Oto radyolarına korsan muammelesi

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Cengiz Kabatepe, kriz nedeniyle yaşanan zorunlu devre arası sırasında yaşadıkları bürokratik sıkıntılarında çözülmesi gerektiğini belirterek şöyle konuşuyor: "Türkiye’de üretilen araçlar gemilerle ihraç ediliyor. Bugün Avrupa’da liman hizmetleri araz başına 6 Euro iken, Türkiye’de bu rakam 16 Euro’yu buluyor. Arada 10 Euro’luk ciddi fark var. Bu farklar ise çeşitli kalemlerden oluşuyor..

Örneğin Sağlık Bakanlığı Türkiye karasularına giren her gemiden 5 bin dolar alıyor. Gemi personelinde ortaya çıkabilecek olası bir hastalığın tedavisi amacıyla alınan bu ücret, Türkiye ihracatının önündeki önemli sorunlardan biri. Bir aspirin bile vermeden alınan bu harcın yanlış olduğunu düşünüyorum.

Yaşanan bürokratik sıkıntılar bir tane değil.Sandık problemi bunlardan biri. Biliyorsunuz otomotiv firmalarının parça ihracatında sandıklar kullanılır. Fakat, bu sandıkları yurtdışından getirip tekrar kullanmalarında sıkıntı yaşanıyor . Kanuna göre bu sandıkların yeniden Türkiye’ye getirilmesi için geçici ithalat yapılması gerekiyor. Bu da ihracatçıların bürokratik işlemlerini artırıyor. Uzun yıllar önce alınan bu karar, bugün ya kaldırılmalı ya da basit hale getirilmeli . Bu üstümüzde büyük bir iş kaybı ve yük oluşturuyor.
    Bir başka problem ise klavuz kaptan. Eğer kaptan gideceği yere ilk defa gidiyorsa yanına bir klavuz kaptan veriliyor. Bu dünyada da böyle. Ama kaptan yolu öğrendiği zaman buna gerek kalmıyor. Bizim kaptanlar artık tüm yolu avuçların içi gibi bilmesine rağmen zorunlu olarak klavuz kaptan halen veriliyor. Bu da önemli maliyet oluşturuyor. İşte bunun gibi küçük ayrıntılar yüzünden limanlarda maliyetitimz artıyor."

FİKİR VE SANAT ESERLERİ

Cengiz Kabatepe, otomotiv sanayine ek yük getiren bürokratik sıkıntıların sadece ihracat sırasında yaşanmadığını belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Fikir ve Sanat Eserleri’ne yönelik hazırladığı yeni kararnameyi örnek gösteriyor. Kabatepe, "Bakanlık, fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü teknik cihazın imalat veya ithalat bedeli üzerine yüzde 2 fon uygulanmaya başladı. Çok doğru ve başarılı bir karar. Korsanla mücadelede önemli bir adım. Burdan sağlanan fonlarla, eserler ve sahipleri desteklenebilecek. Ama gelin görünki, bu yasanın içinde ayrım yapılmamış. Kayıt yapandan da yapmayanda da aynı kesinti yapılıyor. Yani bugün otomobil radyolarını da bu kategoriye sokmuşlar. Bu durum her bir radyoda 3 dolar ek maliyet getirdi. Şimdi soruyorum bizim ticari araçlarda kullandığımız radyolardan acaba hangisi kayıt yapıyor. Bunun bir an önce ayrıştırılması gerekiyor" dedi..
    23.01.2009, Cuma

Sayfayı Paylaş