceğini kanıtlamıştı.

05.11.2008, Çarşamba

Sayfayı Paylaş