Özgeçmiş nedir, nasıl hazırlanır

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

CV (Özgeçmiş) Nedir? Nasıl Hazırlanır?
    Özgeçmiş, iş başvurularında kişinin iş verene (genelde bu firmanın insan kaynakları olmak üzere) ilettiği yazılı bir sunumdur. Bu sunum başvurulan pozisyonla ilgili iş tecrübelerinizi, referans gösterdiğiniz kişileri, iletişim bilgilerinizi, katıldığınız seminer-konferans ve var olan sertifikalarınızın yazılı olduğu bir belgeden oluşur.

Etkili Bir Özgeçmiş Hazırlamak İçin:
    - Öncelikle doğru bilgilere yer vermek çok önemlidir.
    - Cv'nizde kullandığınız fotoğrafa dikkat edin! Mükemmel bir Cv'niz olsa bile yanlış kullanılmış fotoğraf işi kaybetmenize neden olabilir. Vesikalık ve ön profilden çekilmiş fotoğrafınızı kullanmanız en mantıklı seçim olacaktır. fotoğrafta kirli sakal, dağınık saç, cırtlak renk tşört gibi göze batacak olumsuzluklar olmamalıdır.
    - Başvurduğunuz pozisyonla ilgili iş tecrübelerinizi muhakkak yazmalısınız. İş tecrübelerinizi en son çalıştığınız yerden başlayarak ilk çalıştığınız yere doğru sıralayarak yazınız.
    - Geçmiş iş tecrübelerinizde işe başlama ve işten ayrılma tarihlerini birbiriyle çakışmayacak şekilde yazmalısınız.
    - İş tecrübelerinizin altında kısa cümlelerle "yaptığınız işin size neler kazandırdığını ve edindiğiniz tecrübeleri" yazmanız yararınıza olacaktır.
    - Yine başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili sahip olduğunuz sertifika ve belgelere cv'nizde yer veriniz.
    - Referanslarınız varsa muhakkak işverenler tarafından dikkate alınacaktır. Referans verirken daha önce beraber çalıştığınız kişileri referans olarak yazmanız ve bu kişilerden öncesinde izin almanız çok önemli bir detaydır.
    - Eğitim bilgileriniz en son mezun olduğunuz eğitim kurumundan başlayarak lise bilgilerinize kadar sırasıyla olmalıdır.
    - Eğer başvurduğunuz pozisyona ilişkin iş deneyiminiz yoksa eğitim hayatınızda edindiğiniz bilgilere (başvurduğunuz pozisyonla ilgili) yer verebilirsiniz.
    - Akademik başarılarınız varsa eğitim bilgilerinize dip not olarak düşmeniz daha etkili bir cv için önemli olacaktır.
    - Cv'nize ön yazı eklemek istiyorsanız veya Cv'nizde kısa bir not bölümü ayırdıysanız, başvuracağınız pozisyonla ilgili kariyer hedefinizi yazmayı unutmayın.

Ve unutmayın ki özgeçmiş-cv, işe alınma belgesi değil karşı tarafı görüşmeye ikna etme belgesidir. Bu belgeyi etkili hazırlarsanız ön görüşmeye davet edilirsiniz. Dolayısıyla sözlü ve beden dilinizi en etkili kullanabileceğiniz bir görüşmeye katılma şansı kazanırsınız.

2. OrKuN Well-Known Member

Ö R N E K T İ R
    Hakan ÖZ

Tel: 0 (212) 338 26 99
    0 (533) 321 42 54
    Adres: Atatürk Mah. Merkez Sok.
    No:14 Daire:5 Bebek / İstanbul

Doğum Tarihi : 22.07.1980
    Doğum Yeri : Ankara
    Uyruğu : T.C.
    Medeni Hali : Bekar

Eğitim Durumu :

2000 - ......... İstanbul Teknik Üniversitesi
    Metalurji ve Malzeme Müh. Malzeme Prog. Yüksek Lisans Eğitimi
    1999 – 2000 İstanbul Teknik Üniversitesi
    Yüksek Lisans öncesi İngilizce Hazırlık
    1995 – 1999 Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul)
    Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Lisans Eğitimi
    1986 – 1994 Galatasaray Lisesi (İstanbul)
    Ortaöğrenim
    1981 – 1986 Özel İnal Ertekin Ana ve İlköğretim (Bursa)
    İlköğretim

Askerlik İle İlişiği: Yok.

Yabancı Diller :
    Fransızca
    (Çok İyi Seviyede)

• İngilizce
        • (İyi Seviyede)
    Deneyimler :

2000 - ......... ABC A.Ş. / XYZ Holding
    Pazarlama – Satış Sorumlusu (Fransa, İtalya, Belçika ve Kuzey Afrika Ülkeleri )

• ABC otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik, inşaat vs. gibi sektörlere döküm parça imal eden, üretiminin %60 ‘ını ihraç eden ve yıllık cirosu 40 milyon Euro olan sektörünün öncü kuruluşlarından biridir. 2000 senesinde müşteri temsilcisi olarak başladığım görevimi Pazarlama Sorumlusu olarak sürdürmekteyim. Başlıca sorumluklarım; Yeni pazarların ve müşterilerin araştırılması, mevcut müşteriler ile ilişkilerin geliştirilmesi, teklif hazırlama, tekliflerin, devreye alınacak ve alınan yeni projelerin takibi, seriye giren parçalar için satış ve fiyatlandırma politikalarının belirlenmesi, yurtiçi-yurtdışı fuar organizasyonları, yurtdışı firma ziyaretleri ve teknik toplantılar.
    Staj :

1999 DEF A.Ş.(Bursa)

• 4 Haftalık yaz pratiği (Tesis İşletmesi ve Yönetimi)
    1998 GHL A.Ş
    6 Haftalık yaz pratiği (Döküm, Ergitme Ocakları, Isıl İşlem ve Met. Üretim
    Sistemleri. )

Katıldığı Kurslar:

2000 – 2001 RGA Yönetim Danışmanlık Ltd. Şti.

• Müşteri hizmetleri yönetimi
        • Müşteri memnuniyeti
        • İletişim becerileri
    1997 İnterlang Dil Merkezi
    İngilizce Dil Kursu (8 Ay)

1996 Galatasaray Üniversitesi
    Eski Yunanca Dil Kursu (2 Ay)

Bilgisayar Bilgisi : * Microsoft Windows 95/98/NT
    * Word – Excel
    * Logo Gold
    * Baan

İlgilenilen Alanlar: Resim, Sinema, Müzik , Kayak, Yüzme, Briç, Puzzle

Etkinlikler : *İstanbul Galatasaraylılar Cemiyeti
    *Bursa Galatasaray Liseliler Derneği
    *Y.T.Ü. Mezunlar Derneği

Ödüller : * 1985 Kar Adam Kar Kayağı Yarışması – Türkiye ikincisi.

• * 1984-1985- Halk Dansları Yarışması
        • (Takım halinde Bursa ve Marmara Bölgesi birinciliği, Türkiye ikinciliği)
        • * 1983- İlkokullar arası resim yarışması- Mansiyon
    Referanslar : İstendiği takdirde verilecektir.

Sayfayı Paylaş