Patatesli Kol Böreği

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 24 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Patatesli Kol Böreği
    Malzemeler:
    • 4 su b. un
    • 1 tatlı k. tuz
    • yarım p.maya
    İçi için:
    • 3 patates
    • 1 soğan
    • 1 tutam maydanoz
    • 1 pırasa
    • 150 gr. kıyma
    Hazırlanışı:
    Karıştırma kabına 4 su bardaüı unu alın.Üzerine yarım paket maya ekleyin. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve alabildiği kadar ılık su ilave ederek kulak memesi kıvamında bir hamur elde edin.Hamuru merdane ile açın.Üzerine sıvıyağ ekleyin.Hamuru tekrar açın.İç harcı için patatesleri rendeleyin ve tavya alın.Üzerine ince kesilmiş soğanı ve ince kesilmiş 1 adet pırasayı alın.En son tavaya kavrulmuş kıymayı ekle.Tuzu,karabaiber ve pulbiberi de ekleyin.İç harç soğduktan sonra hamura iç harcı ekleyin.Hamuru rulo yapın.Üzerine yumurta sarısı sürün.Önceden ısıtılmış 180 dereclik fırında pişirin.
    Not:Oktay Usta Tarifi

2. Pelin Super Moderator

Patatesli Kol Böreği
    Malzemeler:
    • 5 Adet Yufka
    • 2 Çorba kaşığı tereyağı ve gerisi sıvıyağ olmak üzere toplam bir su bardağı yağ
    • 3 Yumurta
    • 3 çorba kaşığı yoğurt
    • 1 çaybardağı süt
    • 4 veya 5 orta patates
    • 3-4 taze soğan
    • 1 yemek kaşığı salça
    • Maydanoz
    • Pul biber, Karabiber
    • Tuz ,çörek otu
    Hazırlanışı:
    Patatesleri haşlayıp rendeleyin. Fırın ısınızı 180 dereceye ayarlayın.
    Rendelenmiş patateslerin için ince kıyılmış taze soğan, ve yine ince kıyılmış maydanozu baharatları ve tuzu ilave edin.Ben bu karışımı tavada pişirip içine de salça katıyorum renkli oluyor.Ayrı bir lezzeti olduğunu düşünüyorum.Margarini tavada eritip, soğuduktan sonra içine süt , yoğurt, yumurtaları da ilave edip, iyice karıştırın

Yufkayı tezgaha yayın ve ikiye bölün .Yoğurtlu karışımdan ince tabaka halinde fırça ile sürün. Patatesli harçtan uzun olan tarafa şerit halinde yayın ve yufkayı rulo olarak sarın. Helezon şekli vererek yağlanmış tepsinin ortasından başlayarak tüm yufkalara aynı işlemi uygulayıp tepsiye yerleştirin. Kalan yoğurtlu, margarinli harcın içine bir yumurta daha kırıp böreğin üzerine her tarafına yedirecek şekilde döküp sürün. En son üzerine çörek otu serpin
    Yaklaşık pişme süresi 40-45 dakikadır.

Sayfayı Paylaş