Nasıl Radyo Programıcısı Olunur

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve ot-gu tarafından 2 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

Nasıl Radyo Programıcısı Olunur?
    Radyo Programcısı Nasıl Olunur, iyi bir radyo programcısı olmak için, radyocu olmak isteyenlere mükemmel bir rehber

Radyo programcısı olmak isteyenler nereden başlamalı?
    Radyo programcısı olmak isteyen birisi geçmiş yaşantısında kesinlike satış yani satış konusunda uzman ve daha önceden pazarlama yapmış birisi olmalıdır. Bunu yaptıktan sonra kendi tarzınızı, kendi espirilerinizi ve kişiliğiniz ile birlikte radyo programcısı olmaya adım atmış olursunuz. Ayrıca radyo sunucularını karşılaştırdığınız zaman hemen hemen bütün radyo programcıları aynı tarzda sunum yapmaktadır. Bu yanlıştır. Radyo programcıları örnek alabilirsiniz fakat onun sunumlarını çalarak bir başarı elde edemezsiniz. Oraya çıkıp kendi kişiliğinizi, kendi tarzınızı koyarak harika bir sunum yapabilir ve dinleyenleriniz ile sıcak bir bağ kurabilirsiniz.

Radyoda program yapmak için nasıl iş başvurusunda bulunulur?
    Ülkemizde radyoculuk henüz gelişmediği için radyoculukta alınan ücretler oldukça düşüktür ve radyoculuktaki boşlukları doldurmak için yapılan başvuruları kolayca kabul etmektedirler. Bu yüzden eğer sizde başvuruda bulunabilir ve en hızlı şekilde radyoculuğa başlayabilirsiniz. Genellikle başvurular çabuk kabul edilse dahi başvuru öncesi kişilerin referanslarına bakılmaktadır. Eğer sizin referansınız yok ise amatör radyo programlarının birine çıkarak sunum yapabilir ve referans elde edebilirsiniz.
    Çoğu kişiler radyo programı sunuculuğunu sadece hava atmak için yapmaktadır. Bu yanlış birşeydir. Oraya çıkıp eşine, dostuna, akrabasına; “bak benimde radyo programım var” şeklinde hava atmak için programcılık yapmaktadır.

İyi bir radyo programcısı olabilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?
    Radyo programcısı olabilmek için bir eğitim almanız gerekmez. Eğitim ile radyo programcısı olmak çok zordur. Çünkü radyo programcısı olabilmek için doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmanız gerekmektedir. Eğer sizin bir yeteneğiniz var ise radyo programcısı olabilmek için oraya çıktığınız zaman insanlar ile paylaşabilecek birşeyinizin olması gerkemektedir. Bunlardan en önemlisi kültürlü birisi ve günlük olayları takip etmeniz gerekmektedir. Ayrıca çoğu radyo programcıları yabancıların ilginç icatlarını radyo konusu yaparak o icatlar üstüne insanları eğlendirerek programı sunmaktadır. Sizde bu yolu tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu yol ile siz birşeyler öğrenirken dinleyicilerinizde birşeyler öğrenebilir hemde eğlenebilir. Tabi sadece icatlardan bahsederek radyo program sunucusu olunmaz. Kendinizi geliştirmelisiniz.
    Ve programcılıkta en önemli unsurlardan birisi akıcı konuşmaktır. Yani oraya çıkıp bir sunum yaparken bir konuyu bitirdikten sonra öteki konuya geçebilmek için bir süre düşünürseniz bu sefer dinleyicileriniz sıkılır ve radyo programını kapatarak diğer radyolara geçer.

Radyo programcısı olmak isteyenler kendilerini nasıl geliştirebilir?
    Eğer günlük bulunduğunuz ortamlarda espiriler yaparak insanları güldürebiliyorsanız; “ben bir radyo programcısı olabilirim” diye düşünmeyin! Sonuçta radyo programcılığını hergün yapacak ve hergün insanları güldürerek eğlenmelerini sağlayacaksınız. Kendinizi radyo programcılığı için şöyle geliştirebilirsiniz;
    Elinize bir mikrofon alır ve bir kaset alarak sanki o anda bir çok dinleyiciniz varmış gibi sunumlar yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Tabi 1 gün kendi kendime sunum yaptım ve başarılı oldum diyerek radyo programcısı olamazsınız. Bunun için mümkün olduğunca fazla çalışmanız gerekmektedir. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman ise başvurunuzu yapabilirsiniz.

Radyo ile televizyon programı yapmanın arasında ne tür farklar vardır?
    Radyo programcılığı ile televizyon programcılığı arasında çok büyük farklar vardır. Mesela bir radyo programcısı, programını sunarken istediği herşeyi yapabilir. Mesela istediği zaman istediği kişiyi canlı yayına bağlayıp sohbet edebilir, istediği parçayı istediği zaman çalabilir, istediği zaman değişik konular anlatarak dinleyicilerini eğlendirebilir. Fakat televizyonculukta böyle değildir. Televizyonculukta bulunduğunuz ortamda bir çok kamera sizi çeker, ışıkçılar bulunur, metin yazarları bulunur yani televizyonculukta sadece kendiniz yetmezsiniz ama radyoculukta sadece kendiniz varsınız.
    Ayrıca televizyonculuk radyoculuğa göre daha zordur. Normal bir insan televizyon programina çıktığı zaman kendini sürekli kasar ve aklından şuanda hangi kamera beni çekiyor gibi düşünmeye başlar. Bu yüzden televizyon programcılığı yapan kişilerin büyük çoğunluğu bunu defalarca denemiş ve başarılı olmuş kişilerdir.

Radyo programcısı kendi tarzını nasıl yaratabilir?
    Radyo programcıları kendi tarzlarını eğer var ise yaratabilir. Yani sizin bir tarzınız yok ise bunu yaratamazsınız. İnsanların tarzı doğuştan gelen birşeydir. Kişi birini örnek alarak kendini geliştirebilir, eğitim alarak kendini geliştirebilir, sürekli birden fazla radyo programcılarını dinleyerek kendini geliştirebilir ve evde kendi ortamında bir program sunuyormuş gibi çalışarak kendini geliştirerek başarılı olabilir ama kendi tarzınıda ortaya koymalıdır.

başarılı bir radyo programcısı olmak hakkında bilgiler

Sayfayı Paylaş