O Mahur Beste Çalar Yazı

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Bir ses duymuş gibiydim. Duyduğuma emindim aslında ama bu kararsızlık yok mu ah! Yıllardır içimi kemiren, yıllardır koynumdaki kafiyesiz şiir gibiydi kararsızlık... Tuzundan arınmış bir deniz gibi renksiz, gelinliğinden yoksun bir gelin kadar yersizdim. Yazın güneşe, güzün yağmura hasret bir aşk cümlesi gibiydim, öyle ki şarkısı olmayan kulaklardaydı kendime hasretim.

Bugün yağmur için müsait bir gün değil, bugün aslında yağmur yağsa her şey değişecek gibi dingin... Ama bu sadece benim ayırdığımda, yazık! Ayları lanetlemek için gereken her şey cebimde... Suskunluk mu? Öyle şiddetli bir dinlence ki… Haletim huzursuz, gün yağmurundan şikâyetçi, kuş konmaz, eriklerine çocuk dalmaz bir ağaç kadar hüzünlüyüm.

Düş oyunu oynuyor gibi başlıyorum içimden geçenleri saymaya... Bir insanın içinden bu kadar üçüncü şahıs cümleler geçmemeli...

- Kadın neden saçları kadar hüzünlü?

a- Kocası terk ettiği için
    b- Kocasını terk ettiği için
    c- Kocası öldüğü için
    d- Hiçbir zaman kocası olmadığı için...

Son şıkkı işaretliyorum adet üzeri… Son şıklar, cevabı belirsiz şeyler için her zaman idealdir. Her zaman yerli yerindedir. Her zaman en az can yakan olmayı başarmıştırlar. Sanki olmayan bir cevapmış gibi, sanki benim karşımdakine kıyamayıp uydurduğum bir seçenekmiş gibi… Sanki olmayası sorular sormasam olmayacak.

Otobüsüm geldi. Eve geri dönsem mi binsem mi soruları arasında kalakalıyorum durakta… Bir şeyler bekliyor gibiydim. Eski bir tanıdık mesela, “Şiirini bilmediğim bir Fransız akşamı” ya da bir beste de yeter diyorum yoldan geçen ayaklara, çekip gitmişliği anımsatıyorlar aşina yanıma... Geri çekiyorum bakışlarımı… Ağlayası geliyor semtimin, bilindik “Mahur Beste” çalsa ikna olurdum yağmurun gerekliliğine, bir otobüs daha mı beklemeli yoksa eve geri mi dönmeli?

Yağmur bastırmadan eve mi dönmeli yoksa beklemeli mi o mahur besteyi?

Sayfayı Paylaş