Otomotivci İzmir fuarını pas geçti

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı İbrahim Aybar, Türkiye'de bulunan 50 otomotiv markasından yalnız 12'sinin fuara katılmasının kendilerini üzdüğünü belirterek, 'Gelecek dönemlerde tüm markaları fuarda görmek istiyorum' dedi.

Ekim ayında İstanbul'da düzenlenen Autoshow'da gövde gösterisi yapan otomotivciler, İzmir'i pas geçti. Geçen yıl 62 firmanın katılımıyla düzenlenen İzmir AutoShow Fuarı'na bu yıl sadece 12'si otomobil firması olmak üzere toplam 50 şirket katıldı. Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği (TODD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar, Türkiye'de bulunan 50 markadan yalnız 12'sinin fuara katılmasının kendilerini üzdüğünü ifade etti. 9 Kasım'a kadar açık kalacak fuarda sadece, Chery, Citroen, Dacia, Fiat, Ford, Hyundai, Mercedes, Nissan, Peugeot, Renault, Suzuki, Toyota yer alıyor.
    "5. İzmir Autoshow- Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı", dün yapılan törenle kapılarını açtı. Törende konuşan İbrahim Aybar, Türkiye'de yer alan 50 otomotiv markasının hepsini fuarda görmek istediğini belirterek, "Fuarlara katılan markaların, yeni pazar arayışındaki temelleri, fuarlar aracılığıyla yerine oturuyor. 50 markadan sadece 12'sinin fuara katılmasından üzüntü duydum. Gelecek dönemlerde tüm markaları fuarda görmek istiyorum" dedi.

Krizin dengeye girmesini umut ediyoruz

Aybar, otomotiv sektöründe bu yıl geçen yıla oranla yüzde 34'lük düşüş yaşandığını söyledi. Bunun nedenini bireysel kredilerin azalmasına bağlayan Aybar, bankalara otomobil kredisi almak için başvuran ve başvurusu onaylanan müşteri sayısında da düşüş olduğuna dikkat çekti.
    Sektörün bu durumu atlatması gerektiğini vurgulayan Aybar, "Bunun için finans sektörü eski ritmine kavuşmalı. Kampanyaların hızla devam etmesi için finans krizinin önümüzdeki 2 ay içerisinde dengeye kavuşmasını ümit ediyoruz. Bir açılım gerekiyor. Yoksa umduğumuz satışları yapmamız zor olacak" diye konuştu. Yaşanan gelişmeleri finansal çalkantı olarak nitelendiren Aybar, "Bununla ilgili bir eylem planı içerisinde değiliz. Kendi şartlarımızda kampanyalarımıza bakıyoruz. Bu tür fuarların moral etkisi yapmasına ve müşterilerimizin bizimle olmasına önem veriyoruz" ifadesini kullandı.

Otomotiv sektöründe son dönemde teknolojik trendin çevreye duyarlı mekanizmalardan oluştuğuna dikkat çeken Aybar, artık çevreye duyarlı, sıfır emisyon veren teknolojiyle donatılmış otomobillere eğilimin arttığını ifade etti. Aybar, "AB için de bu çevreci otomobiller çok önem taşıyor. Bu konuda AB'de ciddi adımlar attı. Bu fuarda da biz de bu konsepti ön plana çıkardık" dedi. Otomobil alımında vergilerin Avrupa'ya göre yüzde 2.5-4 daha yüksek olduğunu anlatan Aybar, "Umarız vergi oranları daha da azalırken, çevreye duyarlı otomobile olan eğilim artar" dedi.

Yatırımları İzmir'e çekelim

Fuarı düzenleyen İZFAŞ'in Genel Müdürü Doğan İşleyen de, "Global ekonomik kriz, otomotiv sektörünü de etkiliyor. Krizden çıkışın yolu tanıtımı artırmak ve yeni pazarlara ulaşmaktan geçiyor. İnanıyorum ki, kriz döneminde fuarların önemi daha da ortaya çıkacak" diye konuştu.
    İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ise, Peugeot'nun yapmayı hedeflediği yatırımı İzmir'e çekmek istediklerini, gündemlerinde yeni yatırımların da yer aldığını açıkladı. Karaman, "Opel, Türkiye'ye yatırım yapma planını yeniden gündemine aldı. Eğer tüm bu yatırımları İzmir'de toplamayı başarırsak, o zaman İzmir'i çok daha seçkin yerlere taşımış oluruz" dedi..
    06.11.2008, Perşembe

Sayfayı Paylaş