Nasrettin Hocanın En Kısa Fıkraları

Konusu 'Sohbet' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. BaRıŞ Well-Known Member

Nasrettin Hocanın En Kısa Fıkraları Nelerdir
    Nasrettin Hocanın En Kısa Fıkraları, Nasrettin Hocanın En Kısa Fıkraları hangileridir, Nasrettin Hocanın En Kısa Fıkralarını yazarmısınız, Nasrettin Hocanın En Kısa Fıkraları ne acaba bilen varmı

Secdeye varìrsa
    Nasreddin Hoca ile arkadaşları Konya'da bir eve akşam yemeğine davet edilmişler. Ev eski ve ahşap, bastıkça tahtalar gıcırdıyor, hoca laf atmış :
    -Evin tahtaları ses veriyor! Adam ukala ya :
    -Bizim ev pek sofudur, ara sıra zikreder! Hoca laf altında kalır mı :
    -Ya aşka gelip secdeye varırsa?

Dünya Kaç Metre?
    Arkadaşlarından biri Hocaya sorar:
    -Hoca, Dünya kaç metre? Tam o sırada bir cenaze geçiyormuş yanlarından. Hoca onu göstererek:
    -Ona sor! Bak, ölçmüş biçmiş, gidiyor!..

Kuşa benzedin
    Hoca yolda bir leylek bulmuş. Almış onu evine götürmüş. Daha önce hiç leylek görmemiş. Leyleğin uzun gagası ve bacakları çok tuhafına gitmiş. Tutup bir güzel kesivermiş onları. Sonra da yüksekçe bir yere koymuş. Karşısına geçmiş. Yaptığı işten memnun, seslenmiş:
    - Bak şimdi kuşa benzedin.

Evin Sahibiyim
    Hoca, bir gece gürültüyle uyanmış. bakmış, bir hırsız eşyaları topluyor. adamdan korkmuş. sesini çıkartmamış. ama peşine de düşmüş. az sonra, durumu fark eden hırsız, kızgınlıklasormuş:- beni neden takip ediyorsun bakayım? hoca, sakin, pişkin yanıtlamış.- taşıdığın evin sahibiyim de.

Aklın Varsa Göle Koş
    Hoca, bir gün kırlardan topladığı çalı çırpıyı eşeğine yükleyip evine götürürken :
    -Acaba, yaş çırpı da kurusu gibi yanar mı? diye düşünür ve şeytana uyarak çakmağını çakar ve alevi çalı çırpıya dokundurur. Aralarında kuruları da bulunan çalı çırpı hemen alev alır. Eşekte bir korku, birtelaş, huzursuzluktur başlar. Anıra anıra, çifte ata ata dört nala koşmağa başlar. Hoca da arkasından olanca gücüyle bağırır :
    -Aklın varsagöle koş!

Ben Olsaydım
    Akşam geç saatte eve gelen Hoca pencerede bir karaltıgörür.Hanımına susişareti yaparak tüfeğini doğrulttuğu gibi ateşler. Eve girerler, bir de bakarlar ki ateş ettikleri Hocanın cüppesi... "Hanım ucuz kurtulduk. Ya içinde ben olsaydım!" der.

Kulağını Çek
    Nasreddin Hoca`yı bir arkadaşı yarmış:
    -"Hocam bak senin karın hiç evde durmuyor, bütün gün komşu komşu geziyor. Bence sen onun kulağını bir çekiver."
    -"Tamam" demiş hoca, -"görürsem söylerim!"

Cenazenin Neresinden
    Yine bir gün komşudan biri vefat etmişti.Herkes işi bırakıp cenazeye gitmişti.
    O sırada bir adam Nasreddin Hoca'ya yaklaşarak; "Hocam size sorum olacak" der ve şöyle devam eder:
    -Acımız fazla büyük elbette sabretmeli, cenaze gotürürken neresinde gitmeli? Hoca:
    -Elbette sonu budur her kulun, tabutta bulunma da nerde isterse orda bulun!

Aklın Varsa Göle Koş
    Hoca, bir gün kırlardan topladığı çalı çırpıyı eşeğine yükleyip evine götürürken :
    -Acaba, yaş çırpı da kurusu gibi yanar mı? diye düşünür ve şeytana uyarak çakmağını çakar ve alevi çalı çırpıya dokundurur.Aralarında kuruları da bulunan çalı çırpı hemen alev alır.Eşekte bir korku, bir telaş, huzursuzluktur başlar.Anıra anıra, çifte ata ata dört nala koşmağa başlar.Hoca da arkasından olanca gücüyle bağırır :
    -Aklın varsa göle koş!

Sana Ne?
    Bir gün Nasreddin Hoca eve doğru yürüyormuş, bir arkadaşı arkadan seslenmiş "aman hoca gördün mü biraz önce geçen helva kazanı ağzına kadar doluydu". Hoca istifini bozmadan "bana ne" demiş. Arkadaşı, "ama hoca helva kazanı sizin eve gidiyordu, buna ne dersin?" demiş; hoca yine istifini bozmadan "o zaman sana ne?" demiş.

Tam iki arşın
    Hoca bir gün Timur'un huzurundaymış. Aralarında tam iki arşın uzaklık varmış. Timur sormuş birden :
    - Söyle bakalım Hoca, eşekle senin arandanefark var? Hoca lafı yapıştırmış :
    - Tam iki arşın efendimiz..

Hırsız
    Nasrettin hoca bir gün namaz kılarken evine hırsız girmiş; tam hocanın cüzdanını çalacakken, Nasrettin Hoca : Gulhü veallahü felak, arkamdaki salak, hemen cüzdanımı bırak, otur da namaz kılak)

9 akçemi 10 akçe mi
    Bir gün nasreddin hoca rüyasında bir adamla konuşuyormuş, adam 9 akçe diyormuş. Nasreddin hocada 10 akçe diyormuş. Nasreddin hoca rüyadan uyanmış ellerinde hiç akçe yok. Geri uykuya dalmış ve adama demiş tamam 9 akçe olsun.

Söyle Bari!
    Hoca ormana gitmiş. Oturmuş bir dalın üstüne, başlamış kesmeye. Aşağıdan geçen bir yolcu Hoca'ya seslenmiş:
    - Be adam! İnsan oturduğu dalı keser mi ? Şimdi düşeceksin. Hoca adama aldırmamış ; işine devam etmiş. Az sonra dal kırılmış. Hoca, cumburlop düşmüş. Düştüğü yerden perişan seslenmiş:
    -Düşeceğimi bildin nezaman öleceğimi desöylebari.

Kavuğun içinde ben de vardım
    Hoca bir gün arkadaşıyla konuşuyormuş arkadaşı demiş ki:
    - Ya hocam dün sizin evden bir ses çıktı. Neydi o?” Hoca:
    - Hiç sadece hanımlabiraz tartıştık kavuğum merdivenlerden yuvarlandı”, demiş. Arkadaşı:
    - "ahu hocam hiç kavuktan bu kadar ses çıkar mı?”, demiş. Hoca da:
    – "ya anlasana içinde ben de vardım”, demiş.

Sayfayı Paylaş