Narnia Günlükleri Serisi

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Balako tarafından 10 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Balako Well-Known Member

Narnia Günlükleri: Büyücünün Yeğeni (1)

Kitabın adı: Narnia Günlükleri: Büyücünün Yeğeni
    Kitabın konusu: Macera, fantastik
    Kitabın sayfası: 207
    Kitabın yazarı: C. S. Lewis
    Kitabın çizimi: Pauline Baynes
    Kitabın baskısı: 6. Baskı

Kitabın kendi özeti:

Macera Başlıyor

Bir cadının pusuda beklediği . . . ormanlarında konuşan hayvanların gezindiği . . . yeni bir dünya doğmak üzere: NARNİA

Polly ve Digory, bambaşka dünyaları keşfetmek amacıyla bir yolculuğa çıkarlar, ama bu merak onları tehlikeli bir maceraya çeker. Aslan'ın şarkısıyla var olan dünyanın kuruluşuna tanıklık eden iki arkadaş, peşlerinde getirdikleri kötülükle başa çıkmak zorundadır.

Benim özetim:

Polly ve Digory adlı iki arkadaşın Dayısı sayesinde başka dünyalara giderek yeni yerleri keşfederek ardından kötülüğü getirdiklerinin farkında değiller. Yeni bir dünya yani NARNİA doğması sayesinde kötülükten korunurlar. NARNİA'yı koruyan kalkan bir ağaçtır. O ağaç var oldukça NARNİA'ya zarar gelmeyecektir. NARNİA'nın kurucusu bir Aslan'dır.

Umarım açık ve net bir şekilde anlatabilmişimdir. Bu anlattığım kitap Narnia Günlüklerinin ilk kitabıdır.

2. Balako Well-Known Member

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap (2)

Kitabın adı: Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap
    Kitabın sayfası: 187
    Kitabın baskısı: 6. baskı

Kitabın kendi özeti:

Kapının Ardındaki Dünya

Sonu gelmeyen bir kışın hüküm sürdüğü... Kurtarılmayı bekleyen bir ülke: NARNİA

Dört çocuk, kaldıkları evdeki dolabın içinden Narnia ülkesine geçiş olduğunu fark eder. Narnia, Beyaz Cadı'nın esareti altındadır. Tüm umutların tükendiği bir anda Aslan geri gelir. Ancak büyük bir fedakârlıkta bulunması gerekmektedir.

Benim özetim:

Geçen anlattığım Narnia Günlükleri Büyücünün Yeğeni kitabındaki Digory ve Polly burda yok. Sadece o kitaptan bu kitapta olan iki karakter var. Bunlar Aslan ve Cadı. Dört kardeş var. Onların annesi ve babasına ne olduğu yazılmamış. Bu dört kardeş bir profesörün evine getiriliyor. Dört kardeş evi gezerken büyük bir odada sadece bir dolap görürler. Üç kardeşler diğer odaları gezer. En küçükleri Lucy bu dolabı açar ve içine bakar. İçinde paltolar var. Dolap çok uzun ve büyüktür. Lucy içine girer ama kapıyı kapatmaz. İçine girdiğinde dolabın sonunu bulmaya çalışır sonunda soğuk hisseder içini ve kafasına bir şeyler dokunduğunu hisseder. Daha da ilerledikçe birde ne görsün karla kaplı bir dünya. NARNİA. Böylece diğer kardeşlerinde Narnia'ya gelerek macera başlar. Sonunda dört kardeş ikisi kız, diğer ikisi erkektir. İki erkek kral, diğer iki kız kraliçe olurlar.

3. Balako Well-Known Member

Narnia Günlükleri: At ve Çocuk (3)

Kitabın adı: Narnia Günlükleri: At ve Çocuk
    Kitabın sayfası: 224
    Kitabın baskısı: 5. baskı

Kitabın kendi özeti:

Özgürlüğe Dörtnala

Konuşan atların ülkesi . . . kötülerin kapısına dayandığı NARNİA

Dört kaçak tehlikeli bir yolculuk için güçlerini birleştirir. Tek amaçları yaşadıkları acımasız ve sığ hayattan kurtulmaktır, ama kısa sürede kendilerini korkunç bir savaşın ortasında bulurlar. Üstelik hem kendilerinin hem de Narnia'nın yazgısı bu savaşa bağlıdır.

Benim özetim:

Shasta adındaki bir çocuk vardır. Onun babası bir balıkçıdır. Balıkçı, balık tutmaya gider sonra ise köye gidip balıkları satmaya giderdi. Eğer satışlar iyi gitmişse eve az çok memnun gelir Shasta'ya birşey söylemezdi. Eğer işler kötü gitmişse bir bahane bulup Shasta'yı döverdi. Bir gün Tarkaan beklenmedik bir zamanda akşam yemeğine gelir(Tarkaan soylulara deniliyor). "Shasta'yı satın alacağım" der. Balıkçı fakir olduğu için pazarlığa başlar. Shasta bu sözleri duyunca Tarkaan'ın atıyla kaçar. Tarkaan atı konuşan bir attır. Ama Tarkaan konuştuğunu bilmiyor. At bir savaş atıdır. Onla beraber kaçarlar ve maceraları burada başlar...

4. Balako Well-Known Member

Narnia Günlükleri: Prens Caspian (4)

Kitabın adı: Narnia Günlükleri: Prens Caspian
    Kitabın sayfası: 228
    Kitabın baskısı: 3. baskı

Kitabın kendi özeti:

Uzaklardan Gelen Çağrı

Kötü bir hükümdarın emrinde . . . halkının tarihini unuttuğu bir ülke: NARNİA

Peter, Susan, Edmund ve Lucy, istasyonda kendilerini okullarına götürecek trenleri beklerken, büyünün etkisini yine üzerlerinde hissederler. Narnia tahtının yeni varisi çaresizlik içinde yardıma ihtiyaç duymaktadır.

Benim özetim:

Peter, Susan, Edmund ve Lucy adlı dört kardeş vardır. Bu kardeşler eskiden Narnia'nın kralları ve kraliçeleriydi. Ancak dünyada bir yıl geçince, Narnia'da bir yüzyıl geçiyor. Narnia'da 1 gün geçse, dünyada bir dakika geçiyor. Yani zamanları farklı. Çocuklar dünyada bir yıl geçirir. Okula gitmek için istasyonda trenlerini beklerler. Dört kardeş içlerinde garip bir hisse kapılırlar. Birden bire istasyondan gidip başka bir yere gelirler. Büyüyü hissederler. Ama buraya neden geldiklerini anlamaya çalışırlar. Hayatta kalmaları için ararlar, gezerler içecek su bulurlar. Sonra bir ormana girerek ordan elma bulurlar. Böylece hayatta kalmayı başarırlar ve macera başlar...

5. Balako Well-Known Member

Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu (5)

Kitabın adı: Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu
    Kitabın sayfası: 255
    Kitabın baskısı: 3. baskı

Kitabın kendi özeti:

Bir ejderhanın uyandığı . . . yıldızların yeryüzüne indiği . . . her şeyin olabileceği bir ülke: NARNİA

Bir kral ve hiç beklenmedik bir anda gemisine konuk olan dostları, bilinen bütün toprakların daha da ötesine doğru yelken açarlar. Atıldıkları bu macera, onlara dünyanın sonunun sadece bir başlangıç olduğunu gösterir.

Benim özetim:

Eustace adlı bir çocuk vardır. Geçen bölümlerdeki gibi Peter, Susan, Edmund, Lucy vardır. Bu dört kardeşten ikisi(Edmund ve Lucy) Eustace'e giderler. Lucy ve Edmund Eustace'nin kuzenidir. Eustace çok somurtkan bir çocuktur. Eustace onlara kalacağı odayı göstermek için yukarı çıkarlar. Duvarda bir resim vardır. Resim o kadar canlı gözüküyor ki sanki ordaki gemi hareket ediyormuş gibi ve su ıslatacakmış gibi görünüyordu. Üçü birden resme baktılar, sanki büyülenmiş gibi oldular. Sonra resimin içine girdiler. Girdiklerinde kenarda duruyorlardı. Eustace gerçek mi diye bakmak için yanlışıkla denize düştü. Lucy ve Edmund yüzme bildikleri için onu kurtarmak için atladılar. Eustace'i yakalamayı başardılar. Gemiden can simitleri ve ipler atıldı. Gemiye çektiler. Gemide Prens Caspian (Narnia Günlükleri Prens Caspian'ı okuduysanız hatırlarsınız) , bir Lord ve çalışanlar vardı. Böylece doğuya giderek maceraları başlamış oldu.

6. Balako Well-Known Member

Narnia Günlükleri: Gümüş Sandalye (6)

Kitabın adı: Narnia Günlükleri: Gümüş Sandalye
    Kitabın sayfası: 241
    Kitabın baskısı: 4. baskı

Kitabın kendi özeti:

Kaderi şeytani bir büyünün bozulmasına bağlı . . . kendini bekleyen tehlikeden habersiz bir ülke: NARNİA

Kayıp prensi bulmak üzere görevlendirilen bir grup arkadaş, tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar. Ancak bu görev onları çok güzel, bir o kadar da ölümcül bir cadıyla karşı karşıya bırakır.

Benim özetim:

Jill Pole adlı bir kız vardır. Geçen kitaptaki Eustace'te bu kitapta yer alıyor. Kasvetli bir sonbahar günüydü ve Jill spor salonunun arkasında ağlıyordu. Ağlamasının sebebi, ona kabadayılık taslamalarıydı. Eustace Jill'in yanına gidip ne olduğunu sordu. Jill, "Bana kabadayılık taslıyorlar" dedi. İkiside bu okuldan nefret ediyordu. Eustace daha önce Narnia'ya gitmişti. Bu yüzden ona Narnia'yı anlattı. Jill ilk başta pek inanmadı. Sonra Eustace'ye olan güveni arttı. Okuldaki arkadaşlar dışarı çıkıp Eustace ve Jill'i aramaya başladılar. Jill ve Eustace yukarı doğru çıktılar. Gizlenmeye çalıştılar. Düzlük bir yere gelip. Aslan'ı çağırmaya başladılar. Gözlerini kapattılar. Çember oluşturdular. Eustace "Benim dediklerimi tekrarla" dedi. Eustace "Üç kere Aslan de" dedi. İkiside aynı anda "Aslan, Aslan, Aslan" dediler. Okul arkadaşları onların sesini duydu. Eustace ve Jill hemen yere yattılar. Yukarı çıktılar. Orda taştan duvar vardı. Duvarda kapı vardı. O kapı genelde kilitlidir. Kapı kolunu açmayı denediler. Açılmadı. Birden bire kapı kendiliğinden açıldı. Ve maceraları doludizgin başladı.

7. Balako Well-Known Member

Narnia Günlükleri: Son Savaş (7 - Son)

Kitabın adı: Narnia Günlükleri: Son Savaş
    Kitabın sayfası: 209
    Kitabın baskısı: 4. baskı

Kitabın kendi özeti:

Yalanlardan korkuların doğduğu . . . sadakatin sınındığı . . . umutların tükendiği . . . NARNİA

Narnia, tarihindeki en zor mücadeleyle karşı karşıyadır. Ancak bu sefer tehlike dışardan değil, Narnia'nın içinden gelir. Bu durumu düzeltecek olanlar ise Kral ve ona bağlılıklarını koruyan birkaç dostudur. Tabii eğer başarabilirlerse...

Benim özetim:

Narnia'nın son günlerinde, batıda, Lamba Çorakları'nın ötesinde, Büyük Çağlayan'ın yakınlarında bir maymun ile eşek yaşıyordu. Bu maymun kendini beğenmiş, bencil biriydi. Eşekte bu maymuna çok güvenirdi. Çünkü "Benden daha akıllıdır." diyordu. Maymuna karşı çıkacak birşey söylediği zaman Maymun, "Sen ne bilirsin - bir eşek bu konuda ne bile bilir ki - sen karışma." gibi sözler söylüyordu. Eşek ise cevap olarak, "Çok haklısın" diyerek konuyu bitiriyordu. Bu maymunun adı "Külyutmaz" eşeğin adı ise "Şaşkaloz" idi. Bu maymun bir gün ölmüş bir aslan gördü. Ama konuşan bir aslan değildi.(1) Bu aslanın postunu aldı. Aklına çok hain bir fikir geldi. Bu postu Şaşkaloz'a giydirip, Yüce Aslan diye tanıtacaktı. Ve yaptıda.. Ama Şaşkaloz bunu istemiyordu. Onun benden daha akıllı olduğunu düşünerek postu giymek zorunda kaldı. Narnia'yı Kral Tirian yönetiyordu. Maymun eşeği kullanarak çok kötü emirler verdirtti. Ağaçları kestirtti, Narnialı'ların huzurlarını bozdu, yuvalarını yıktı. Tabii Narnialı'lar gerçek Yüce Aslan emirleri verdi, zannederek razı oldular. Ve maceraları bundan sonra başladı...

Yeni kitap tanıtımlarında buluşmak üzere, herkese iyi okumalar diliyorum.

Saygılarımla.

(1) Narnia'da konuşan hayvan demek Yüce Aslan'ın verdiği bir özelliktir. Sadece onun izin verdiği hayvanlar konuşabilir.

Sayfayı Paylaş