ÖTV indirimi bitince başka tedbirler alınmalı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 10 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Peugeot Otomotiv AŞ Genel Müdürü
    Jean-Pierre Vieux, ÖTV indiriminin sona ermesinin ardından sektörde istikrar sağlanması için başka önlemler alınmasının gerekli olabileceğini belirterek "Ama sanıyorum hükümet çevreleri bütün bunları düşünüyordur" dedi. Vieux, Türk otomotiv sektörü ve Peugeot'nun performansına ilişkin dün yaptığı açıklamada, Peugeot'nun pazar payını yüzde 4'lerden yüzde 6.2'lere çıkardığını belirterek bu başarıda ürünlerini Türk tüketicisinin ihtiyaçlarına göre adapte etmelerinin önemli payı olduğunu anlattı.

Jean-Pierre Vieux, sektörün, geçen yılın ortalarından itibaren zor dönemler geçirdiğini, satışların krizin etkisiyle önemli oranda daraldığını anımsattı. ÖTV desteğiyle sektörde yaşanan canlanmaya işaret eden Vieux, şunları kaydetti: "Bizim sektörümüz, istikrar ve zaman gerektiren bir sektör. Bir otomobili fabrikaya sipariş ettiğiniz andan itibaren arabanın anahtarını müşteriye teslim etmeniz 4 aylık süreci kapsıyor. Stoklar krizle birlikte şişmişti. Şimdi bu stoklar yavaş yavaş eritiliyor. Bundan sonra gerek Türkiye'deki gerek Avrupa'daki fabrikalar üretime yeniden başlayacak. Mayıs ayı için fabrikalar büyük sipariş almış durumdalar. Hükümetin bu tedbiri uzatmak istememesini anlayışla karşılıyorum. ÖTV indiriminin sona ermesiyle mayıstan itibaren fabrikaların frenlemesi gerekecek. Dolayısıyla bu üç aylık sürenin sonunda gerek üretimde gerekse dağıtımda belli bir istikrar gerekiyor. ÖTV indirimi sona erecekse ondan sonra istikrarın sağlanması adına belki de başka tedbirlerin alınması gerekli olacaktır. Ama sanıyorum hükümet çevreleri bütün bunları düşünüyordur."
    Zamlarda paniğe gerek yok

Jean-Pierre Vieux, ÖTV indiriminin ardından nisan ayı itibariyle yapılan zamlar konusunda ise panik ortamı yaratmamak gerektiğini söyledi. Geçen yıldan bu yana euronun Türk Lirası karşısında yüzde 26 oranında değer kazandığını söyleyen Vieux, yıllık enflasyon artışının ise yaklaşık yüzde 10 düzeyinde olduğunu hatırlattı. Otomotivde maliyetlerin yüzde 40'lara yakın artış gösterdiğini ifade eden Vieux, "Maliyetlerin yüzde 40 arttığı bir ortamda yapılan zamlar bunun 10'da 1'i" diye konuştu.
    10.04.2009, Cuma

Sayfayı Paylaş