Niçin geri kaldık?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve abdulkadir tarafından 16 Şubat 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

NİÇİN GERİ KALDIK?
    NİÇİN SÖZÜ DİNLENMEYEN TAŞORAN BİR DEVLET OLDUK

Ya şimdi! Bundan doksan sene önce bizim şehir ve kasabalarımız, şimdi devlet oldu, bizi de çoktan gelip geçtiler. Cumhuriyet döneminde sadece slogan ürettik. Sloganlarda üzerimize yok. Ama sadece slogan, içleri boş sloganlar.
    20. yüzyılda ne ülkeler gördük! Yerle bir oldular, maddi planda her şeylerini yitirdiler. Buna rağmen on yılda, yirmi yılda ayağa kalktılar, hem de dünyanın hatırı sayılır devletlerinden oldular. Hiç düşündünüz mü? Bir Japonya, bir Almanya, bir Kore, bir Yunanistan, bir İtalya, bir İsrail, daha başkaları da, devletler liginin A kategorisine nasıl çıktılar?
    Çok basit, beş şeyi yapmadılar ve birinci sınıf devletlerden oldular.
    1–Tarihlerine düşman olmadılar. Tarihlerinden gelen kültürlerini yok sayıp, başka millet ve devletlerin kültürlerine özenti duymadılar.
    2–Hiçbiri halkına düşman muamelesi yapmadı. Halkını kamplara ayırarak, inançları gerekçe göstererek halkını devlete karşı tehlikeli görmediler.
    3–Hiçbiri halkının inancını hor ve hakir görerek aşağılamadı.
    4–Devletler önlerine hedef olarak, gelişip kalkınmayı, halkının huzur ve refah seviyesini yükseltmeyi birinci gaye olarak koydu.
    5–Hiçbir devlet "yurtta sulh cihanda sulh" söylemini uygulamadı. Bunun yerine yurtta ve cihanda milletimin, devletimin çıkarı dedi.
    Bundan yüz sene önce her bakımdan bizim gerimizde olan devletler, bu beş maddeyi uyguladı ve bugün dünyanın hatırlı devletleri arasında yerlerini aldılar.

2. EmRe Well-Known Member

ben bu yazının hepsine katılmıyorum.cunhuriyet döneminde boş sloganlar dedikleriniz sayesinde bu ülkede yaşıyosunuz...bence geri kalmamızın sebeplerinden biri halkın aşırı dine bağlı olması vede bunun siyasetçiler tarafından kullanılması ayrıca Atatürkten sonra adam gibi bir lider gelmemesi gelenlerinde ülke çıkarları değil kendi çıkarları için çalışması

3. Sol_Barış Well-Known Member

yani bu söylemdeki amaç nedir kadriciğim???

4. abdulkadir Well-Known Member

Gayet açık..

5. abdulkadir Well-Known Member

Halkın aşırı dinine bağlılığı hiç bir şekilde insanları geri bırakmaz..Bakınız Selçuklu Osmanlı..Ayrıca daha Genele bakarsak Bizans..Din insanı sömürmez.Asıl güç İnsana İmanından gelir..Bakınız Çanakkale Savaşı,Kurtuluş Savaşı (daha da çoğaltabiliriz.)..

6. seckinyd Well-Known Member

Bak sevgili kardeşim;

Kırmızı ile işaretlemiş olduğum sözleri açıklayayım. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK döneminde her şey millileştirilmiştir, çünkü bir ülkenin kalkınması MİLLİ eğitim, MİLLİ birlik, MİLLİ tarih ve MİLLİ dil düşüncesinin çoğaltılması ile olabilir fakat neden senelerdir büyüyemiyoruz biliyormusun çünkü 1942 yılında MİLLİ olan bütün her şey İ.İ döneminde evrenselleşmiştir yani Türkiye bütün herkesin sömürgesi olmuştur ve bu ülkenin ATATÜRK sayesinde MİLLİ leşmiş olan bütün her şeyi çökertilmiştir çünkü dış güçler baktılarki ATATÜTRKİYESİNİ ellerinin altına alabilmek için ATATÜRK'ün yaptığı her şeyi çökertmek gerektiğini öğrendiler ve bu sayede ülkeyi sahte sol-sahte sağ, komunist,antikomunist,faşist-antifaşist ve şimdide Türk-Kürt.

Mavi olan kısıma hiç katılmıyorum çünkü Kâbeyi yıkmak için yola çıkmış olan Suudi Kralını sert bir dille durdurup o kişiye nota veren senin beğenmediğin GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tür.

Pembe olan kısım. Atatürk bize bir hedef çizmişti şunu dedi "Öğretmenler yeni nesil sizlerin emaneti olacaktır." yani bu laf ile MİLLİ eğitime önem verdiğini açıklamış fakat bugün senin MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA 60'a yakın DIŞ MİHRAKLI misyoner çalışmakta ve ayrıca Atatürk bir başka hedef olarak muasır medeniyetler seviyesini göstermiştir. MUASIR MEDENİYETLERİN KUCAĞINI DEĞİL!!!

Mor olan yere gelince Atatürk öldükten sonra yanlarındaki insanlar ve şu anda senin savunduğun insanlar bu lafı güdüyor ama nasıl biliyormusun. Yurtta savaş Benim ailemde zenginlik. Nasıl biliyormusun bugüne kadar olan bütün hükümetler dış mihrak tarafından seçilmiş ve dış mihraklar tarafından maaşa bağlanmış kişilerdir yani anlayacağın senin düşüncelerini güttüğün o kişiler varya aslında seni de satıyorlar hemde gözlerini kırpmadan ve seve seve...

(Not:Büyük harfler bilinerek yazılmıştır. Eğer yanlış olduğunu yada hatalı olduğunu düşünüyorsanız uyarabilir yada silebilirsiniz.)

7. abdulkadir Well-Known Member

Senle en başta anlaşalım ben bir Atatürk düşmanı değilim..Sen çok seversin ben az severim.Ama hiçbir zaman kişilerin düşünceleri alınmadan herhangi bir yargıya düşmeyelim..

2. olarak ben kimi savunuyorum bir bahsetsene?Tayyib erdoğan deme ya da başka bir hükümet görevlisi?

İşte nedense bu sitenin huyundan mıdır suyundan mıdır herkes önyargılı?

8. seckinyd Well-Known Member

Atatürkü neden az seviyorsun eğer Atatürkü az seviyorsan burdaki işin ne senin yerin İran.

Ayrıca rte'yi tutmuyorsanda bu devlet yanlısı görüşler ne?

Herkes önyargılı değil senin yazdıkların, çizdiklerin doğrultusunda bu konuşmalar idrak ediliyor.

9. abdulkadir Well-Known Member

Kişiye illa sevdiremezsin değil mi o zaman burası özgür bir ülke olmaktan çıkar İran'a döner.. Ha sevmeyişimden gitmişim Ha da zorla sevdirildiği için İran'a dönmüştür burasıya (Yani gitmeme gerek kalmaz..)

eğer ki hükümet yanlısı bir görüntü çizsem aynı ŞEHİT gibi savunurdum değil mi?Ben savunduğumun her zaman arkasındayımdır o yüzden bu hükümet yanlısı işlerini bırakın

Nasıl önyargılı değilsiniz burada insanlar horlanacak diye doğru düzgün cümle kuramıyor yani sizin anlayacağınız artık bu tavırlarınızla insanları hakikaten uzaklaştırıyorsunuz.Çok açıkça söyleyeyim ki düşünmedn konuşuyorsunuz.

10. seckinyd Well-Known Member

Sen imam hatip liselerinde filan mı okuyorsun?

11. abdulkadir Well-Known Member

Hayır galiba bu konuşmalarım sana tuhaf ya da farklı bir düşünce ortaya attığım için garib geldi ...

12. seckinyd Well-Known Member

Yok çağdaş eğitim aldığın bir yerde bu düşüncelere nasıl kapılabiliyorsun onu anlamadım. Gerçi aileden gelen bir şey aynı zamanda bu düşünceler oda ayrı tabii, bir sorum olacak Atatürke karşı neden sevgin her Türk genci kadar değil?

Sayfayı Paylaş