OSD ye yakışmadı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

YUKARIDA attığım başlık benim değil Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın yorumu. Otomotiv bakanı olarak da adlandırılan Çağlayan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı 'OSD'ye yakışmadı' yorumunun altında ise 19 Mart'ta gerçekleşen ve başkanın belirlenemediği OSD genel kurulu yatıyor. Bilmeyenler için Turgay Durak'ın Koç Holding CEO'su olması dolayısıyla bıraktığı OSD başkanlığı için 19 Mart'ta gerçekleşen genel kurul'da konsensus sağlanamadığı için başkan seçilememişti. Sonuçta dernekler kanuna göre genel kurul sonrası bir ay içinde başkan seçme hakkı bulunduğundan 8 Nisan'da OSD'nin ilk yönetim kurulu toplantısında başkan belirlendi ama tartışmaları devam etti.

Hükümet bile imreniyordu
    Peki bu yıla kadar hükümetin bile seçim şekline imrendiği OSD'de niye böyle bir kriz çıktı. Sebebi açık. OSD tarihinde ilk kez başkanlık için iki aday çıktı. Bu adaylardan birinin otomobil diğerinin ise ticari araç üreticilerini temsil etmesi yönetim kurulu üyeleri arasında gruplaşmaya sebep oldu. 36 yıllık tarihinde başkanların hep ticari araç üreticilerinden seçilen OSD'de ilk kez bir otomobil üreticisinin adaylığını koyması dengeleri bozdu. Koç Grubu Savunma Sanayi ve Diğer Otomotiv Grubu Başkanı Kudret Önen'in karşısına Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu'nun çıkması, 'OSD 36 yıl sonra otomobilci mi olacak' yorumlarını da beraberinde getirdi.

Ticariye büyük destek
    Türkiye'de ticari araç üretimindeki en güçlü grup olan Koç Holding, OSD'nin 36 yıllık tarihinin 25 yılında başkanları kendi bünyesinden çıkarırken, son 21 yıldır kesintisiz yönetimi üstlenmişti. Bu sayede de Türkiye'de ticari araç üretimi güçlü bir noktaya gelmiş, hükümet nezdinde gerçekleyen lobilerle ticari araçlara önemli destekler sağlanmıştı. İşte bu noktada Koç Grubu, OSD'nin yönetimini bir otomobil üreticisine bırakmak istemiyordu. Çünkü OSD bu sektörü temsil eden çatı örgüt olmasına rağmen bir otomobilcinin başkan olması ticari araç üretiminin geleceği açısından risk yaratıyordu.

Gelenek devam etti
    Bu yüzden basının da canlı olarak izlediği genel kurulda bir konsensus sağlanamadı. Genel Kurul'da ilk kez gruplaşmalarak yaşanırken, basına bilgi vermekten bile kaçınıldı. 15 üyesi olan ve her bir üyenin yönetim kurulunda temsil edildiği OSD, 8 nisanda kendi içinde sessiz sedasız başkanını seçti. Başkanın Kudret Önen olması, OSD'de ticari araç ve Koç geleneğinin devam etmesini sağladı.

Ağır ticariden başkan
    Bu noktada Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu'nu kutluyorum. Büyük bir cesaret gösterip, OSD'deki bir geleneği bozmak istedi. Bu yıl olmadı ama OSD'de bir takım dengeler bence değişti. Bakalım ilerde Tunalıoğlu gibi otomobil üretimini temsil eden adaylar çıkacak mı. Tabi bu arada daha önceleri ağırlıklı olarak Ford Otosan'dan başkan çıkaran OSD'nin ilk kez savunma ve ağırlıklı olarak ağır ticari araçları temsil eden başkan çıkarması da ilginç. Çünkü krizde en büyük yarayı ağır ticari araç üretimi almıştı. Şimdi bu konuda Önen'in ne yapacağı merakla bekleniyor.
    27.04.2010, Salı​

Sayfayı Paylaş